Buxoroda mahalliy iqlimga mos ko‘chatlar yetishtirish ko‘lami oshiriladi
O‘rmon xo‘jaligi Agentligi direktori E.Muhiddinov Buxoro viloyatida bo‘lib, o‘rmon xo‘jaliklarining iqtisodiy ahvoli, “Mening bog‘im” loyihasi doirasida bajarilgan ishlar va o‘rmon barpo etish tadbirlari bilan tanishdi. Shuningdek, Qorako‘l va Jondor davlat o‘rmon xo‘jaliklaridagi ishlarni joyida ko‘rib, ko‘chatxonalarning ahvoli ko‘chatlarning sifatini yaxshilash va yangi ixtisoslashtirilgan ko‘chatchilik bo‘limlarini tashkil etish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
“O‘rmonlarni tiklash va saqlash ishlarida jamoatchilikning faol ishtirokini ta’minlash muhimdir, ayniqsa, daraxt ekish tadbirlarida mahalliy aholi, xususan, yoshlarning faol ishtirokini ta’minlash ekologik madaniyatni yaxshilashga xizmat qiladi, - dedi E. Muhiddinov. - Iqlim o‘zgarishlariga mos ko‘chatlar tanlash va ularni maxsus shart-sharoitlarda yetishtirish kerak. Bu orqali o‘rmonlarning istiqbolli ravishda tiklanishiga erishiladi, iqlimga mos tanlangan turlar o‘rmonlarning mustahkamligini ta’minlab, uzoq muddat saqlanishiga yordam beradi.”
Buxoro davlat o‘rmon xo‘jaligi direktori R.Hojiyev, Qorako‘l davlat o‘rmon xo‘jaligi direktori S. Jabborov va Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi direktori J. Xudoyqulov o‘rmonlarni tiklash, muhofaza qilish hamda kengaytirish bo‘yicha rejalashtirilgan chora tadbirlar haqida axborot berdi.
Tadbir yakunida mas'ullarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 17-yanvardagi “2025- yilda aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 12-son qaroriga muvofiq hududlarda aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha yangicha yondoshuvlarni joriy etish, ijtimoiy xizmatlar ko‘lamini kengaytirish, kam ta’minlangan oilalar bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlarni tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berildi.

В Бухаре увеличатся масштабы выращивания саженцев, подходящих для местного климата
Директор Агентства лесного хозяйства Э.Мухитдинов посетил Бухарскую область и ознакомился с экономическим положением лесного хозяйства, работами, проводимыми в рамках проекта «Мой сад», ходом реализации лесовосстановительных работ.
Также он ознакомился с работой Каракольского и Жандорского гослесхозов, дал рекомендации по улучшению качества саженцев и созданию новых специализированных питомниководств.
«Важно обеспечить активное участие общественности в восстановлении и сохранении лесов, особенно активное участие местного населения, особенно молодежи, в мероприятиях по посадке деревьев послужит повышению экологического сознания», - сказал Э.Мухитдинов. Необходимо выбирать саженцы, приспособленные к изменениям климата, и выращивать их в специальных условиях. Благодаря этому мы добьемся многообещающего восстановления наших лесов, а виды, адаптированные к климату, обеспечат прочность лесов и помогут их сохранить в долгосрочной перспективе».
Директор Бухарского государственного лесного хозяйства Рустам Ходжиев, директор Каракольского государственного лесного хозяйства Сардор Джаббаров и директор Жандорского государственного лесного хозяйства Жасур Худойкулов предоставили информацию о планируемых к реализации мерах по восстановлению, защите и расширению лесов.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 января 2025 года № 12 «О мерах по обеспечению занятости населения и сокращению бедности в 2025 году» поставлены задачи по внедрению новых подходов по увеличению доходов населения в регионах, расширению сферы социальных услуг, а также организации проводимой работы по обеспечению занятости малообеспеченных семей.