Chorva mollarini o‘rmondan foydalanuvchi sifatida mavsumiy o‘tlatish haqida tegishli hujjatlar bo‘lishi lozimligi to‘g‘risida MUNOSABAT
Ijtimoiy tarmoqlarda (https://t.me/makarenko_channel/5202) Bo‘stonliq viloyatidagi qo‘ylar bilan bog‘liq muammo yuzasidan tarqalgan material yuzasidan o‘rganishlar olib borildi.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yil 15 may kuni ayrim fuqarolar tomonidan avtotransport vositasiga ortilgan qo‘ylar Toshkent viloyati YHHB xoldimlari tomonidan Toshkent - Chorvoq avtomagistral yo‘lining Bo‘stonliq tumani Oqsoqotasoy hududida to‘xtatib qolingan.
Mazkur holat yuzasidan Bo‘stonliq tuman hokimligiga, tuman IIB, tuman DXX bo‘limiga, tuman veterinariya bo‘limi hamda Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘i rahbariyatlariga xabar berilib, avtotransport vositasiga ortilgan qo‘ylarni kimga tegishli va qayerga olib ketilayotganligi haqida yuqorida qayd etilgan idoralar rahbari va tabiat bog‘i inspektorlari joyiga yetib borib surushtiruv o‘tkazilganda ushbu fuqaro avtotransport vositasiga ortilgan qo‘ylar Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani Yakkatut MFY.da yashovchi fuqaro T. R.ga tegishli ekanligi aniqlangan.
Qayd etilishicha, fuqaro T.R. o‘ziga tegishli 1200 (bir ming ikki yuz) bosh qo‘ylarni qish mavsumi keskin sovuq bo‘lib, Yakkatut MFY.ning baland tog‘li hududlarida qor qalin yog‘ganligi sababli, Toshkent viloyati Chirchiq shahrining Mayskiy qishlog‘ini tepa hududida joylashgan fermada boqqib kelganligi, fuqaro Toshkent shahriga borib, shaxsiy avtotransport vositalari turargoh joyiga borib, haydovchilarni qo‘ylarni tashish uchun to‘lov asosida yollab, yuqorida ko‘rsatilgan hududdan qo‘ylarni turli viloyatlarda yashovchi haydovchilarning avtotransport vositalariga ortib kelayotganligini ma’lum bo‘ldi.
Fuqaroga bugungi kunda chorva mollarini mavsumiy o‘tlatish uchun Toshkent viloyat hokimining Farmoyishi chiqmaganligi haqida tushuntirilib, 8 ta atotransport vositalari va unga ortilgan 1 200 bosh qo‘ylari bilan birgalikda Bo‘stonliq tumani hududidan Toshkent viloyati YHHB hodimlari kuzatuvida ostida chiqarildi.

ATTITUDE on the need to have appropriate documents for seasonal grazing of livestock as forest users
Studies were conducted on the material spread on social networks (https://t.me/makarenko_channel/5202) regarding the problem of sheep in the Bostanliq region.
It is known that on May 15 of this year, some citizens loaded sheep into a motor vehicle and were stopped by the YHHB officials of the Tashkent region in the Bostanliq district of Bostonliq area of the Tashkent-Chorvoq highway.
In connection with this situation, the Bostonliq district administration, the district IIB, the district DXX department, the district veterinary department and the leadership of the Ugom-Chotkal state national nature park were informed about who owns the sheep loaded on the vehicle and where they are being taken. When the head of the above-mentioned agencies and the inspectors of the nature park reached the place and conducted an investigation, it was determined that the sheep loaded on the vehicle of this citizen belonged to T. R., a citizen living in Yakkatut MFY., Bostonliq district, Tashkent region.
It is noted that citizen T.R. 1200 (one thousand and two hundred) sheep owned by him due to the severe winter season and heavy snowfall in the highlands of Yakkatut MFY. it became known that the citizen went to the city of Tashkent, drove personal vehicles to the place of residence, hired drivers for the transportation of sheep on the basis of payment, and brought sheep from the above-mentioned area to the vehicles of drivers living in different regions .
It was explained to the citizen that the order of the governor of the Tashkent region for seasonal grazing of livestock was not issued today, and 8 vehicles and 1,200 sheep loaded on them were taken out of the territory of Bostanliq district under the supervision of the employees of the YHHB of the Tashkent region.