Daraxt ekish, bog‘lar yaratish xayrli va savob ish!
So‘nggi yillarda aholi punktlarini ko‘kalamzorlashtirish, daraxt va butalarni muhofaza qilish hamda yashil maydonlarni kengaytirish borasida tizimli choralar ko‘rilmoqda. Qimmatbaho navli daraxt va butalar kesilishiga moratoriy joriy qilinishi, daraxt kesganlik holatlari uchun jarima va kompensatsiyalar miqdorining oshirilishi shular jumlasidandir.
Darg‘om DUIChK tomonidan Samarqand viloyati o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari va tegishli mutaxassislar ishtirokida ko‘chat nihollarni parvarishlash hamda kuzgi o‘rmon ekish ishlariga tayyorgalik ko‘rish bo‘yicha ko‘rgazmali seminar tashkil etildi.
Qayd etish lozimki, daraxt, butalar va yashil hududlarni muhofaza qilish, ularning maydonlarini kengaytirish, ushbu sohada mas'ul tashkilotlar faoliyati samaradorligini oshirish hamda daraxtlarni ekish va parvarish qilish sohasidagi davlat boshqaruv tizimini takomillashtirish maqsadida bir qator hujjatlar qabul qilingan.

Посадка деревьев, создание — садов-это доброе и благородное дело!
В последние годы принимаются системные меры по озеленению населенных пунктов, защите деревьев и кустарников, расширению зеленых насаждений. К ним относятся введение моратория на вырубку ценных сортов деревьев и кустарников, увеличение размеров штрафов и компенсаций за случаи вырубки деревьев.
Даргом ГЛПО организовал показательный семинар с участием руководителей лесных хозяйств Самаркандской области и соответствующих специалистов по уходу за рассадой и подготовке к осенним лесопосадочным работам.
Следует отметить, что принят ряд документов в целях защиты деревьев, кустарников и зеленых насаждений, расширения их площади, повышения эффективности деятельности ответственных организаций в этой сфере, а также совершенствования системы государственного управления в области посадки и ухода за деревьями.
Посадка деревьев, создание — садов - это добрый и благодарный труд, уход за посаженными ростками, их выращивание требует большого труда, времени и ресурсов. Поэтому бережно сохранять существующие зеленые насаждения, не причинять им вреда - обязанность каждого из нас.