Daraxtlar aql bovar qilmaydigan o‘simliklardir!
Daraxtlar va o‘simliklar barchamiz uchun juda muhim. Daraxtlarning ahamiyati shundaki, bu ajoyib o‘simliklarsiz sayyora cho‘lga aylanadi.
Daraxtlar, xlorofillni o‘z ichiga olgan barcha o‘simliklar singari, fotosintezni amalga oshiradi. Barglar quruq, yoki zararkunandalar bilan zararlangan bo‘lsa, ularni nafaqat zararkunandalardan davolash, balki bargning yuza qismlarida chang to‘planishiga va ularda juda uzoq vaqt davomida qolishiga yo‘l qo‘ymaslik kerak. Aks holda, ularda fotosintez jarayoni sodir bo‘lmaydi va kislorod ajralib chiqmaydi.
Biz bir kunda qancha havo nafas olamiz?
Biz 24 soat ichida 7200 dan 8600 gacha bo‘lgan daqiqada 5-6 litr havoni nafas olamiz va chiqaramiz.Bu jarayon orqali biz kislorodni qabul qilamiz va karbonat angidridni chiqaramiz. Fotosintezning mutlaqo aksi. Aytish mumkinki, o‘simliklar va odamlar bir-biriga yashash uchun yordam beradi.
Tadqiqotlarga ko‘ra bir kunda bir kishining kislorodga bo‘lgan ehtiyojini qondirish uchun 22 ta daraxt kerak. O‘rmonlarning kesilishi natijasida biz qisqa yoki uzoq muddatli xavf-xatarlarga duchor bo‘lishimiz mumkin. Agar hech narsa qilmasak, Yer o‘pkasiz qolib ketadi.
Atmosferada gazlarning to‘planishi sayyora iqlimining har qachongidan ham tez o‘zgarishiga sabab bo‘lmoqda. Insoniyat sanoat inqilobidan beri atrof muhitni ifloslantirishda asosiy rol o‘ynadi.
Daraxtlar har yili deyarli 22 kg karbonat angidridni o‘zlashtiradi. Xar bir daraxt hayoti davomida 1000 kg atrofida karbonat angidrid gazini yutadi. Bitta daraxt bir yil davomida 120 kilogramm kislorod ajratadi. Tuproq eroziyasini oldini oladi. Daraxtlar tuproq namligini saqlab, eroziyaning oldini oladi. Ular buni ildizlari tufayli amalga oshiradilar. Ularni eroziya jiddiy xavf tug‘diradigan joylarda, qiyaliklarda yoki ochiq joylarda, shuningdek, hududning butun perimetri bo‘ylab ekish mumkin.
Shovqin ifloslanishini kamaytiradi. Daraxtlar transport vositalari harakatlanishi natijasida hosil bo‘lgan shovqinlarni yutadi. Shu sababli, yo‘llar yoki aeroportlar yaqinida daraxtzorlar tashkil etiladi.
Ular bizni quyoshdan himoya qiladi. Yozda bizga yaxshi soya beradigan ko‘plab daraxtlar bor, u erda biz oilamiz bilan sayr qilishimiz yoki manzaradan zavqlanishimiz mumkin. Ularda ko‘plab hayvonlar va hasharotlar yashaydi. Kundalik faoliyatimiz davomida daraxt shoxlarida dam olayotgan qushlarni ko‘rmaslik qiyin. Bu o‘simliklar ko‘plab tirik mavjudotlar uchun uydir va daraxtlarsiz ularning yashashi juda qiyin bo‘ladi. Yuqoridagi ma’lumotlar daraxtlar bizning hayotimizda nechog‘lik muhim o‘rin tutishini, ularning sonini ko‘paytirish nafaqat insonlar balki boshqa tirik mavjudotlar uchun ham zarur ekanligini ko‘rsatib turibdi. Daraxtlar aql bovar qilmaydigan o‘simliklardir, agar ular hurmat qilinsa, biz uchun juda foydali bo‘lishi mumkin. “Yashil makon” umummilliy harakati doirasida barchamiz nafaqat o‘zimiz balki farzandlarimiz kelajak avlod uchun xam bir yoqadan bosh chiqarib harakat qilishimiz lozim...

Trees are incredible plants!
Trees and plants are very important to all of us. The importance of trees is that without these wonderful plants, the planet would become a desert.
Trees, like all plants that contain chlorophyll, carry out photosynthesis. If the leaves are dry or infested with pests, it is necessary not only to treat them from pests, but also to prevent dust from accumulating on the surface of the leaf and staying there for a long time. Otherwise, photosynthesis will not take place in them and oxygen will not be released.
How much air do we breathe in a day?
We inhale and exhale 5-6 liters of air per minute, from 7200 to 8600 in 24 hours. Through this process, we take in oxygen and release carbon dioxide. The exact opposite of photosynthesis. It can be said that plants and people help each other to live.
According to research, 22 trees are needed to meet the oxygen needs of one person in one day. Deforestation can expose us to short-term or long-term risks. If we do nothing, the Earth will be left without lungs.
Accumulation of gases in the atmosphere is causing the planet's climate to change faster than ever. Humanity has played a major role in polluting the environment since the Industrial Revolution.
Trees absorb almost 22 kg of carbon dioxide every year. Each tree absorbs about 1000 kg of carbon dioxide during its life. One tree gives off 120 kilograms of oxygen in a year. Prevents soil erosion. Trees retain soil moisture and prevent erosion. They do this because of their roots. They can be planted in places where erosion is a serious threat, on slopes or in open areas, as well as along the entire perimeter of the area.
Reduces noise pollution. Trees absorb the noise generated by the movement of vehicles. For this reason, tree groves are established near roads or airports.
They protect us from the sun. There are many trees that give us good shade in summer, where we can go for a walk with our family or enjoy the scenery. Many animals and insects live in them. During our daily activities, it is difficult not to see birds resting on tree branches. These plants are home to many living things and without trees it would be very difficult for them to survive. The above information shows how important trees are in our lives, and increasing their number is necessary not only for humans, but also for other living creatures. Trees are incredible plants that can be very beneficial to us if they are treated with respect. In the framework of the "Green Space" national movement, we should all work together not only for ourselves, but also for the future generation of our children...