Daraxtlarni muhofaza qilish faqat shu soha xodimlarining ishi emas, balki barchaning burchidir
Bugungi kunda mamlakatimizda atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, sanitariya va ekologik holatni yaxshilashni taʼminlash sohasida izchil ishlar olib borilmoqda. Bu borada esa atrof-muhit muhofazasi nihoyatda muhim.
Navoiy viloyati Navoiy shahrida tashkil etilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi seminarda shular xususida soʻz bordi. Shuningdek, seminar davomida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarda tashkil etilayotgan koʻkalamzorlashtirish masalalari ham muhokama qilindi.
Seminar davomida mutaxassislar koʻchat ekish naqadar dolzab boʻlsa, uni asrash shu kabi muhim ekanligini qayd etdi. Daraxtlarni muhofaza qilish faqat shu soha xodimlarining ishi emas, balki barchaning burchi ekanligi taʼkidlandi.
Navoiy shahrining Tinchlik qoʻrgʻoni hududida 5 gektar maydonda yashil makon dasturi boʻyicha bahorgi ekish ishlariga start berildi. 2000 ming dona manzarali, 1000 dona mevali koʻchat, 500 dona pavloniya koʻchatlari ekildi.

Защита деревьев – это не только работа работников этой сферы, но и долг каждого.
Сегодня в нашей стране ведется последовательная работа в области охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов, улучшения санитарно-экологической обстановки. Защита окружающей среды в этом отношении чрезвычайно важна.
Об этом говорилось на семинаре в рамках национального проекта «Зеленое пространство», организованном в городе Навои Навоийской области. Также в ходе семинара обсуждались вопросы озеленения, организованного в регионах в рамках национального проекта «Зеленое пространство».
В ходе семинара специалисты отметили, что высаживать рассаду важно, но не менее важно и ухаживать за ней. Было подчеркнуто, что охрана деревьев – это не только работа работников этой сферы, а долг каждого.
В районе Тинчлик Коргони города Навои начаты весенние озеленительные работы на площади 5 гектаров в рамках программы озеленения. Высажено 2000 декоративных, 1000 саженцев плодовых и 500 саженцев павловнии.