Daraxtlarni shunchaki ekish bilan kifoyalanmaslik kerak, balki katta, ulg‘aygan holga qadar yetkazish lozim
Dunyo bo‘yicha global iqlim o‘zgarishlari jadallashganligi natijasida atmosfera havosining buzilishi va uning salbiy ta'siri barcha jabhalarda, ayniqsa insonlarni yashash tarzida jiddiy sezilmoqda. Mazkur muammolarni oldini olish maqsadida hududlarda daraxtlar ko‘chatlarini ekish tadbirlariga Davlat va Hukumat darajasida alohida e'tibor qaratilgan.
Davlat rahbarining tashabbusi bilan yurtimiz bo‘ylab boshlangan «Yashil makon» umummilliy harakati O‘zbekistonning har qarich yerini chinakamiga yashillikka burkash, toza va musaffo havoga boy, sog‘lom va qadri baland insonlar yashaydigan mamlakatga aylantirishda ulkan qadam bo‘ldi.
Mamlakatning barcha shahar va qishloqlarida yirik hajmdagi qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Jarayonga mos holda ob'ektlar atrofida ko‘kalamzorlashtirish va landshaft dizaynini yaratish ham urf bo‘lgan. Buning uchun mahalliy sharoitga moslasha oladigan manzarali yaproq va ninabargli daraxt hamda gul ko‘chatlarini yetishtirish lozim.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori N.J.Bakirov boshchiligida Yangi Toshkent hududida ham 50 gektar maydonda iqlim sharoitiga mos bo‘lgan manzarali daraxt va butalar ko‘chatlarini yetishtirish maqsadida Toshkent viloyatidagi davlat o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.

You should not be satisfied with just planting trees, but you should grow them to a large, mature state
Due to the acceleration of global climate changes, atmospheric air pollution and its negative effects are seriously felt in all aspects, especially in people's way of life. In order to prevent these problems, special attention is paid to planting trees in the regions at the State and Government levels.
The national movement "Green space" launched across our country at the initiative of the head of state was a huge step in turning Uzbekistan into a country full of clean and pure air, rich in healthy and valued people.
Large-scale construction and improvement works are being carried out in all cities and villages of the country. In accordance with the process, it was also customary to create greenery and landscape design around the objects. For this purpose, it is necessary to grow ornamental leaf and palm trees and flower seedlings that can adapt to local conditions.
Under the leadership of the Director of the Forestry Agency, N.J. Bakirov, landscaping works are being carried out by state forestry companies in the Tashkent region in order to grow seedlings of ornamental trees and shrubs suitable for climatic conditions on an area of 50 hectares in the New Tashkent region.