Daraxtlarni shunchaki ekish bilan kifoyalanmaslik kerak, balki katta, ulg‘aygan holga qadar yetkazish lozim
Dunyo bo‘yicha global iqlim o‘zgarishlari jadallashganligi natijasida atmosfera havosining buzilishi va uning salbiy ta'siri barcha jabhalarda, ayniqsa insonlarni yashash tarzida jiddiy sezilmoqda. Mazkur muammolarni oldini olish maqsadida hududlarda daraxtlar ko‘chatlarini ekish tadbirlariga Davlat va Hukumat darajasida alohida e'tibor qaratilgan.
Davlat rahbarining tashabbusi bilan yurtimiz bo‘ylab boshlangan «Yashil makon» umummilliy harakati O‘zbekistonning har qarich yerini chinakamiga yashillikka burkash, toza va musaffo havoga boy, sog‘lom va qadri baland insonlar yashaydigan mamlakatga aylantirishda ulkan qadam bo‘ldi.
Mamlakatning barcha shahar va qishloqlarida yirik hajmdagi qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Jarayonga mos holda ob'ektlar atrofida ko‘kalamzorlashtirish va landshaft dizaynini yaratish ham urf bo‘lgan. Buning uchun mahalliy sharoitga moslasha oladigan manzarali yaproq va ninabargli daraxt hamda gul ko‘chatlarini yetishtirish lozim.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori N.J.Bakirov boshchiligida Yangi Toshkent hududida ham 50 gektar maydonda iqlim sharoitiga mos bo‘lgan manzarali daraxt va butalar ko‘chatlarini yetishtirish maqsadida Toshkent viloyatidagi davlat o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.

Вам не следует довольствоваться простой посадкой деревьев, вам следует вырастить их до большого, зрелого состояния.
В связи с ускорением глобальных изменений климата загрязнение атмосферного воздуха и его негативные последствия серьезно ощущаются во всех аспектах, особенно в образе жизни людей. В целях предотвращения этих проблем особое внимание уделяется озеленению регионов на государственном и правительственном уровнях.
Национальное движение «Зеленое пространство», развернутое по всей нашей стране по инициативе главы государства, стало огромным шагом в превращении Узбекистана в страну чистого и чистого воздуха, богатую здоровыми и ценными людьми.
Масштабные строительно-благоустроительные работы ведутся во всех городах и селах страны. В соответствии с процессом вокруг объектов также было принято создавать зелень и ландшафтный дизайн. Для этого необходимо выращивать декоративно-лиственные и пальмовые деревья, а также саженцы цветов, способные адаптироваться к местным условиям.
Под руководством директора Агентства лесного хозяйства Н.Ж. Бакирова государственными лесхозами Ташкентской области проводятся работы по озеленению с целью выращивания на площади 50 га саженцев декоративных деревьев и кустарников, пригодных к климатическим условиям. в районе Нового Ташкента.