Daraxtzorlar havo tozaligini ta'minlaydigan, yurtga ko‘rk bag‘ishlaydigan boylikdir!
So‘nggi yillarda mamlakatimizda ko‘kalamzorlashtirish, daraxt va butalarni muhofaza qilish hamda yashil maydonlarni kengaytirish borasida tizimli choralar ko‘rilmoqda.
Qashqadaryo viloyati Muborak tumani Gulobod mahallasi hududida yashil bog‘ga ajratilgan 1.5 gektar yer maydonini O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzuridagi Yashil hudud davlat unitar korxonasi tomonidan yashil bog‘ga ko‘chat ekish, yer tayyorlash hamda 2 kun davomida ko‘chat ekish uchun chuqur kovlash ishlari ham tugallandi.
Endi bu hududga 5.6 sxemada jami 560 dona manzarali ko‘chatlar ekiladi. Shundan, klyon 140 ta, ipak akatsiya 140 ta, katalpa 140 ta va yaponskiy sofora 140 tani tashkil etmoqda.

Рощи - это богатство, которое обеспечивает чистоту воздуха, придает великолепие земле!
В последние годы в стране принимаются системные меры по озеленению, защите деревьев и кустарников, расширению зеленых насаждений.
На территории махалли Гулабад Мубаракского района Кашкадарьинской области государственным унитарным предприятием «Зеленая зона» при Агентстве лесного хозяйства на земельном участке площадью 1.5 га, отведенном под зеленый сад, также завершены работы по подготовке земли к посадке в зеленый сад и глубокой посадке в течение 2 дней.
Сейчас на этой территории высажено в общей сложности 560 декоративных саженцев по 5,6 схемам. Из них клен насчитывает 140, шелковая Акация-140, катальпа-140, а также софора японская-140.
В целях защиты нашей страны от негативного воздействия экологических угроз во всех регионах регулярно организуются мероприятия общенационального проекта «Зеленое пространство».