2022-yilning ikkinchi yarmi qamrab olingan davr uchun davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi natijalari e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, 44 ta davlat organi tomonidan ochiqlikni ta’minlash faoliyati “sariq” toifadagi samaradorlik ko‘rsatkichlari qayd etildi. Shu bilan birga, mazkur farmonning 12-bandiga asosan, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlashga mas’ul bo‘lgan xodimlarini muntazam o‘qitish va malakasini oshirish vazifasi belgilangan.
Yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni bartaraf etish hamda ularning ochiqlikni ta’minlash yo‘nalishidagi faoliyatini yaxshilash, Ochiqlik indeksi yuzasidan atroflicha tushuntirish berish maqsadida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari uchun seminar o‘tkazildi.
Seminarda mutaxassislar tomonidan davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar xususidagi ma’lumotlar taqdim etildi.
Xulosa qilib aytganda, Davlat organlari va tashkilotlari ochiqligini ta’minlash maqsadida o‘zlarining rasmiy veb-saytlarida ma’lumotlarni o‘z vaqtida va sifatli joylashtirishi davlat boshqaruvi organlari bilan fuqarolar o‘rtasidagi muloqotning qaror topishi, hukumatga bo‘lgan ishonchning yanada oshishida muhim vosita bo‘lib xizmat qiladi. Ya’ni, fuqarolar bilan ochiq va oshkora muloqotning yo‘lga qo‘yilishi faoliyat samaradorligini oshiradi.
Shuningdek, byudjet tizimi, barcha darajalardagi byudjetlar, davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarini shakllantirish va ijro etilishi to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan aholining xabardor bo‘lishini ta’minlaydi.
Shu munosabat bilan, Davlat organlari va tashkilotlarining byudjet jarayoni ochiqligini ta’minlashga mas’ul bo‘lgan xodimlaridan «Byudjet jarayonining ochiqligini ta’minlash maqsadida rasmiy veb-saytlarda ma’lumotlarni joylashtirish tartibi to‘g‘risida nizom» da (Ro‘yxat raqami 3299) belgilangan talablar asosida: - ma’lumotlarni rasmiy veb-saytlarda belgilangan muddat va shakllarda, to‘liq joylashtirib borishi hamaytildi.

Организован семинар по критериям оценки открытости государственных органов и организаций
За второе полугодие 2022 года объявлены результаты Индекса открытости, направленного на оценку эффективности и результативности проводимой работы по открытости в государственных органах и организациях.
По его данным, 44 госоргана зафиксировали показатели эффективности «желтой» категории по обеспечению открытости. При этом, исходя из пункта 12 данного указа, на Агентство по противодействию коррупции возложена задача регулярного обучения и повышения квалификации сотрудников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости.
В целях устранения системных недостатков и совершенствования их деятельности в направлении обеспечения открытости, комплексного разъяснения Индекса открытости в Агентстве по противодействию коррупции проведен семинар для ответственных сотрудников министерств и ведомств.
На семинаре эксперты представили информацию о проводимой работе по открытости в государственных органах и организациях.
Одним словом, для обеспечения открытости государственных органов и организаций важно своевременное и качественное размещение информации на их официальных сайтах для налаживания коммуникаций между органами государственного управления и гражданами, дальнейшего повышения доверия к власти. служит инструментом. То есть налаживание открытого и прозрачного диалога с гражданами повышает эффективность деятельности.
Также представлена ​​информация о бюджетной системе, бюджетах всех уровней, формировании и исполнении бюджетов государственных специальных фондов.
В связи с этим от работников государственных органов и организаций, ответственных за обеспечение открытости бюджетного процесса, в «Положении о порядке размещения информации на официальных сайтах в целях обеспечения открытости бюджетного процесса» (Список № 3299) на основании указанных требований: - подтверждено, что информация будет полностью размещена на официальных сайтах в указанные сроки и формы.