Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy ishlab chiqarish markazi faoliyati to‘g‘risida nimalardan xabardorsiz?
Ma’lumki, davlat rahbarining 2020 yil 26 noyabrdagi tegishli qaroriga asosan O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi huzurida Shifobaxsh dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash markazi negizida Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy ishlab chiqarish markazi tashkil etilgan va vazifa va funksiyalari belgilab berilgan.
Xususan, dorivor o‘simliklarni ilmiy asosda yetishtirish va qayta ishlash, ulardan oqilona foydalanishning yagona strategiyasini shakllantirish, respublika hududidagi yovvoyi holda o‘suvchi dorivor o‘simliklar areallarini o‘rganish va zaxiralarini aniqlash,mavjud bioresurslar genofondini saqlash, onalik plantatsiyalarini tashkil etish, urug‘lik materiallarni yetishtirish va tayyorlash, ko‘paytirish, kolleksion ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ularning xomashyolarini qayta ishlash bilan bog‘liq ilmiy va amaliy tadqiqotlarni olib borish hamda dorivor o‘simliklarni muayyan tuproq-iqlim sharoitini hisobga olgan holda madaniy holda yetishtirishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqish Markazning asosiy vazifalaridir.
Mamalakatimizda so‘ngi yillarda dorivor o‘simliklarni yetishtirish va aholining hamda farmasevtika korxonalarining dorivor o‘simliklar xomashyosiga bo‘lgan talabini yanada yaxshilash va eksportbop dorivor o‘simliklar xomashyosini tayyorlash hajmlarini ko‘paytirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining qator qarorlari ijrosini ta’minlash va Markazga yuklatilgan vazifalardan kelib chiqib, sohada birmuncha ishlar amalga oshirildi.
O‘tgan 2023 yilda esa plantatsiyalarini barpo etish 5 ming 280 gektar maydonda, xom-ashyosini tayyorlash hajmi 9062 tonnaga va yetishtirilgan madaniy turlari 65 taga yetkazilgan yoki xom-ashyo tayyorlash hajmi 2,2 barobarga oshishiga erishilgan.
O‘tgan 2021-2022 yillar davomida Markaz tarkibida tashkil etilishi belgilangan 4 ta laboratoriyadan 3 tasi ya’ni Dorivor o‘simliklar introduksiyasi va agrotexnikasi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar seleksiyasi va urug‘chiligi laboratoriyasi, Dorivor o‘simliklar xom ashyosini qayta ishlash texnologiyasi laboratoriyalari faoliyati to‘liq yo‘lga qo‘yilgan. Mazkur laboratoriyalar joylashtirilgan binolarni joriy ta’mirlash va jihozlash uchun byudjet mablag‘lari doirasida jami 374.5 mln so‘m sarflandi. Dorivor o‘simliklar fitokimyosi va standartizatsiyasi laboratoriyasini ishga tushirish joriy yilning yakuni bilan amalga oshirilishi belgilangan.
Qayd etish lozimki, Markaz tarkibidagi Piskent ilmiy tajriba uchastkasida 50 turdagi noyob dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar kolleksion ko‘chatxonasi barpo etildi. O‘simlik genetik resurslari ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda institut bazasida 100 turdagi dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarning urug‘larini saqlash bo‘yicha genbanki tashkil etildi.

Что вам известно о деятельности научно-производственного центра по выращиванию и переработке лекарственных растений?
Как известно, на основании соответствующего решения главы государства от 26 ноября 2020 года при Госкомлесхозе на базе Центра выращивания и переработки лекарственных растений создан Научно-производственный центр по выращиванию и переработке лекарственных растений. Определены его задачи и функции.
В частности, выращивание и переработка лекарственных растений на научной основе, формирование единой стратегии их рационального использования, изучение площадей дикорастущих на территории республики и выявление резервов, сохранение генофонд существующих биоресурсов, организация маточников, семян для проведения научных и практических исследований, связанных с выращиванием и заготовкой, размножением, созданием коллективных питомников и переработкой их сырья, а также культурным выращиванием лекарственных растений, с учетом конкретных почвенно-климатических условий. Основными задачами Центра являются разработка четких научно обоснованных предложений по внедрению.
В последние годы в нашей стране проведена определенная работа в этой области, направленная на обеспечение исполнения ряда постановлений президента и Правительства Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение спроса населения и фармацевтических предприятий на лекарственное растительное сырье и увеличение объемов производства, экспортно-ориентированного лекарственного растительного сырья.
В 2023 году плантации заложены на площади 5280 га, объем производства сырья достиг 9062 тонн, культивируемых видов - 65, объем производства сырья увеличился в 2,2 раза.
В течение 2021-2022 годов в составе центра полностью налажена деятельность 3 из 4 лабораторий, а именно: лаборатории интродукции и агротехники лекарственных растений, лаборатории селекции и семеноводства лекарственных растений, лаборатории технологии переработки сырья лекарственных растений. На текущий ремонт и оснащение помещений, в которых размещены эти лаборатории, в рамках бюджетных средств было потрачено 374,5 млн. сумов. Запуск лаборатории фитохимии и стандартизации лекарственных растений запланирован на конец текущего года.
Отметим, что на территории Пискентского научно-экспериментального участка в составе Центра создан коллекционный питомник из 50 видов редких лекарственных и съедобных растений. Совместно с Научно-исследовательским институтом генетических ресурсов растений на базе института создан генбанк для хранения семян 100 видов лекарственных и пищевых растений.