Ekilgan ko‘chatlarda tomchilatib sug‘orish ishlarini joriy qilish yo‘lga qo‘yilgan
Belgilangan tartibga ko‘ra, Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligi 21- nazorat hududi Shavazsoy bo‘limining 11100 gektar yer maydoni va moddiy boyliklari “O‘zbekiston temir yo‘llari”AJga doimiy foydalanish maqsadida balasdan balansga o‘tkazib berilgan.
Hozirgi kunda ushbu yer maydonlari alohida muhofaza etiladigan hudud hisoblanib, madaniy o‘rmon ekish,ularni parvarishlash, maxsus texnikalar yordamida sug‘orish ishlari hamda o‘rmonlarni tabiiy o‘sishga ko‘maklashish ishlari olib borilmoqda. Buning natijasida ushbu hududdagi fauna va flora, o‘simlik va hayvonot dunyosining tabiiy ko‘payishiga va yaxshilanishiga olib keldi. Xo‘jalikning Nurobod bo‘limining 25 km masofadagi avtomobil yo‘lining ikki tomonlama manzarali va mevali ko‘chatlar ekilib, kundan kunga obod bo‘lib bormoqda. Ushbu ekilgan ko‘chatlarning ko‘karuvchanligini 100%ga erishish maqsadida maxsus avtomobillarda sug‘orish ishlari olib borildi. Ekilgan ko‘chatlarda tomchilatib sug‘orish ishlarini joriy qilish yo‘lga qo‘yilgan.Ushbu hududga hozirgi kunda 300 mingdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar ekilgan va alohida muhofaza qilinmoqda.
Xo‘jalik tomonidan ushbu hududga ma'sul shaxslar va ishchi xodimlar birktirilgan.O‘rmon nozirlari tomonidan mahalliy aholi o‘rtasida tabiatni asrash va saqlash yuzasidan tushuntirish va targ‘ibot ishlarining olib borilishi natijasida qonunbuzarlik hamda chorva mollar tomonidan madaniy o‘rmon ekinlarining payxon qilinshi holatlarining oldi olindi.

Налажено внедрение капельного орошения высаженной рассады
В установленном порядке 11,1 тысяч гектаров земельной площади и материальных ресурсов 21-го контрольного участка Ахангаранского государственного лесного хозяйства Шавазсойского участка переданы с баланса на баланс в постоянное пользование АО «Узбекистон железные дороги».
В настоящее время эти земельные участки являются особо охраняемой территорией, где проводятся работы по посадке культурных лесов, их уходу, орошению с использованием специальной техники, а также по содействию естественному росту лесов. Это привело к естественному воспроизводству и улучшению фауны и флоры в этом районе. По обеим сторонам трассы Нурабадского отдела фермерского хозяйства на расстоянии 25 км высажены ландшафтные и фруктовые деревья, которые с каждым днем становятся все более благоустроенными. Для достижения 100% всхожести высаженной рассады проводились поливные работы на специальной технике. На высаженной рассаде налажено внедрение капельного полива. В настоящее время на этой территории высажено и особо охраняется более 300 тысяч фруктовых и декоративных насаждений.
К этой территории хозяйством прикреплены ответственные лица и Рабочий персонал. В результате разъяснительной работы и пропаганды охраны и охраны природы среди местного населения лесными инспекторами предотвращены случаи нарушения закона и обнаружения уничтожения лесных культур домашним скотом.