Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish javobgarlikka sabab bo‘ladi
Yashillikni asrashda va kengaytirishda barcha birdek mas'ul. O‘tgan 2023 yilda O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan jami 200 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar, Xorazm viloyatida 10 ming gektar va o‘rmon fondining boshqa hududlarida 5 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari qilish va qayta tiklash tadbirlari bajarildi.
O‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 980 tonna urug‘lari jamg‘arildi. Tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalar turlaridan 787 gektar maydonda niholxona, ko‘chatxonalar barpo qilindi. Natijada jami 101 mln, shundan, 32 millionta tut, 16 millionta terak va pavlovniya, 53 milllionta boshqa turdagi manzarali, mevali daraxt hamda butalarning nihol va ko‘chatlari yetishtirildi.
Qolaversa, 46 586 gektar maydonda kasallik va zararkunandalarni aniqlash ishlari olib borilib, jami 21 066 gektar, shundan 19 315 gektar maydonda biologik usulda qarshi kurashish tadbirlari olib borildi. O‘rmon fondi yerlarida jami 5280 gektar maydonda dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 4845 tonna xom ashyo tayyorlandi. Qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish maqsadida o‘rmon fondi yerlarida 5641 tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirilib, chorva bosh soni 31 mingga, parranda 417 mingga, asalari oilasi soni 109 mingga yetkazildi.
Ma'lumki, qonunchilikka ko‘ra, ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish uchun javobgarlik belgilangan.
Yetkazilgan moddiy zararning o‘rni uch karra miqdorida qoplangan taqdirda, ozodlikni cheklash va ozodlikdan mahrum qilish tariqasidagi jazo qo‘llanilmaydi.
O‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni qonunga xilof ravishda kesish ko‘p miqdorda zarar yetkazilishiga sabab bo‘lsa, —bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan yuz ellik baravarigacha miqdorda jarima yoki ikki yuz qirq soatdan uch yuz soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud bir yildan ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki bir yildan uch yilgacha ozodlikni cheklash yoxud uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi. Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni qasddan shikastlantirish, payhon qilish, nobud qilish ko‘p miqdorda zarar yetkazilishiga sabab bo‘lsa, —bazaviy hisoblash miqdorining yuz ellik baravaridan ikki yuz baravarigacha miqdorda jarima yoki uch yuz soatdan uch yuz oltmish soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yildan uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud bir yildan uch yilgacha ozodlikni cheklash yoki uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

Повреждение или гибель сельскохозяйственных культур, лесов, деревьев или других растений влечет за собой ответственность
Каждый несет равную ответственность за сохранение и расширение зеленых насаждений. В 2023 году лесхозами освоено 200 000 га, из них 128 000 га - в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан, 40 000 га - в Бухарской области, 17 000 га - в Навоийской области, 10 000 га - в Хорезмской области, на остальных участках лесного фонда «Зеленые покровы» - защитные леса и восстановительные мероприятия проведены на 5000 га.
Для лесоразведения, создания питомников и питомников, озеленительных мероприятий собрано 980 тонн семян деревьев и кустарников. Из почвенно-климатических условий, декоративных, плодовых деревьев и кустарников на площади 787 гектаров были возведены питомники. В результате всего было выращено 101 миллион, из них 32 миллиона тутовника, 16 миллионов тополя и павловнии, 53 миллиона других видов декоративных и плодовых деревьев и кустарников.
Кроме того, проведены работы по выявлению заболеваний и вредителей на площади 46 586 гектаров, в общей сложности 21 066 гектаров, из них на площади 19 315 гектаров проведены мероприятия по борьбе биологическим методами. На землях лесного фонда организована плантация лекарственных и пищевых растений на площади 5280 гектаров, подготовлено 4845 тонн сырья. В целях развития дополнительных отраслей на землях лесного фонда выращено 5641 тонн сельскохозяйственной продукции, поголовье скота доведено до 31 тысяч голов, птицы - до 417 тысяч, семьи пчел - до 109 тысяч.
Известно, что законодательством установлена ответственность за повреждение или гибель посевов, лесов, деревьев или других растений.
В случае трехкратного возмещения причиненного материального ущерба наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы не применяется.
Если незаконная вырубка лесов, деревьев или других растений повлекла причинение большого ущерба - штраф в размере от ста до ста пятидесяти размеров базового исчисления или обязательные общественные работы от двухсот сорока до трехсот часов, либо исправительные работы на срок от одного года до двух лет или ограничение свободы на срок от одного до трех лет. Умышленное повреждение, истощение насаждений, лесов, деревьев или других растений, и повлекло причинение значительного ущерба, - наказывается штрафом в размере от ста до двухсот пятидесяти размеров базового исчисления или обязательными общественными работами от трехсот до трехсот шестидесяти часов или исправительными работами на срок от двух до трех лет, либо ограничением свободы на срок от одного до трех лет или лишением свободы на срок до трех лет