Ekologik muammoga barham berishning yagona yoʻli ona tabiatni koʻz qorachigʻidek asrashdir!
Bugungi kunda insoniyat yuksak maqsadlar sari intilayotgan, taraqqiyot yoʻlidan dadil odimlayotgan bir paytda dunyo hamjamiyati oldida global ekologik muammolarni hal etishdek dolzarb vazifalar turibdi. Va ular hamon oʻz yechimini kutmoqda.
Yer yuzining qaysidir qitʼalarida suv toshqini, oʻr¬mon yongʻini, chang-boʻron va boshqa tabiiy ofatlar yuz bermoqda. Dunyo boʻyicha suv sathi koʻtarilmoqda. Ozon qatlamining yemirilishi, tropik oʻrmonlarning kesilishi, choʻllanish, chuchuk suv manbalarning kamayishi, tez-tez duch kelinayotgan global iqlim oʻzgarishi insoniyat ekologik inqiroz bilan yuzma-yuz turganini koʻrsatadi.
Barchamizga maʼlumki, ekologik muammoga butkul barham berishning yagona yoʻli — ona tabiatni koʻz qorachigʻidek asrashdan iboratdir.
Xoʻsh, mamlakatimizda bu borada qanday ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan?
Qayd etish lozimki, joriy yil yakuniga qadar, 235 ming gektar yer maydonida oʻrmonzorlar barpo etiladi. 221 ming gektar yer maydonida choʻl hududlari obodonlashtiriladi.
1,6 ming gektar tez oʻsuvchi plantatsiyalar tashkil etiladi. 2,5 ming gektar yongʻoq mevali oʻrmonzorlar tashkil etiladi.1 ming 105 tonna 80 xil turdagi daraxt va buta urugʻlari tayyorlanadi. 120 million dona koʻchat va nihollar yetishtiriladi.
Shuningdek, ovchilik va ekoturizmni rivojlantirish maqsadida 8 ta ov markazlari , 10 ta yangi eko marshrutlar, 5 ta yangi rekreatsiya zonalar, 65 ta ekoturizm obyektlari tashkil etiladi. 114 ta yangi mahalliy eko loyihalar amalga oshiriladi.
2023-yilda qiymati 40 mln dollarlik 7 ta loyihani amalga oshirish boʻyicha muzokaralar (Global ekologik fond (GEF), Yevropa investitsiya jamgʻarmasi (EIF), Jahon banki (WB)) olib borilmoqda.
Soʻllanishga qarshi kurashish maqsadida oʻrmonzor va butazorlar maydoni
2025-yilga borib 5,8 mln gektarga (13%) yetkaziladi. Shamol eroziyasi hamda qum bosishiga qarshi 2030-yilgacha 28,7 ming gektarda ihota daraxtzorlari barpo etiladi. 2023-yilda (CRIC-21) hamda yuqori darajadagi qum-chang boʻronlari boʻyicha yigʻilish Oʻzbekistonda oʻtkaziladi. 2030-yilgacha choʻl hududlarini rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqiladi.
Mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, Orol fojiasiga qarshi kurashish uchun bugungi kunda butun dunyo jamoatchiligi diqqatini jamlash, kuchlarni birlashtirish zarurligi ayon. Soʻnggi yillarda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Orol fojiasi salbiy oqibatini kamaytirish, hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan keng koʻlamli chora-tadbirlar ishlab chiqilib, amalga oshirilayotgani ham bejiz emas. Ayniqsa, bu yoʻnalishda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda yoʻlga qoʻyilgan qator loyihalar samara bermoqda.
Orol dengizining qurigan tubida keyingi 5 yillikda 2,5 million gektarga oʻrmonlashtirish ishlarining olib borilishi kelgusida Orolboʻyida inson xavfsizligi uchun ekologik maqbul hudud barpo etishga zamin yaratadi.

The only way to end the ecological problem is to protect mother nature!
Today, at a time when humanity is striving for high goals and boldly walking on the path of development, the world community faces urgent tasks such as solving global environmental problems. And they are still waiting for their solution.
Floods, forest fires, dust storms and other natural disasters are occurring in some continents of the world. Water levels are rising around the world. Depletion of the ozone layer, cutting down of tropical forests, desertification, depletion of fresh water sources, and global climate change, which are frequently encountered, show that humanity is facing an ecological crisis.
We all know that the only way to completely eliminate the environmental problem is to protect mother nature like the apple of an eye.
So, what is planned to be done in this regard in our country?
It should be noted that by the end of this year, 235,000 hectares of land will be planted with forests. Desert areas will be improved on 221 thousand hectares of land.
1.6 thousand hectares of fast-growing plantations will be established. 2.5 thousand hectares of walnut groves will be established. 1 thousand 105 tons of 80 different types of tree and shrub seeds will be produced. 120 million seedlings and sprouts are grown.
Also, in order to develop hunting and ecotourism, 8 hunting centers, 10 new eco routes, 5 new recreation zones, 65 ecotourism facilities will be established. 114 new local eco-projects will be implemented.
In 2023, negotiations are underway for the implementation of 7 projects worth 40 million dollars (Global Environmental Fund (GEF), European Investment Fund (EIF), World Bank (WB)).
Woodland and shrubland to combat wilting
By 2025, it will reach 5.8 million hectares (13%). By 2030, 28,700 hectares of tree plantations will be established against wind erosion and sand flooding. In 2023 (CRIC-21) and meeting on high-level sand and dust storms will be held in Uzbekistan. The concept of the development of desert areas until 2030 will be developed.
According to the experts, it is clear that today it is necessary to concentrate the attention of the whole world community and unite forces in order to fight against the tragedy of the island. It is no coincidence that in recent years, at the initiative of the head of our state, a wide range of measures aimed at reducing the negative consequences of the Arol tragedy, socio-economic development of the region, and raising the standard of living of the population have been developed and implemented. In particular, a number of projects launched in cooperation with international organizations are bearing fruit.
The afforestation of 2.5 million hectares in the dry bottom of the Aral Sea in the next 5 years will lay the groundwork for establishing an ecologically acceptable area for human safety in the Aral Sea.