Ekologik muammoga barham berishning yagona yoʻli ona tabiatni koʻz qorachigʻidek asrashdir!
Bugungi kunda insoniyat yuksak maqsadlar sari intilayotgan, taraqqiyot yoʻlidan dadil odimlayotgan bir paytda dunyo hamjamiyati oldida global ekologik muammolarni hal etishdek dolzarb vazifalar turibdi. Va ular hamon oʻz yechimini kutmoqda.
Yer yuzining qaysidir qitʼalarida suv toshqini, oʻr¬mon yongʻini, chang-boʻron va boshqa tabiiy ofatlar yuz bermoqda. Dunyo boʻyicha suv sathi koʻtarilmoqda. Ozon qatlamining yemirilishi, tropik oʻrmonlarning kesilishi, choʻllanish, chuchuk suv manbalarning kamayishi, tez-tez duch kelinayotgan global iqlim oʻzgarishi insoniyat ekologik inqiroz bilan yuzma-yuz turganini koʻrsatadi.
Barchamizga maʼlumki, ekologik muammoga butkul barham berishning yagona yoʻli — ona tabiatni koʻz qorachigʻidek asrashdan iboratdir.
Xoʻsh, mamlakatimizda bu borada qanday ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan?
Qayd etish lozimki, joriy yil yakuniga qadar, 235 ming gektar yer maydonida oʻrmonzorlar barpo etiladi. 221 ming gektar yer maydonida choʻl hududlari obodonlashtiriladi.
1,6 ming gektar tez oʻsuvchi plantatsiyalar tashkil etiladi. 2,5 ming gektar yongʻoq mevali oʻrmonzorlar tashkil etiladi.1 ming 105 tonna 80 xil turdagi daraxt va buta urugʻlari tayyorlanadi. 120 million dona koʻchat va nihollar yetishtiriladi.
Shuningdek, ovchilik va ekoturizmni rivojlantirish maqsadida 8 ta ov markazlari , 10 ta yangi eko marshrutlar, 5 ta yangi rekreatsiya zonalar, 65 ta ekoturizm obyektlari tashkil etiladi. 114 ta yangi mahalliy eko loyihalar amalga oshiriladi.
2023-yilda qiymati 40 mln dollarlik 7 ta loyihani amalga oshirish boʻyicha muzokaralar (Global ekologik fond (GEF), Yevropa investitsiya jamgʻarmasi (EIF), Jahon banki (WB)) olib borilmoqda.
Soʻllanishga qarshi kurashish maqsadida oʻrmonzor va butazorlar maydoni
2025-yilga borib 5,8 mln gektarga (13%) yetkaziladi. Shamol eroziyasi hamda qum bosishiga qarshi 2030-yilgacha 28,7 ming gektarda ihota daraxtzorlari barpo etiladi. 2023-yilda (CRIC-21) hamda yuqori darajadagi qum-chang boʻronlari boʻyicha yigʻilish Oʻzbekistonda oʻtkaziladi. 2030-yilgacha choʻl hududlarini rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqiladi.
Mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, Orol fojiasiga qarshi kurashish uchun bugungi kunda butun dunyo jamoatchiligi diqqatini jamlash, kuchlarni birlashtirish zarurligi ayon. Soʻnggi yillarda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Orol fojiasi salbiy oqibatini kamaytirish, hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan keng koʻlamli chora-tadbirlar ishlab chiqilib, amalga oshirilayotgani ham bejiz emas. Ayniqsa, bu yoʻnalishda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda yoʻlga qoʻyilgan qator loyihalar samara bermoqda.
Orol dengizining qurigan tubida keyingi 5 yillikda 2,5 million gektarga oʻrmonlashtirish ishlarining olib borilishi kelgusida Orolboʻyida inson xavfsizligi uchun ekologik maqbul hudud barpo etishga zamin yaratadi.

Единственный способ решить экологическую проблему – защитить мать-природу!
Сегодня, в то время, когда человечество стремится к высоким целям и смело идет по пути развития, перед мировым сообществом стоят такие актуальные задачи, как решение глобальных экологических проблем. И они до сих пор ждут своего решения.
Наводнения, лесные пожары, пыльные бури и другие стихийные бедствия происходят на некоторых континентах мира. Уровень воды повышается по всему миру. Истощение озонового слоя, вырубка тропических лесов, опустынивание, истощение источников пресной воды, глобальные изменения климата, которые часто встречаются, показывают, что человечество сталкивается с экологическим кризисом.
Все мы знаем, что единственный способ полностью устранить экологическую проблему – беречь мать-природу как зеницу ока.
Итак, что планируется сделать в этом плане в нашей стране?
Следует отметить, что до конца текущего года лесами будет засажено 235 тысяч гектаров земли. Пустынные территории будут благоустроены на 221 тысяче гектаров земли.
Будет заложено 1,6 тыс. га быстрорастущих насаждений. Будет заложено 2,5 тыс. га ореховых рощ, произведено 1 тыс. 105 тонн семян 80 различных видов деревьев и кустарников. Выращено 120 миллионов саженцев и рассады.
Также в целях развития охоты и экотуризма будут созданы 8 охотничьих баз, 10 новых экологических маршрутов, 5 новых зон отдыха, 65 объектов экотуризма. Будет реализовано 114 новых локальных экопроектов.
В 2023 году ведутся переговоры о реализации 7 проектов на сумму 40 миллионов долларов (Глобальный экологический фонд (ГЭФ), Европейский инвестиционный фонд (ЕИФ), Всемирный банк (ВБ))
Леса и кустарники для борьбы с увяданием
К 2025 году она достигнет 5,8 млн га (13%). К 2030 году будет заложено 28,7 тыс. га древесных насаждений против ветровой эрозии и затопления песком. В 2023 году в Узбекистане пройдет CRIC-21 и совещание по песчаным и пыльным бурям высокого уровня. Будет разработана концепция развития пустынных территорий до 2030 года.
По мненю экспертов, очевидно, что сегодня необходимо сконцентрировать внимание всего мирового сообщества и объединить силы, чтобы бороться с трагедией острова. Неслучайно в последние годы по инициативе главы нашего государства был реализован широкий комплекс мер, направленных на снижение негативных последствий Арольской трагедии, социально-экономическое развитие региона, повышение уровня жизни населения. населения были разработаны и реализованы. В частности, приносит свои плоды ряд проектов, запущенных в сотрудничестве с международными организациями.
Облесение 2,5 млн га на сухом дне Аральского моря в ближайшие 5 лет заложит основу для создания экологически приемлемой зоны безопасности человека в Аральском море.