Ekologik va ijtimoiy kafolatlar hamda Gender bo‘yicha harakatlar rejasini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash
Joriy yilning 25 yanvar sanasida O‘rmon xo‘jaligi agentligda Yevropa Investisiya banki va Fransiya Taraqqiyot Agentligi moliyalashtirayotgan “Orol dengizi havzasining quyi qismida degradatsiyaga uchragan yerlarni qayta tiklash” loyihasining texnik iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish uchun jalb etilgan konsultantlar guruhi bilan agentlikning mas’ul xodimlari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida loyihaga doir ikki hujjat Ekologik va ijtimoiy kafolatlar hamda Gender bo‘yicha harakatlar rejasini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash rejasi birgalikda muhokama qilindi.
Gender strategiyasi asosida tuzilgan tizim, har bir sohada, hususan, siyosat, iqtisodiyot, huquq, madaniyat, ta’lim, ilm-fan, sport munosabatlarida xotin-qizlar va erkaklarning huquq hamda imkoniyatlarining tengligini mustahkamlashni maqsad qilib quyadi.
Ma’lumki, mamlakatimizda gender tenglik masalasi yangi tashabbuschi qarorlar va shu yunalishdagi sayi harakatlar ularok tez sur’atda barcha tarmoqga tadbiq etilmoqda. O‘rmon xo‘jaligi agentligi ushbu yunalishda chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun xorijlik ekspertlar bilan hamkorlikdan yaxshi natijalar kutmoqda. Loiyha uchun zarur bo‘lgan ikki hujjat Ekologik va ijtimoiy kafolatlar hamda Gender bo‘yicha harakatlar rejasi qabul qilinishidan oldin keng jamoatchilik fikrini inobatga olish maqsadida hujjatlar agentlikning resurs portaliga yuklatiladi.

Environmental and social guarantees, as well as support for the implementation of the gender action plan
On January 25 of this year, in the Forestry Agency, responsible employees of the agency with a group of consultants engaged to develop the technical and economic basis of the project "Restoration of degraded lands in the lower part of the Aral Sea basin" financed by the European Investment Bank and the French Development Agency. A meeting was held between
During the meeting, two documents related to the project, Environmental and Social Guarantees and the Plan to Support the Implementation of the Gender Action Plan were jointly discussed.
The system based on the gender strategy aims to strengthen the equality of rights and opportunities of women and men in every field, especially in politics, economy, law, culture, education, science, and sports.
It is known that the issue of gender equality in our country is being implemented in all sectors at a rapid pace, with new initiative decisions and numerous actions in this direction. The Forestry Agency expects good results from cooperation with foreign experts to implement measures in this direction. The two documents required for the project, Environmental and Social Guarantees and Gender Action Plan, will be uploaded to the agency's resource portal for public consultation before adoption.