FAO O‘zbekistonda yer degradatsiyasining neytralligini saqlashga hissa qo‘shadi
Yer va yaylovlarning tanazzulga uchrashi, eroziyalanishi, qum va chang bo‘ronlari, o‘rmonlarning yo‘qolishi, tuproqlarning sho‘rlanishi nafaqat tabiiy-iqlim omillari, balki xo‘jalik faoliyati - agrotexnik tadbirlarni noto‘g‘ri o‘tkazish, chorva mollarini haddan tashqari boqish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanmaslik natijasida ham sodir bo‘lmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti tomonidan amalga oshirilishi boshlangan (FAO) «O‘zbekistonning qurg‘oqchilikka uchragan ekotizimlarida yaylovlar va o‘rmonlarni barqaror boshqarish» yangi loyihasining Muvofiqlashtiruvchi qo‘mitasi yig‘ilishi tashkil etildi. Yig‘ilishda O‘rmon xo‘jaligi agentligi xodimi Abduvohid Zaxadullayev ham ishtirok etdi.
Ma’lumki, Global ekologik jamg‘arma (GEF) tomonidan moliyalashtiriladigan ushbu loyiha mamlakatning yer degradatsiyasining neytral muvozanati bo‘yicha majburiyatlarini bajarish maqsadida O‘zbekistonda yer va o‘rmon resurslarini barqaror boshqarish va landshaftlarni tiklash bo‘yicha ilg‘or tajribalarni joriy etadi. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Tabiiy resurslar vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi loyihaning milliy hamkorlari hisoblanadi.
Tadbirda qayd etilishicha, ushbu loyihaning amalga oshirilishi davlatimiz rahbarin ing 2019 yil 22 fevraldagi «O‘zbekiston Respublikasida cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish bo‘yicha ishlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hamda 2022 yil 10 iyundagi «Erlar degradatsiyasiga qarshi kurashishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Qarorlarini amalga oshirishga hissa qo‘shadi.
Shu bilan birga, loyiha respublikada cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish uchun 2024-2028 yillarga mo‘ljallangan Yo‘l xaritasini ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlaydi.
FAOning ushbu loyihasi hosildorlikni oshirish va degradatsiyaga uchragan yerlarni tiklash uchun yer va o‘rmon resurslarini boshqarishning innovatsion usullarini joriy etadi. Bu esa yer degradatsiyasining neytral muvozanatini saqlashga imkon beradi. BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konventsiyasida bu «ekotizim funktsiyalari va xizmatlarini saqlab qolish va oziq-ovqat xavfsizligini oshirish uchun zarur bo‘lgan yer resurslari hajmi va miqdori barqaror bo‘lib qoladigan yoki aniq belgilangan vaqt va fazoviy o‘lchovlar va ekotizimlarda ko‘payadigan holat», deb ta’riflanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, cho‘llanishga qarshi kurash choralarini talab qiladigan O‘zbekiston hududi 20 million gektardan oshadi. Bugunga kelib, butun mamlakat bo‘ylab yerlarning degradatsiyasi kuzatilmoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarining tumanlari hamda Amudaryo va Sirdaryo daryolari havzalarining pasttekisliklari bu jarayonlardan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar hisoblanadi.
Mazkur loyiha 5 yil ichida amaliyotga tadbiq etiladi. Loyihani amalga oshirish uchun Buxoro viloyatining Jondor va Navoiy viloyatining Nurota tumanlari landshaftlari loyiha hududi sifatida tanlab olingan bo‘lib, bu hududlarda yerdan foydalanishning kompleks rejalarini joriy etish, fermerlarning salohiyati, bilim va ko‘nikmalarini oshirish, yerdan foydalanishni monitoring qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Yig‘ilish davomida loyihaning maqsad va vazifalari taqdim qilindi, bajarilgan ishlar bo‘yicha loyihaning yarim yillik hisoboti tasdiqlandi, 2023 yil uchun ish rejasi va byudjet ko‘rib chiqildi va tasdiqlandi, shuningdek, loyihani amalga oshirish strategiyasi va keyingi bosqichlari muhokama qilindi.

ФАО способствует сохранению нейтральности деградации земель в Узбекистане
Деградация земель и пастбищ, эрозия, песчаные и пыльные бури, гибель лесов, засоление почв являются не только природно-климатическими факторами, но и хозяйственной деятельностью – неправильное выполнение агротехнических мероприятий, поголовье скота происходит также в результате перевыпаса скота. животноводство, а не рациональное использование природных ресурсов.
Организовано заседание Координационного комитета нового проекта «Устойчивое управление пастбищами и лесами в пострадавших от засухи экосистемах Узбекистана», инициированного Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО). Во встрече также принял участие сотрудник Агентства лесного хозяйства Абдувахид Захадуллаев.
Известно, что данный проект, финансируемый Глобальным экологическим фондом (ГЭФ), внедряет лучшие практики устойчивого управления земельными и лесными ресурсами и восстановления ландшафтов в Узбекистане с целью выполнения обязательств страны по нейтральному балансу деградации земель. Национальными партнерами проекта являются Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан и Агентство лесного хозяйства при Министерстве природных ресурсов.
На мероприятии было отмечено, что реализация данного проекта осуществляется на основе постановления главы нашего государства от 22 февраля 2019 года «О мерах по повышению эффективности работы по борьбе с опустыниванием и засухой в Республике Узбекистан» и датированного 10 июня 2022 г. Способствует реализации Решения «О мерах по созданию эффективной системы борьбы с деградацией земель».
При этом проект поддерживает разработку Дорожной карты на 2024-2028 годы по борьбе с опустыниванием и засухой в республике.
Этот проект ФАО представляет инновационные методы управления земельными и лесными ресурсами для повышения производительности и восстановления деградированных земель. Это позволяет поддерживать нейтральный баланс деградации земель. Согласно Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, «объем и количество земельных ресурсов, необходимых для поддержания экосистемных функций и услуг и повышения продовольственной безопасности, остается стабильным или в четко определенном временном и пространственном масштабе. А также состояние воспроизводства экосистем». ".
По информации, территория Узбекистана, требующая принятия мер по борьбе с опустыниванием, превышает 20 миллионов гектаров. Сегодня деградация земель наблюдается по всей стране. Наиболее затронутыми этими процессами районами являются районы Бухарской и Навоийской областей, а также низменности бассейнов рек Амударья и Сырдарья.
Этот проект будет реализован в течение 5 лет. Для реализации проекта в качестве проектной территории были выбраны ландшафты Джондорского и Навоийского районов Бухарской области, с целью внедрения комплексных планов землепользования в этих регионах, повышения потенциала, знаний и навыков фермеров, а также улучшения система мониторинга землепользования.
В ходе встречи были представлены цели и задачи проекта, утвержден полугодовой отчет проекта о выполненных работах, рассмотрены и утверждены план работ и бюджет на 2023 год, а также стратегия реализации проекта и последующие этапы. обсуждались.