FAO O‘zbekistonda yer degradatsiyasining neytralligini saqlashga hissa qo‘shadi
Yer va yaylovlarning tanazzulga uchrashi, eroziyalanishi, qum va chang bo‘ronlari, o‘rmonlarning yo‘qolishi, tuproqlarning sho‘rlanishi nafaqat tabiiy-iqlim omillari, balki xo‘jalik faoliyati - agrotexnik tadbirlarni noto‘g‘ri o‘tkazish, chorva mollarini haddan tashqari boqish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanmaslik natijasida ham sodir bo‘lmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti tomonidan amalga oshirilishi boshlangan (FAO) «O‘zbekistonning qurg‘oqchilikka uchragan ekotizimlarida yaylovlar va o‘rmonlarni barqaror boshqarish» yangi loyihasining Muvofiqlashtiruvchi qo‘mitasi yig‘ilishi tashkil etildi. Yig‘ilishda O‘rmon xo‘jaligi agentligi xodimi Abduvohid Zaxadullayev ham ishtirok etdi.
Ma’lumki, Global ekologik jamg‘arma (GEF) tomonidan moliyalashtiriladigan ushbu loyiha mamlakatning yer degradatsiyasining neytral muvozanati bo‘yicha majburiyatlarini bajarish maqsadida O‘zbekistonda yer va o‘rmon resurslarini barqaror boshqarish va landshaftlarni tiklash bo‘yicha ilg‘or tajribalarni joriy etadi. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Tabiiy resurslar vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi loyihaning milliy hamkorlari hisoblanadi.
Tadbirda qayd etilishicha, ushbu loyihaning amalga oshirilishi davlatimiz rahbarin ing 2019 yil 22 fevraldagi «O‘zbekiston Respublikasida cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish bo‘yicha ishlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi hamda 2022 yil 10 iyundagi «Erlar degradatsiyasiga qarshi kurashishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Qarorlarini amalga oshirishga hissa qo‘shadi.
Shu bilan birga, loyiha respublikada cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish uchun 2024-2028 yillarga mo‘ljallangan Yo‘l xaritasini ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlaydi.
FAOning ushbu loyihasi hosildorlikni oshirish va degradatsiyaga uchragan yerlarni tiklash uchun yer va o‘rmon resurslarini boshqarishning innovatsion usullarini joriy etadi. Bu esa yer degradatsiyasining neytral muvozanatini saqlashga imkon beradi. BMTning Cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konventsiyasida bu «ekotizim funktsiyalari va xizmatlarini saqlab qolish va oziq-ovqat xavfsizligini oshirish uchun zarur bo‘lgan yer resurslari hajmi va miqdori barqaror bo‘lib qoladigan yoki aniq belgilangan vaqt va fazoviy o‘lchovlar va ekotizimlarda ko‘payadigan holat», deb ta’riflanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, cho‘llanishga qarshi kurash choralarini talab qiladigan O‘zbekiston hududi 20 million gektardan oshadi. Bugunga kelib, butun mamlakat bo‘ylab yerlarning degradatsiyasi kuzatilmoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarining tumanlari hamda Amudaryo va Sirdaryo daryolari havzalarining pasttekisliklari bu jarayonlardan eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar hisoblanadi.
Mazkur loyiha 5 yil ichida amaliyotga tadbiq etiladi. Loyihani amalga oshirish uchun Buxoro viloyatining Jondor va Navoiy viloyatining Nurota tumanlari landshaftlari loyiha hududi sifatida tanlab olingan bo‘lib, bu hududlarda yerdan foydalanishning kompleks rejalarini joriy etish, fermerlarning salohiyati, bilim va ko‘nikmalarini oshirish, yerdan foydalanishni monitoring qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Yig‘ilish davomida loyihaning maqsad va vazifalari taqdim qilindi, bajarilgan ishlar bo‘yicha loyihaning yarim yillik hisoboti tasdiqlandi, 2023 yil uchun ish rejasi va byudjet ko‘rib chiqildi va tasdiqlandi, shuningdek, loyihani amalga oshirish strategiyasi va keyingi bosqichlari muhokama qilindi.

FAO contributes to maintaining the neutrality of land degradation in Uzbekistan
Land and pasture degradation, erosion, sand and dust storms, loss of forests, soil salinity are not only natural and climatic factors, but also economic activities - incorrect implementation of agrotechnical activities, livestock it is also happening as a result of over-grazing of livestock, not rational use of natural resources.
A meeting of the Coordinating Committee of the new project "Sustainable management of pastures and forests in the drought-affected ecosystems of Uzbekistan" launched by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) was organized. Abduvahid Zakhadullayev, an employee of the Forestry Agency, also participated in the meeting.
It is known that this project, financed by the Global Environmental Fund (GEF), introduces best practices in the sustainable management of land and forest resources and landscape restoration in Uzbekistan in order to fulfill the country's obligations regarding the neutral balance of land degradation. . The Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the Forestry Agency under the Ministry of Natural Resources are national partners of the project.
It was noted at the event that the implementation of this project is based on the decree of the head of our state dated February 22, 2019 "On measures to increase the effectiveness of work to combat desertification and drought in the Republic of Uzbekistan" and dated June 10, 2022 Contributes to the implementation of Decisions "On measures to create an effective system of combating land degradation".
At the same time, the project supports the development of the Roadmap for 2024-2028 to combat desertification and drought in the republic.
This FAO project introduces innovative methods of land and forest resource management to increase productivity and restore degraded land. This allows maintaining a neutral balance of land degradation. According to the UN Convention to Combat Desertification, it is "the extent and quantity of land resources required to maintain ecosystem functions and services and increase food security remains stable or over a well-defined temporal and spatial scale. and the state of reproduction in ecosystems".
According to information, the territory of Uzbekistan that requires measures to combat desertification exceeds 20 million hectares. Today, land degradation is observed throughout the country. Districts of Bukhara and Navoi regions and the lowlands of the Amudarya and Syrdarya river basins are the areas most affected by these processes.
This project will be implemented within 5 years. For the implementation of the project, the landscapes of Jondor and Navoi regions of Bukhara region were selected as the project area, in order to introduce comprehensive land use plans in these regions, to increase the capacity, knowledge and skills of farmers, and to improve the land use monitoring system. measures are taken.
During the meeting, the goals and objectives of the project were presented, the semi-annual report of the project on the completed works was approved, the work plan and budget for 2023 were reviewed and approved, and the strategy of project implementation and next stages were discussed.