FAO O‘zbekistondagi o‘rmon xo‘jaliklari faoliyatiga innovatsion texnologiyalarni joriy etmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) tomonidan Sirdaryo, Pop, Kitob va Dehqonobod o‘rmon xo‘jaliklarida amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonning tog‘li va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi doirasida trening tashkil etildi. Trening mashg‘ulotlarida o‘rmon xo‘jaligi xodimlari, fermer va tadbirkorlardan iborat 100 dan ortiq ishtirokchi GIS-texnologiyalaridan foydalangan holda innovatsion usullar asosida o‘rmon va yaylov hududlarini inventarizatsiya qilish bo‘yicha qatnashdi.
Trening davomida ishtirokchilar o‘rmonlar, yerdan foydalanish turlari va o‘rmon resurslarining taksometrik xususiyatlari to‘g‘risida ma'lumot to‘plashning zamonaviy usullarini o‘rganishdi. Bunda GIS-texnologiyalaridan foydalanishga asosiy e'tibor berildi. Ta'kidlanishicha, GIS-texnologiyalari yordamida olingan ma'lumotlar o‘rmonlarni boshqarish xaritalarini saqlash va yangilashni maqbullashtirishga imkon beradi. Zamonaviy dasturiy ta'minot o‘rmon ekotizimlarini yaxshiroq tahlil qilish, o‘rmon yerlarini inventarizatsiya va monitoring qilish uchun ishlatiladi.
O‘zbekistonning o‘rmon fondi qariyb 12 million gektarni tashkil etadi, ularning aksariyati baland tog‘lar va daryolar vodiylarida joylashgan. Butun Markaziy Osiyoda bo‘lgani kabi O‘zbekistonda ham o‘rmonlar mintaqaning iqlim sharoitidan kelib chiqqan eroziya va cho‘llanishga qarshi kurashda muhim ahamiyatga ega. O‘rmonlar boy biologik xilma-xillikning tabiiy ombori bo‘lib xizmat qiladi va qishloq aholisi uchun tirikchilik manbalarini ta'minlaydi. Bundan tashqari, o‘rmonlar energiya ishlab chiqarish uchun muhim yog‘och manbai bo‘lib xizmat qiladi.
FAOning “O‘zbekistonning tog‘li va vodiy hududlarida o‘rmonlarni barqaror boshqarish” loyihasi 2018 yildan buyon Global Ekologik Jamg‘armaning moliyaviy ko‘magi bilan amalga oshirilmoqda. O‘rmonlarni barqaror boshqarish – bu o‘rmonlarning mahsuldorligini, ularning ekologik funktsiyalarini, estetik va rekreatsion qiymatini, biologik va landshaft xilma-xilligini saqlashga qaratilgan o‘rmonlarni boshqarish usuli. Zero, daraxtlarni kesish va qoramollarni boqish natijasida o‘rmonlar jiddiy bosim va tanazzulga uchrashi ma'lum. Bundan tashqari, mahalliy o‘rmon xo‘jaliklari ko‘pincha zaruriy jihozlar bilan yetarli darajada ta'minlanmagan va yetarli resurslarga ega emas.
Mavjud muammolarni hal qilish uchun FAO loyihasi o‘rmonlarni boshqarish jarayoniga innovatsiyalar va resurslarni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish, o‘rmon plantatsiyalarini ko‘paytirish, o‘rmon xo‘jaligi korxonalarini zamonaviy uskunalar bilan jihozlash va ilg‘or xorijiy tajribaga asoslangan o‘rmon xo‘jaligi xodimlarini tayyorlash ustida ishlamoqda. Shu bilan birga, o‘rmon xo‘jaligida gender tengligini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Loyiha Sirdaryo, Pop, Kitob va Dehqonobod o‘rmon xo‘jaliklarida amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi loyihaning asosiy milliy hamkori hisoblanadi.
Oktyabrь oyida FAOning xalqaro maslahatchisi Bredli Patterson boshchiligidagi loyiha guruhi 2023 yilda bajarilgan ishlarni monitoring qilish uchun barcha 4 ta o‘rmon xo‘jaligiga tashrif buyurdi. O‘tgan davrda loyihaning tajriba maydonlarining tog‘ oldi hududlarida 2 ming gektardan ortiq maydondagi suvlarini boshqarish uchun suv chiqarish inshootlari, 20 ming gektar degradatsiyaga uchragan yaylovlar maydonning holatini yaxshilash uchun 180 ta urug‘lik maydonlari tashkil etildi, 4,2 ming gektar maydonda o‘rmonlarni tabiiy qayta tiklash bo‘yicha texnik ishlar olib borildi. Ta'kidlash joizki, loyihani amalga oshirish davomida 78 ming gektar maydonda o‘rmonlarni barqaror boshqarish bo‘yicha ishlar amalga oshirildi.

ФАО внедряет инновационные технологии в лесохозяйственную деятельность в Узбекистане
Продовольственная и сельскохозяйственная организация объединенных наций (ФАО) организовала тренинг в рамках проекта «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана», реализуемого в Сырдарьинском, Папском, Китабском и Дехканабадском лесничествах. Более 100 участников, состоящих из работников лесного хозяйства, фермеров и предпринимателей, приняли участие в тренинге по инвентаризации лесных и пастбищных угодий на основе инновационных методов с использованием ГИС-технологий.
В ходе тренинга участники изучали современные методы сбора информации о лесах, типах землепользования и таксиметрических характеристиках лесных ресурсов. При этом основное внимание было уделено использованию ГИС-технологий. Отмечается, что данные, полученные с помощью ГИС-технологий, позволяют оптимизировать обслуживание и обновление карт управления лесами. Современное программное обеспечение используется для лучшего анализа лесных экосистем, инвентаризации и мониторинга лесных угодий.
Лесной фонд Узбекистана составляет около 12 млн. га, большая часть которых расположена в высокогорьях и долинах рек. В Узбекистане, как и во всей Центральной Азии, леса играют важную роль в борьбе с эрозией и опустыниванием, вызванными климатическими условиями региона. Леса служат естественным хранилищем богатого биоразнообразия и обеспечивают источники средств к существованию для сельских жителей. Кроме того, леса служат важным источником древесины для производства энергии.
Проект ФАО «Устойчивое управление лесами в горных и долинных районах Узбекистана» реализуется с 2018 года при финансовой поддержке Глобального экологического фонда. Устойчивое управление лесами - это метод управления лесами, направленный на сохранение продуктивности лесов, их экологических функций, эстетической и рекреационной ценности, а также биологического и ландшафтного разнообразия. Ведь известно, что леса подвергаются серьезному давлению и деградации в результате вырубки деревьев и выпаса скота. Кроме того, местные лесные хозяйства часто не обеспечены необходимым оборудованием и не имеют достаточных ресурсов.
Для решения существующих проблем проект ФАО работает над внедрением инноваций и ресурсосберегающих технологий в процесс управления лесами, увеличением лесопосадок, оснащением лесохозяйственных предприятий современным оборудованием, обучением работников лесного хозяйства на основе передового зарубежного опыта. При этом особое внимание уделяется обеспечению гендерного равенства в лесном хозяйстве. Проект реализуется в Сырдарьинском, Папском, Китабском и Дехканабадском лесничествах. Основным национальным партнером проекта является агентство лесного хозяйства при министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан.
В октябре проектная группа во главе с международным советником ФАО Брэдли Паттерсоном посетила все 4 лесных хозяйства для мониторинга работ, выполненных в 2023 году. За истекший период в предгорных районах опытных полей проекта были созданы водоотводные сооружения для управления водными ресурсами на площади более 2 тыс. га, деградированные пастбища на площади 20 тыс. га. Для улучшения состояния территории создано 180 посевных площадей, проведены технические работы по естественному лесовосстановлению на площади 4,2 тыс. га. Стоит отметить, что в ходе реализации проекта были проведены работы по устойчивому управлению лесами на площади 78 тысяч гектаров.