So‘nggi kunlarda “feyk”, “fake news” so‘zlariga tez-tez duch kelamiz. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, termin sifatida ular yaqin o‘tmishda iste’molga kiritilgan bo‘lsa ham, yolg‘on axborot tarqatish tarixi ancha uzoqqa borib taqaladi. Feyklarga qarshi kurashish muhim. Chunki ular barqarorlik va xavfsizlikka haqiqiy tahdid ko‘rsata olishi faktlar bilan isbotlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining tegishli topshirig‘iga muvofiq, joriy yilning 4-6 aprel kunlari 2 guruhga bo‘lingan holda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining tadbirlar zalida (Navoiy ko‘chasi, 30-uy, 4-k
qavat) «Axborot xizmatlari faoliyatining samaradorligini yanada oshirishga qaratilgan, inqirozli kommunikatsiya, dezinformatsiya va feyk xabarlarga qarshi kurashish, qisqa va uzoq muddatli strategiyalarni ishlab chiqish hamda ularni amalga oshirish» mavzusida Amerika Qo‘shma Shtatlaridan kelgan mashxur ekspert Bob Djensen ishtirokida Axborot xizmati rahbarlari uchun seminar- trening tashkil qilindi.

Борьба с фейками служит повышению эффективности информационных услуг
В последнее время мы часто сталкиваемся со словами «фейк» и «фейковые новости». По мнению экспертов, хотя этот термин использовался как термин еще в недавнем прошлом, история распространения ложной информации имеет давнюю историю. Важно бороться с фейками. Потому что факты доказывают, что они могут представлять реальную угрозу стабильности и безопасности.
В соответствии с соответствующим поручением Администрации Президента Республики Узбекистан, 4-6 апреля текущего года, разделенных на 2 группы, в актовом зале Агентства информации и массовых коммуникаций (4-к, ул. Навои, 30) Улица
этаж) Семинар для менеджеров информационных служб с участием известного эксперта Боба Дженсена из США на тему «Разработка и реализация краткосрочных и долгосрочных стратегий борьбы с кризисными коммуникациями, дезинформацией и фейковыми новостями, направленными на повышение эффективности информационных услуг». " - было организовано обучение.
В семинаре-тренинге было обеспечено личное участие руководителя информационной службы и пресс-секретарей.