So‘nggi kunlarda “feyk”, “fake news” so‘zlariga tez-tez duch kelamiz. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, termin sifatida ular yaqin o‘tmishda iste’molga kiritilgan bo‘lsa ham, yolg‘on axborot tarqatish tarixi ancha uzoqqa borib taqaladi. Feyklarga qarshi kurashish muhim. Chunki ular barqarorlik va xavfsizlikka haqiqiy tahdid ko‘rsata olishi faktlar bilan isbotlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining tegishli topshirig‘iga muvofiq, joriy yilning 4-6 aprel kunlari 2 guruhga bo‘lingan holda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining tadbirlar zalida (Navoiy ko‘chasi, 30-uy, 4-k
qavat) «Axborot xizmatlari faoliyatining samaradorligini yanada oshirishga qaratilgan, inqirozli kommunikatsiya, dezinformatsiya va feyk xabarlarga qarshi kurashish, qisqa va uzoq muddatli strategiyalarni ishlab chiqish hamda ularni amalga oshirish» mavzusida Amerika Qo‘shma Shtatlaridan kelgan mashxur ekspert Bob Djensen ishtirokida Axborot xizmati rahbarlari uchun seminar- trening tashkil qilindi.

The fight against fakes serves to increase the efficiency of information services
Recently, we often come across the words "fake" and "fake news". According to experts, even though they were used as a term in the recent past, the history of spreading false information goes back a long way. Fighting fakes is important. Because it is proven by facts that they can represent a real threat to stability and security.
In ccordance with the relevant assignment of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, on April 4-6 of this year, divided into 2 groups, in the event hall of the Information and Mass Communications Agency (4-k, 30 Navoi Street
floor) Seminar for Information Service Managers with the participation of the famous expert Bob Jensen from the United States on the topic "Developing and implementing short and long-term strategies to combat crisis communication, disinformation and fake news aimed at increasing the effectiveness of information services" - training was organized.
Personal participation of the head of the Information Service and press secretaries was ensured in this seminar-training.