Gender tengligiga erishish usullari va yondashuvlari qanday?
Toshkent viloyati,Bo‘stonliq tumani, Chimyon qishlog‘i, “LAYNER Mountain Resort Complex” tog‘-kurort majmuasida soat 12 da ekologik muammolarning (yer degradatsiyasi muammolarini o‘z ichiga olgan xolda) xotin-qizlarga ta’siri bo‘yicha darslar tashkil etildi.
“Gender tengligiga erishish usullari va yondashuvlari” mavzusida tashkil etilgan maxsus dars treningning maqsadi ishtirokchilarning kompleks gender yondashuvining asosiy tamoyillari, usul va vositalarini ekologiya va qishloq xo‘jaligi sohalarida, shuningdek, o‘z kasbiy faoliyati davomida qo‘llashga oid bilimlarini oshirish va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirishdan iborat.
Treningda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi agentligi, Mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbar va xodimlari ishtirok etdi.
Darslar davomida mutaxassislar tomonidan ishtirokchilarning kompleks gender yondashuvi va gender tengligiga oid tushunchalarini yanada kengaytirish, gender stereotiplarini yengish bo‘yicha ko‘nikmalarini shakllantirish, ishtirokchilarni gender tengligini ta’minlashga oid xalqaro talablar va milliy qonunchilik asoslari bilan tanishtirish hamda ishtirokchilarni o‘z kasbiy faoliyatida kompleks gender yondashuvini tamoyillari hamda vositalarini qo‘llay olish ko‘nikmalarini shakllantirish borasida ma’lumotlar taqdim etildi. Ekologiya va qishloq xo‘jaligi sohalarida gender statistikasini to‘plash va tahlil qilish usullarini o‘rgatish hamda idora va tashkilotlarda gender tengligini ta’minlash samaradorligini oshirish uchun gender-huquqiy ekspertiza va genderga oid audit ahamiyatini tushuntirish hamda gender audit jarayoni bilan tanishtirish kabi vazifalar belgilab olindi.
Trening natijasida ishtirokchilar gender tengligi tushunchasi, gender stereotiplari haqida ma’lumotga ega bo‘ladi, o‘z huquq va imkoniyatlari borasidagi bilimlarini oshirdi. Ularda kasbiy faoliyati, xususan ekologiya qishloq xo‘jaligi va o‘rmon sohalari hamda kompleks gender yondashuvi o‘rtasidagi bog‘liqlik haqida tasavvur hosil bo‘ldi. Mustaqil ravishda o‘z sohasi doirasida normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish jarayonida gender-huquqiy ekspertizadan o‘tkazish, o‘z faoliyat sohasi doirasida qabul qilinayotgan barcha qarorlarning gender aspektlarini inobatga olish, gender audit o‘tkazish malakasiga ega bo‘lishga muvaffaq bo‘ldi.
Trening kurs bosqichlari trening uchun o‘quv materiallarini tayyorlashdan, trening davomida o‘quv materiallarini aprobatsiya qilishdan hamda tayyorlanayotgan o‘quv-uslubiy materiallarni o‘qitish va qayta ko‘rib chiqish jarayonida, ishtirokchilarning fikrlarini hisobga olgan holda baholashdan iborat bo‘ldi.

Каковы методы и подходы к достижению гендерного равенства?
В 12 часов в селе Чимён Бостонликского района Ташкентской области состоялись уроки о влиянии экологических проблем (в том числе проблем деградации земель) на женщин.
Целью специального учебного курса, организованного по теме «Методы и подходы достижения гендерного равенства», является повышение знаний участников относительно применения основных принципов, методов и инструментов комплексного гендерного подхода в области экологии и экологии. сельском хозяйстве, а также во время своей профессиональной деятельности, а приобретение практического опыта состоит в формировании навыков.
В тренинге приняли участие руководители и сотрудники Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Министерства сельского хозяйства, Агентства лесного хозяйства, органов местного самоуправления.
В ходе занятий эксперты помогут участникам еще больше расширить понимание комплексного гендерного подхода и гендерного равенства, сформировать навыки преодоления гендерных стереотипов, познакомить участников с международными требованиями и национальными правовыми рамками обеспечения гендерного равенства, а также помочь участникам в своей профессиональной деятельности была предоставлена ​​информация о формировании навыков использования принципов и инструментов гендерного подхода. Обучить методам сбора и анализа гендерной статистики в области экологии и сельского хозяйства и повысить эффективность обеспечения гендерного равенства в полученных ведомствах и организациях.
В результате тренинга участники получат информацию о понятии гендерного равенства, гендерных стереотипах, а также повысят знания о своих правах и возможностях. У них было представление о связи их профессиональной деятельности, в частности, сфер экологии, сельского и лесного хозяйства, и комплексного гендерного подхода. В процессе разработки нормативно-правовых документов самостоятельно в рамках своей сферы проводить гендерно-правовую экспертизу, учитывать гендерные аспекты всех решений, принимаемых в рамках своей сферы деятельности, иметь квалификация для проведения гендерного аудита.
Этапы учебного курса состояли из подготовки учебных материалов, утверждения учебных материалов в ходе обучения, а также оценки подготовленных учебно-методических материалов в процессе обучения и доработки с учетом мнения участников.