Har bir hududga mos ko‘chat ekiladi
Mamlakatimizda 25 oktyabrdan 1 dekabrgacha kuzgi daraxt ekish mavsumi doirasida 85 mln tup ko‘chat ekish rejalashtirilmoqda. Davlat rahbari tomonidan har bir mahalla va tumanda qaysi daraxt yaxshi ko‘karishini odamlarning o‘zi yaxshi bilishi, shu bois ko‘chat turini aholi bilan bamaslahat tanlash kerakligi qayd etilgan. Shuningdek, o‘rmonchilar seminarlar tashkil qilib, daraxt va buta ko‘atlarini ekishda aholiga tavsiya va maslahatlar ham bermoqda.
Jizzax viloyati Zafarobod tumani Samarqand mahallasi hududida yashil bog‘ga ajratilgan 1.2 gektar yer maydonida O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzuridagi Yashil hudud davlat unitar korxonasi tomonidan yashil boqqa aylantirish maqsadida ko‘chat ekish uchun yer tayorlash ishlari olib borilmoqda. Mazkur hududga 6×5 sxemadagi Katalpa 100 ta, Yasin 200 ta, Suriya atirguli 50 ta, Amorfa 50 ta kabi jami 400 ta ko‘chat turlari ekilishi rejalashtirilgan.

В каждом регионе высажены соответствующие саженцы
В нашей стране с 25 октября по 1 декабря планируется высадить 85 млн кустовых саженцев в рамках осеннего сезона посадки деревьев. Глава государства отметил, что в каждом районе и районе люди сами знают, какое дерево лучше всего сажать, поэтому необходимо тщательно выбирать сорт саженцев. Лесники также организуют семинары и дают советы населению по посадке деревьев и кустарников.
На территории махалли Самарканд Зафарабадского района Джизакской области на земельном участке площадью 1.2 га, отведенном под зеленый сад, государственным унитарным предприятием «Зеленая зона» при агентстве лесного хозяйства ведутся работы по подготовке земли под посадку саженцев с целью превращения ее в зеленый сад. Всего на территории планируется высадить 400 видов саженцев в схеме 6×5, таких как катальпа 100, Ясень 200, сирийская роза 50, Аморфа 50.