Har bir murojaat yechimi soha rivojiga xizmat qiladi
O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatiga 2023 yil birinchi yarim yilligi davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 452 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,6 foizga kamaygan.
Murojaatlarning 99 foizi jismoniy shaxslardan va 1 foizi yuridik shaxslardan kelgan. Murojaatlarni shakllari bo‘yicha: 48 tasi (10,6%) yozma, 299 tasi (66,2%) elektron, 105 tasi (23,2%) og‘zaki murojaatlardan iborat. Jumladan, 220 ta (48,7%) – bevosita, 232 (51,3%) – Virtual qabulxonalar orqali kelib tushgan.
Murojaatlarning ko‘rib chiqish natijasiga ko‘ra, 58,8 foizi – qanoatlantirilgan, 26,3 foiziga – tegishli tushuntirishlar berilgan, 5,3 foizi – tegishligi bo‘yicha boshqa davlat organlariga yuborilgan va 6,6 foizi -qonunning 30-moddasiga asosan ko‘rib chiqish tugatilgan.
Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlarining asosiy qismi quyidagi sohalar bo‘yicha kelib tushgan:
2,4 % – o‘rmon xo‘jaligi tashkilotlari rahbarlari va xodimlarining faoliyati, 70,1 % – o‘rmon fondi yerlaridan foydalanish va shartnomalar tuzilishi va boshqa noqonuniy xatti-harakatlar, 11,1 % – ijtimoiy va 15,5 % – boshqa masalalar. Hududlar kesimiga ko‘ra, murojaatlarning asosiy qismi Qashqadaryo (19,2%), Surxondaryo (19,5%), Toshkent (10,1%), Jizzax (8,8 %) Samarqand (6,4%), va viloyatlari aholisiga to‘g‘ri keladi.
Jismoniy va yuridik shaxslar vakillarining qabullarini davlat organlari va xo‘jalik boshqaruvi organlarining mansabdor shaxslari ishtirokida tashkil etish, rahbar xodimlarni xalq bilan muloqotga kirishlari uchun asos yaratish maqsadida joylarda sayyor qabullar tashkil etilmoqda. Joylarda tashkil etilayotgan sayyor qabullar natijasida xalq bilan ochiq muloqot qilish, aholining talab va takliflarini o‘rganish, ularning dardlarini tinglash, muammolarni imkon darajasida joyida hal etilishiga erishilmoqda.
Har haftaning juma kuni murojaatlar bilan ishlash holatini muhokama qilib borish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib unda murojaatlar bilan ishlashning ahvolini tanqidiy muhokama qilinib kelinmoqda.
Shu bilan birga takroriylarining ko‘payishi holatlari hamda mavjud xato va kamchiliklarning sabablari chuqur tahlil qilinib, kelgusida ularning kelib chiqish sabablarini bartaraf etish choralari ko‘rilmoqda.

Каждое обращение служит развитию отрасли
В центральный аппарат агентства лесного хозяйства за первое полугодие 2023 года поступило в общей сложности 452 обращения от физических и юридических лиц, что на 7,6% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
99% обращений поступило от физических лиц и 1% - от юридических. По формам обращения: 48 (10,6%) письменные, 299 (66,2%) электронные, 105 (23,2%) устные. В том числе 220 (48,7%) поступили напрямую, 232 (51,3%) – через виртуальные приемные.
По результатам рассмотрения обращений 58,8% – удовлетворены, 26,3% – даны соответствующие разъяснения, 5,3% – направлены в иные государственные органы по принадлежности и 6,6%- рассмотрение прекращено в соответствии со статьей 30 Закона.
Основная часть обращений физических и юридических лиц поступила по следующим направлениям:
2,4 % – деятельность руководителей и работников лесохозяйственных организаций, 70,1%-использование земель лесного фонда и заключение договоров и иные противоправные действия, 11,1% – социальные и 15,5% – иные вопросы. В разрезе регионов основная доля обращений приходится на жителей Кашкадарьинской (19,2%), Сурхандарьинской (19,5%), Ташкентской (10,1%), Джизакской (8,8 %) и Самаркандской (6,4%) областей.
Выездные приемы организуются на местах с целью организации приемов представителей физических и юридических лиц с участием должностных лиц государственных органов и органов хозяйственного управления, создания основы для вступления руководящих работников в диалог с народом. В результате выездных приемов, организуемых на местах, достигается открытое общение с народом, изучение требований и предложений населения, выслушивание их болей, по возможности решение проблем на месте.
Налажена практика еженедельного обсуждения состояния работы с обращениями в пятницу, в ходе которой критически обсуждается состояние работы с обращениями.
В то же время проводится углубленный анализ случаев увеличения числа рецидивов, а также причин имеющихся ошибок и упущений и принимаются меры по устранению причин их возникновения в будущем.