Har bir murojaat yechimi soha rivojiga xizmat qiladi
O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatiga 2023 yil birinchi yarim yilligi davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 452 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,6 foizga kamaygan.
Murojaatlarning 99 foizi jismoniy shaxslardan va 1 foizi yuridik shaxslardan kelgan. Murojaatlarni shakllari bo‘yicha: 48 tasi (10,6%) yozma, 299 tasi (66,2%) elektron, 105 tasi (23,2%) og‘zaki murojaatlardan iborat. Jumladan, 220 ta (48,7%) – bevosita, 232 (51,3%) – Virtual qabulxonalar orqali kelib tushgan.
Murojaatlarning ko‘rib chiqish natijasiga ko‘ra, 58,8 foizi – qanoatlantirilgan, 26,3 foiziga – tegishli tushuntirishlar berilgan, 5,3 foizi – tegishligi bo‘yicha boshqa davlat organlariga yuborilgan va 6,6 foizi -qonunning 30-moddasiga asosan ko‘rib chiqish tugatilgan.
Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlarining asosiy qismi quyidagi sohalar bo‘yicha kelib tushgan:
2,4 % – o‘rmon xo‘jaligi tashkilotlari rahbarlari va xodimlarining faoliyati, 70,1 % – o‘rmon fondi yerlaridan foydalanish va shartnomalar tuzilishi va boshqa noqonuniy xatti-harakatlar, 11,1 % – ijtimoiy va 15,5 % – boshqa masalalar. Hududlar kesimiga ko‘ra, murojaatlarning asosiy qismi Qashqadaryo (19,2%), Surxondaryo (19,5%), Toshkent (10,1%), Jizzax (8,8 %) Samarqand (6,4%), va viloyatlari aholisiga to‘g‘ri keladi.
Jismoniy va yuridik shaxslar vakillarining qabullarini davlat organlari va xo‘jalik boshqaruvi organlarining mansabdor shaxslari ishtirokida tashkil etish, rahbar xodimlarni xalq bilan muloqotga kirishlari uchun asos yaratish maqsadida joylarda sayyor qabullar tashkil etilmoqda. Joylarda tashkil etilayotgan sayyor qabullar natijasida xalq bilan ochiq muloqot qilish, aholining talab va takliflarini o‘rganish, ularning dardlarini tinglash, muammolarni imkon darajasida joyida hal etilishiga erishilmoqda.
Har haftaning juma kuni murojaatlar bilan ishlash holatini muhokama qilib borish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib unda murojaatlar bilan ishlashning ahvolini tanqidiy muhokama qilinib kelinmoqda.
Shu bilan birga takroriylarining ko‘payishi holatlari hamda mavjud xato va kamchiliklarning sabablari chuqur tahlil qilinib, kelgusida ularning kelib chiqish sabablarini bartaraf etish choralari ko‘rilmoqda.

Each application solution serves the development of the field
During the first half of 2023, a total of 452 applications from individuals and legal entities were received by the central office of the Forestry Agency, which decreased by 7.6% compared to the same period last year.
99% of applications came from individuals and 1% from legal entities. By form of appeals: 48 (10.6%) are written, 299 (66.2%) are electronic, 105 (23.2%) are verbal. Among them, 220 (48.7%) - received directly, 232 (51.3%) - through virtual receptions.
According to the results of the consideration of appeals, 58.8% were satisfied, 26.3% were given appropriate explanations, 5.3% were sent to other state bodies as appropriate, and 6.6% - based on Article 30 of the law review is complete.
The main part of the appeals of individuals and legal entities was received in the following areas:
2.4% – activities of leaders and employees of forestry organizations, 70.1% – use of forest fund land and conclusion of contracts and other illegal actions, 11.1% – social and 15.5% – other issues. According to regions, the majority of appeals are in Kashkadarya (19.2%), Surkhandarya (19.5%), Tashkent (10.1%), Jizzakh (8.8%), Samarkand (6.4%), and regions corresponds to the population.
Receptions of representatives of individuals and legal entities with the participation of officials of state bodies and economic management bodies are organized in order to create a basis for leaders to communicate with the people. As a result of the traveling receptions organized in the places, it is possible to communicate openly with the people, to study the demands and proposals of the population, to listen to their problems, and to solve the problems on the spot as much as possible.
Every Friday, the practice of discussing the state of working with appeals has been established, in which the state of working with appeals is critically discussed.
At the same time, the cases of increase in repetitions and the causes of existing errors and shortcomings are analyzed in depth, and measures are being taken to eliminate the causes of their origin in the future.