Hech bir murojaat e'tiborsiz qoldirilmasligi lozim
O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatiga 2023 yil davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 909 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12,9 foizga kamaygan. Murojaatlarning 99 foizi jismoniy shaxslardan va 1 foizi yuridik shaxslardan kelgan.
Murojaatlarning ko‘rib chiqish natijasiga ko‘ra, 57,3 foizi - qanoatlantirilgan, 27,6 foiziga - tegishli tushuntirishlar berilgan, 10,3 foizi - tegishligi bo‘yicha boshqa davlat organlariga yuborilgan va 4,8 foizi -qonunning 30-moddasiga asosan ko‘rib chiqish tugatilgan.
Hududlar kesimiga ko‘ra, murojaatlarning asosiy qismi Surxondaryo (19,1%), Qashqadaryo (18,0%), Toshkent (13,4%), Namangan (8,8 %) Samarqand (7,8%), va viloyatlari aholisiga to‘g‘ri keladi.
Qayd etish lozimki, jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlarining asosiy qismi quyidagi sohalar bo‘yicha kelib tushgan: 3,1 % - o‘rmon xo‘jaligi tashkilotlari rahbarlari va xodimlarining faoliyati, 70,9 % - o‘rmon fondi yerlaridan foydalanish va shartnomalar tuzilishi va boshqa noqonuniy xatti-harakatlar, 9,3 % - ijtimoiy va 16,7 % - boshqa masalalar.
Joylarda tashkil etilayotgan sayyor qabullar natijasida xalq bilan ochiq muloqot qilish, aholining talab va takliflarini o‘rganish, ularning dardlarini tinglash, muammolarni imkon darajasida joyida hal etilishiga erishilmoqda. Har haftaning juma kuni murojaatlar bilan ishlash holatini muhokama qilib borish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib unda murojaatlar bilan ishlashning ahvolini tanqidiy muhokama qilinib kelinmoqda. Shu bilan birga takroriylarining ko‘payishi holatlari hamda mavjud xato va kamchiliklarning sabablari chuqur tahlil qilinib, kelgusida ularning kelib chiqish sabablarini bartaraf etish choralari ko‘rilmoqda.

Ни одно обращение не должно быть проигнорировано
В центральный аппарат агентства лесного хозяйства в течение 2023 года поступило 909 обращений от физических и юридических лиц, что на 12,9% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. 99% обращений поступило от физических лиц и 1% - от юридических.
По результатам рассмотрения обращений 57,3% - удовлетворены, 27,6% - даны соответствующие разъяснения, 10,3% - направлены в иные государственные органы по принадлежности и 4,8%- рассмотрение прекращено в соответствии со статьей 30 Закона.
В разрезе регионов основная доля обращений приходится на жителей Сурхандарьинской (19,1%), Кашкадарьинской (18,0%), Ташкентской (13,4%), Наманганской (8,8 %) и Самаркандской (7,8%) областей.
Следует отметить, что основная часть обращений физических и юридических лиц поступила по следующим направлениям: 3,1 % - деятельность руководителей и работников лесохозяйственных организаций, 70,9 % - использование земель лесного фонда и заключение договоров и иные противоправные действия, 9,3%-социальные и 16,7% - иные вопросы.
В результате выездных приемов, организуемых на местах, достигается открытое общение с народом, изучение требований и предложений населения, выслушивание их вопросов, по возможности решение проблем на месте. Налажена практика еженедельного обсуждения состояния работы с обращениями в пятницу, в ходе которой критически обсуждается состояние работы с обращениями. В то же время проводится углубленный анализ случаев увеличения числа рецидивов, а также причин имеющихся ошибок и упущений и принимаются меры по устранению причин их возникновения в будущем.