Ihotazorlar tuproqni shamol eroziyasidan saqlaydi
Sir emas, oxirgi o‘n yilliklarda dunyo bo‘yicha turli xil tabiiy ofatlar va ekologik kataklizmlar kuchayib bormoqda. Masalan, suv toshqini, zilzila va qurg‘oqchilik holatlari tez-tez kuzatilayotir. Bu esa pirovard natijada butun insoniyat hayotiga salbiy ta'sir ko‘rsatayotir.
Yer resurslari 97 foiz insonlarni oziq-ovqat, ichimlik suvi bilan ta'minlaydi. Ammo, afsuski, yer ekotizimlarini, ayniqsa, umumiy yer maydonining uchdan bir qismidan ko‘prog‘ini tashkil etuvchi lalmi yerlar haddan tashqari ekspluatatsiya qilinishi hisobiga ushbu tahdid tobora kuchayib boryapti. Yerlarni noto‘g‘ri sug‘orish, yerning ifloslanishi, sanoat chiqindilari, qum, tosh va foydali qazilmalar qazib olish jadallashishi ham antropogen salbiy ta'sirni oshirmoqda.
Ekinzor, dalalar chegaralari bo‘ylab barpo qilinadigan daraxtzorlar, ihota daraxtlarning bir turi. Dala ihota o‘rmonzorlari yer usti suv oqimini to‘sib, tuproqni eroziyadan saqlaydi, uning suv, harorat va oziq rejimlarini yaxshilaydi Qayd etish lozimki, sug‘oriladigan yerlarda dala ihota o‘rmonzorlari tez o‘sadigan va xo‘jalikka foydali bo‘lgan daraxt turlaridan barpo qilinadi.
Davlat rahbarining “Yashil makon” umummilliy loyihasi hamda Vazirlar Mahkamasining tegishli topshiriqlari doirasida belgilab berilgan vazifalarni o‘z vaqtida sifatli ta'minlash uchun Jizzax Samarqand yo‘nalishidan G‘allaorol tumanidan o‘tuvchi Temir yo‘l yoqalarini ko‘kalamzorlashtirish, o‘rmonlashtirish tadbirlarini amalga oshirish maqsadida G‘allaorol ixtisoslashgan Davlat o‘rmon xo‘jaligi xodimlari tomonidan 3635-3642chi kmlarda o'rmonlashtirish ishlari jadal amalga oshirilmoqda. Ushbu amalga oshirilayotgan tadbirlarda ekilayotgan ko'chat turlari to‘lik agrotexnik tadbirlari amalga oshirilib, ilmiy asoslangan holatda suvsizlikga chidamli bo‘lgan manzarali va mevali ko‘chat turlari (Sharq tuyasi, qayrag‘och, bodom, jiyda va boshqalar) ekilmoqda.
Ushbu tadbirlar davomida joriy yilning baxor mavsumida temir yo'l bo‘ylarida 22 ming dona manzarali va mevali ko‘chat turlarini ekish reja qilingan bo‘lib, kuz mavsumida Jizzax - Samarqand katta o‘zbek trakti xalqaro M39 magistral yo‘l chetlariga o‘rmon barpo qilish uchun 50 ming dona manzarali va mevali ko‘chat turlarini ekish rejalashtirilgan.
Soha vakillarining so‘zlariga ko‘ra, dala ihota daraxtzor mintaqalari shamol tezligini pasaytiradi, tuproqni shamol eroziyasidan saqlaydi, qorning bir tekisda to‘planishiga va namni saqlashga imkon beradi. Suvni tartiblovchi daraxtzor mintaqalari qiyaroq yerlarida barpo qilinadi. Ularning asosiy vazifasi erigan qor suvlari va yog‘inlarning oqib ketishini kamaytirishdan iborat. Shuningdek, ular tuproqni yuvilib ketishdan saqlaydi, yer sirtidagi suvlarning tuproq ostiga o‘tishini osonlashtiradi.

Живые изгороди защищают почву от ветровой эрозии
Не секрет, что в последние десятилетия во всем мире участились различные стихийные бедствия и экологические катаклизмы. Например, часто наблюдаются наводнения, землетрясения и засухи. Это в конечном итоге отрицательно сказывается на жизни всего человечества.
Земельные ресурсы обеспечивают 97 процентов людей пищей, питьевой водой. Но, к сожалению, эта угроза становится все более серьезной из-за чрезмерной эксплуатации экосистем Земли, особенно пустынных земель, на которые приходится более трети общей площади земли. Неправильное орошение земель, загрязнение земель, промышленные отходы, ускоренная добыча песка, камня и полезных ископаемых также усиливают антропогенное негативное воздействие.
Плантации, рощи деревьев, которые возводятся вдоль границ полей, являются разновидностью заградительных деревьев. Заградительные лесные массивы полей защищают почву от эрозии, блокируя поверхностный сток воды, улучшая ее водный, температурный и питательный режимы следует отметить, что на орошаемых землях заградительные лесные массивы полей создаются из быстрорастущих и полезных для хозяйства пород деревьев.
В целях своевременного обеспечения качественного выполнения задач, поставленных в рамках общенационального проекта главы государства «Зеленое пространство» и соответствующих поручений Кабинета министров, в целях проведения мероприятий по озеленению, облесению железнодорожных обочин, проходящих через Галла-Аральский район в направлении Джизак-Самарканд, сотрудниками Галла-Аральского специализированного государственного лесного хозяйства на 3635-3642-м км лесовосстановительных работ проводятся интенсивные работы. В ходе этих мероприятий проводится полная агротехническая обработка высаживаемых саженцев, высаживаются декоративные и плодовые насаждения, устойчивые к обезвоживанию в научно обоснованном состоянии (саксаул, вяз, миндаль, джиида и др.).
В ходе этих мероприятий в весенне - летний период планируется высадить 22 тыс. декоративных и плодовых насаждений вдоль железнодорожных путей, а в осенний сезон высадить 50 тыс. декоративных и плодовых насаждений вдоль международной автомагистрали М39 большой узбекский тракт Джизак-Самарканд.
По словам представителей отрасли, заградительные лесные массивы в долине снижают скорость ветра, защищают почву от ветровой эрозии, позволяют снегу накапливаться более равномерно и сохранять влагу. На более крутых участках создаются водорегулирующие древесные насаждения. Их основная задача – уменьшить сток талого снега и осадков. Они также предотвращают вымывание почвы, облегчают прохождение поверхностных вод в почву.