Insoniyat tamaddunining barcha bosqichlarida sayyoramiz tabiiy boyliklari, hayvonot va nabotot olami inson hayotiy faoliyati uchun zarur ehtiyoj manbai bo‘lib kelgan.
Insoniyat oldidagi dolzarb vazifalardan biri — atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatga oqilona munosabatda bo‘lish, flora va fauna olamini asrab-avaylash, global ekologik inqirozga yo‘l qo‘ymaslik hisoblanadi. Axir ekologlar yaqin 50 yilda sayyoramizda millionlab yillar davomida shakllangan biologik xilma-xillik qariyb 50 foizga kamayishi va bu ayanchli oqibatlarga olib kelishi haqida bizni bejiz ogohlantirmayapti.
Baxmal davlat o‘rmon xo‘jaligi qoshida 20 ta iqtidorli maktab o‘quvchilaridan «Yosh o‘rmonchilar» Faol klubi tashkil etildi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish, kelajak avlodga tabiiy boyliklarini bus-butun yetkazish, ekologik muammolarni bartaraf etishga hissa qo‘shish oldimizda turgan muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda ekologiya bilan bog‘liq masalalar xalqaro muammoga aylanib, muayyan sharoitga moslashgan bir butun ekotizim yo‘qolib ketishiga olib kelayotgani va bunga, birinchi navbatda, antropogen omillar sabab bo‘layotgani jahon ahlini xavotirga solmoqda.

На всех этапах развития человеческой цивилизации природные ресурсы нашей планеты, фауна и флора были источником основных потребностей жизнедеятельности человека.
Одной из неотложных задач, стоящих перед человечеством, является защита окружающей среды, рациональное отношение к природе, сохранение мира флоры и фауны, предотвращение глобального экологического кризиса. Ведь экологи не зря нас предупреждают, что в ближайшие 50 лет биологическое разнообразие, формировавшееся на нашей планете за миллионы лет, уменьшится почти на 50%, и это приведет к печальным последствиям.
Активный клуб «Юные лесоводы» был сформирован из 20 талантливых школьников Бехмальского государственного лесничества.
Защита окружающей среды, обеспечение следующего поколения всеми ее природными ресурсами, содействие устранению экологических проблем – одна из важных задач, стоящих перед нами. Сегодня вопросы, связанные с экологией, стали международной проблемой, ведущей к исчезновению целой экосистемы, приспособленной к определенным условиям, и тот факт, что это вызвано, прежде всего, антропогенными факторами, беспокоит население земного шара.
Важной задачей сегодня является просвещение молодого поколения об этих проблемах и привитие им любви к матушке-природе.
В рамках деятельности Активного клуба «Юные лесоводы» юным лесникам даны соответствующие рекомендации.