Insoniyat va boshqa barcha tirik mavjudotning hayot manbai bo‘lgan atmosfera havosini asosan ikki manba: tabiiy omillar va inson faoliyatining mahsuli - antropogen manbalar ifloslantiradi
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, har yili dunyo bo‘ylab 7 million kishi havoning ifloslanishi oqibatida vafot etadi. Ularning ko‘pchiligi saraton, nafas olish yo‘llari yoki yurak kasalliklariga chalingan. Bolalarda ko‘p hollarda astma, surunkali o‘pka kasalliklari, o‘sishning sekinlashishi, semirish va aqliy zaiflik paydo bo‘lishi ehtimoli ko‘proq bo‘lar ekan.
Olimlar tomonidan dunyoning ko‘plab shaharlarida havoni ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasining, ayniqsa azot oksidlari darajasining keskin pasayishi aniqlangan. Bu, asosan, shahar joylarida transport harakati kamayganligining natijasi bo‘ldi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, havo sifatiga transport vositalaridan tashqari ko‘plab boshqa ifloslantiruvchi moddalar ham ta’sir qiladi. Masalan, turar-joy binolari va boshqa binolarni isitish paytida yoki dalalarni urug‘lantirish paytida havoga ko‘tariladigan mayda zarrachalar orqali ifloslanish darajasi pasaymadi.
O‘rganishlarga ko‘ra, mamlakatimizda atmosfera havosining sifat va miqdoriy tarkibi shakllanishida tabiiy ifloslantiruvchi manbalar kabi antropogen ifloslantiruvchi manbalar ham katta rol o‘ynaydi.
Hozirgi kunga kelib insoniyatning atrof-muhitga ta’siri tobora kuchayib bormoqda, natijada hayotni doimiyligini ta’minlaydigan asosiy jarayon-ya’niy tabiiy muvozanatni buzilishiga, yer yuzasining ko‘pgina hududlarida noqulay ekologik sharoitlarning paydo bo‘lishiga, mahalliy, mintaqaviy va global darajadagi ekologik muammolarning kelib chiqishiga sabab bo‘lmokda. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi tabiiy omillarga tog‘ jinslarining yemirilishi, zilzila oqibati, vulqonlarning otilishi, o‘rmonlarga o‘t ketishi natijasida tabiatga, atrof-muhitga zararli omillarning tarqalishi kiradi.
Xo‘sh, toza atmosferadan nafas olish uchun qanday choralarni amalga oshirish muhim?
Ma’lumki, ko‘pgina o‘simlik turlari havo namligini oshirib va ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasini kamaytirib, biofiltr kabi ta’sir ko‘rsatadi.
Havo gaz va korxonalarning zararli chiqindilardan tabiatning shamol, yomg‘ir, qor kabi tabiiy jarayonlari hisobiga tozalanadi. Afsuski, yopiq inshootlarda bunday «tozalash tizimi» ko‘zda tutilmagan, shu bois bino ichidagi havo tashqaridagidan iflosroq bo‘lishi mumkin. Yopiq inshootlarda changdan tashqari, mebel, qurilish materiallari va maishiy kimyo vositalaridan ajraladigan zararli moddalar to‘planadi. Inshootlardagi mikroiqlimni oddiy xona gullari yordamida yaxshilash mumkin. Ma’lum bir o‘simlik turlari havo namligini oshirib va ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasini kamaytirib, biofiltr kabi ta’sir ko‘rsatadi.
Toza atmosferaga erishish va inson salomatligini asrash maqsadida yashil olamni saqlash va ko‘paytirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi amaliyotga keng tadbiq etilmoqda. Ushbu loyiha doirasida yiliga 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish va shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni oshirish reja qilingan.
Baxt indeksini belgilashda ekologik omillar ham yetakchi o‘rin tutarkan. O‘lkada yashil olam qanchalik katta hududni egallasa, baxtlilik darajasi ham ortar ekan. Shunday ekan, atrof tabiiy muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lish, bioxilma-xillikni asrash, “yashil olam”ni kengaytirish barchamizning vazifamizdir.

Атмосферный воздух, являющийся источником жизни человечества и всех других живых существ, загрязняется преимущественно двумя источниками: природными факторами и продуктом деятельности человека - антропогенными источниками.
По данным ООН, каждый год 7 миллионов человек во всем мире умирают из-за загрязнения воздуха. У большинства из них рак, респираторные или сердечные заболевания. У детей чаще развиваются астма, хронические заболевания легких, задержка роста, ожирение и умственная отсталость.
Ученые обнаружили резкое снижение концентрации загрязнителей воздуха, особенно уровня оксидов азота, во многих городах мира. В основном это произошло из-за сокращения дорожного движения в городских районах.
Эксперты говорят, что на качество воздуха влияют многие другие загрязнители, помимо автомобилей. Например, не снизился уровень загрязнения от мелких частиц, поднимающихся в воздух при обогреве жилых домов и других построек или при удобрении полей.
Согласно исследованиям, антропогенные источники загрязнения, а также естественные источники загрязнения играют большую роль в формировании качества и количества атмосферного воздуха в нашей стране.
В настоящее время влияние человечества на окружающую среду становится все более интенсивным, в результате чего главный процесс, обеспечивающий непрерывность жизни, - нарушение природного баланса, возникновение неблагоприятных экологических условий во многих районах Земли. земной поверхности, локальном, региональном и глобальном уровнях, вызывая экологические проблемы. К природным факторам загрязнения атмосферы относятся распространение вредных факторов на природу и окружающую среду в результате эрозии горных пород, последствий землетрясений, извержений вулканов, лесных пожаров.
Итак, какие меры важно предпринять, чтобы дышать чистой атмосферой?
Известно, что многие виды растений действуют как биофильтр, повышая влажность воздуха и снижая концентрацию загрязняющих веществ.
Воздух очищается от газов и вредных отходов предприятий за счет естественных процессов природы, таких как ветер, дождь, снег. К сожалению, в закрытых зданиях такая «система очистки» не предусмотрена, поэтому воздух внутри здания может быть грязнее, чем снаружи. В закрытых конструкциях помимо пыли скапливаются вредные вещества, выделяемые мебелью, строительными материалами и бытовой химией. Микроклимат в постройках можно улучшить с помощью обычных комнатных цветов. Некоторые виды растений действуют как биофильтры, повышая влажность воздуха и снижая концентрацию загрязняющих веществ.
В целях достижения чистой атмосферы и защиты здоровья людей сохранение и приумножение зеленого мира было поднято на уровень государственной политики. По инициативе Президента Шавката Мирзиёева широко реализуется общенациональный проект «Зеленое пространство». В рамках этого проекта планируется высаживать 200 миллионов саженцев деревьев и кустарников в год, тем самым увеличивая зеленые насаждения в городах.
Факторы окружающей среды также играют ведущую роль в определении индекса счастья. Чем больше площадь зеленых насаждений в стране, тем выше уровень счастья. Поэтому долг каждого из нас — заботиться об окружающей среде, сохранять биоразнообразие и расширять «зеленый мир».