Insoniyat va boshqa barcha tirik mavjudotning hayot manbai bo‘lgan atmosfera havosini asosan ikki manba: tabiiy omillar va inson faoliyatining mahsuli - antropogen manbalar ifloslantiradi
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, har yili dunyo bo‘ylab 7 million kishi havoning ifloslanishi oqibatida vafot etadi. Ularning ko‘pchiligi saraton, nafas olish yo‘llari yoki yurak kasalliklariga chalingan. Bolalarda ko‘p hollarda astma, surunkali o‘pka kasalliklari, o‘sishning sekinlashishi, semirish va aqliy zaiflik paydo bo‘lishi ehtimoli ko‘proq bo‘lar ekan.
Olimlar tomonidan dunyoning ko‘plab shaharlarida havoni ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasining, ayniqsa azot oksidlari darajasining keskin pasayishi aniqlangan. Bu, asosan, shahar joylarida transport harakati kamayganligining natijasi bo‘ldi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, havo sifatiga transport vositalaridan tashqari ko‘plab boshqa ifloslantiruvchi moddalar ham ta’sir qiladi. Masalan, turar-joy binolari va boshqa binolarni isitish paytida yoki dalalarni urug‘lantirish paytida havoga ko‘tariladigan mayda zarrachalar orqali ifloslanish darajasi pasaymadi.
O‘rganishlarga ko‘ra, mamlakatimizda atmosfera havosining sifat va miqdoriy tarkibi shakllanishida tabiiy ifloslantiruvchi manbalar kabi antropogen ifloslantiruvchi manbalar ham katta rol o‘ynaydi.
Hozirgi kunga kelib insoniyatning atrof-muhitga ta’siri tobora kuchayib bormoqda, natijada hayotni doimiyligini ta’minlaydigan asosiy jarayon-ya’niy tabiiy muvozanatni buzilishiga, yer yuzasining ko‘pgina hududlarida noqulay ekologik sharoitlarning paydo bo‘lishiga, mahalliy, mintaqaviy va global darajadagi ekologik muammolarning kelib chiqishiga sabab bo‘lmokda. Atmosfera havosini ifloslantiruvchi tabiiy omillarga tog‘ jinslarining yemirilishi, zilzila oqibati, vulqonlarning otilishi, o‘rmonlarga o‘t ketishi natijasida tabiatga, atrof-muhitga zararli omillarning tarqalishi kiradi.
Xo‘sh, toza atmosferadan nafas olish uchun qanday choralarni amalga oshirish muhim?
Ma’lumki, ko‘pgina o‘simlik turlari havo namligini oshirib va ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasini kamaytirib, biofiltr kabi ta’sir ko‘rsatadi.
Havo gaz va korxonalarning zararli chiqindilardan tabiatning shamol, yomg‘ir, qor kabi tabiiy jarayonlari hisobiga tozalanadi. Afsuski, yopiq inshootlarda bunday «tozalash tizimi» ko‘zda tutilmagan, shu bois bino ichidagi havo tashqaridagidan iflosroq bo‘lishi mumkin. Yopiq inshootlarda changdan tashqari, mebel, qurilish materiallari va maishiy kimyo vositalaridan ajraladigan zararli moddalar to‘planadi. Inshootlardagi mikroiqlimni oddiy xona gullari yordamida yaxshilash mumkin. Ma’lum bir o‘simlik turlari havo namligini oshirib va ifloslantiruvchi moddalar kontsentratsiyasini kamaytirib, biofiltr kabi ta’sir ko‘rsatadi.
Toza atmosferaga erishish va inson salomatligini asrash maqsadida yashil olamni saqlash va ko‘paytirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan “Yashil makon” umummilliy loyihasi amaliyotga keng tadbiq etilmoqda. Ushbu loyiha doirasida yiliga 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish va shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni oshirish reja qilingan.
Baxt indeksini belgilashda ekologik omillar ham yetakchi o‘rin tutarkan. O‘lkada yashil olam qanchalik katta hududni egallasa, baxtlilik darajasi ham ortar ekan. Shunday ekan, atrof tabiiy muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lish, bioxilma-xillikni asrash, “yashil olam”ni kengaytirish barchamizning vazifamizdir.

Atmospheric air, which is the source of life for humanity and all other living creatures, is polluted mainly by two sources: natural factors and the product of human activity - anthropogenic sources.
According to UN data, every year 7 million people worldwide die due to air pollution. Most of them have cancer, respiratory or heart diseases. Children are more likely to develop asthma, chronic lung diseases, stunted growth, obesity and mental retardation.
Scientists have found a sharp decrease in the concentration of air pollutants, especially the level of nitrogen oxides, in many cities of the world. This was mainly the result of reduced traffic in urban areas.
Experts say that air quality is affected by many other pollutants besides vehicles. For example, the level of pollution from small particles that rise into the air during the heating of residential buildings and other buildings or during the fertilization of fields has not decreased.
According to studies, anthropogenic sources of pollution, as well as natural sources of pollution, play a major role in the formation of the quality and quantity of atmospheric air in our country.
Nowadays, the influence of mankind on the environment is becoming more and more intense, as a result of which the main process that ensures the continuity of life - i.e. the disturbance of the natural balance, the emergence of unfavorable ecological conditions in many areas of the earth's surface, local, regional and global levels. causing environmental problems. The natural factors that pollute the atmosphere include the spread of harmful factors to nature and the environment as a result of the erosion of rocks, the consequences of earthquakes, the eruption of volcanoes, and forest fires.
So, what measures are important to take to breathe clean atmosphere?
It is known that many plant species act as a biofilter by increasing air humidity and reducing the concentration of pollutants.
The air is cleaned from gases and harmful waste of enterprises due to natural processes of nature, such as wind, rain, snow. Unfortunately, such a "cleaning system" is not provided in closed structures, so the air inside the building can be dirtier than outside. In closed structures, in addition to dust, harmful substances released from furniture, building materials and household chemicals accumulate. The microclimate in buildings can be improved with the help of ordinary indoor flowers. Certain types of plants act as biofilters by increasing air humidity and reducing the concentration of pollutants.
In order to achieve a clean atmosphere and protect human health, the preservation and increase of the green world has been raised to the level of state policy. At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, the nationwide project "Green Space" is being widely implemented. Within the framework of this project, it is planned to plant 200 million tree and shrub saplings per year, thereby increasing green spaces in cities.
Environmental factors also play a leading role in determining the happiness index. The greater the area of green space in the country, the higher the level of happiness. Therefore, it is the duty of all of us to take care of the natural environment, preserve biodiversity, and expand the "green world".