Bir necha yildirki, issiqxonachilikni rivojlantirish borasida ko‘plab amaliy chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Issiqxonalar bozorlarni to‘rt faslda ham to‘kin bo‘lishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimidagi Nukus maxsus davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan issiqxonalarga ekilgan ko‘chat va nihollarni zararkunandalarga qarshi ishlov berilmoqda. Jarayonda barcha xodimlar faol ishtirok etmoqda.
Qayd etish lozimki, issiqxonalar faoliyatini rivojlantirish, ularni muqobil energiya masalalari bilan ta’minlashda ko‘plab imkoniyatlar taqdim etilgan, subsidiyalar joriy etilgan.
Nukus maxsus davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan ham issiqxonalardagi nihollarni parvarishlash jarayonlari o‘rganildi, zaruriy agrotexnik tadbirlar bajarildi.

Теплицы служат для улучшения предложения на рынке
Уже несколько лет проводится множество практических мероприятий по развитию теплиц. Теплицы служат для обеспечения того, чтобы рынки были заполнены в течение всех четырех сезонов.
Нукусское специальное государственное лесничество Агентства лесного хозяйства Республики Каракалпакстан проводит обработку от вредителей саженцев и рассады высаженных в теплицах. Все сотрудники активно участвуют в процессе.
Следует отметить, что для развития деятельности теплиц, обеспечения их вопросами альтернативной энергетики предусмотрено множество возможностей, введены субсидии.
Нукусский специальный государственный лесхоз также изучил процессы ухода за рассадой в теплицах, провел необходимые агротехнические мероприятия.