Sian universitetining Integratsiyalashgan xizmatlar tarmoqlarining asosiy davlat labarotariyasi tomonidan joriy yilda “Mahalliy sun’iy yo‘ldoshlari asosida Ipak yo‘lining ekologik xavf-xatarlarini masofadan kuzatish va oldini olish texnologiyasini ishlab chiqish hamda namoyish etish” qo‘shma loyihasi doirasida birgalikda tadqiqotlar va loyihani hamkorlikda amalga oshirish bo‘yicha muhokama o‘ikazish taklifi kelib tushgan.
Qayd etish lozimki, O‘rmon xo‘jaligi agentligi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi Axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va raqamlashtirish bo‘limi bosh mutaxassisi M. Tursunov va boshqa xodimlar Xitoy Xalq Respublikasiga borishdi. Tashrif davomida masofadan boshqarish va sun’iy yo‘ldosh orqali monitoring qilish maqsadida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha yuzasidan tadbir tashkil etildi.
Tadbir doirasida Xitoy tomoni bilan hamkorlikda GIS texnologiyalarini modellashtirish bo‘yicha ishlar olib borish, cho‘llanish va qurg‘oqchilikka uchragan yerlarni sun’iy yo‘ldosh orqali monitoring qilish va ushbu sohada tadqiqotlar olib borish, tabiiy ofatlar bo‘yicha erta ogohlantirish tizimini rivojlantirish va sun’iy yo‘ldosh orqali olingan ma’lumotlarni tahlil qilish kabi vazifalar ko‘rildi, fikrlar almashildi.

An event was organized in connection with the promising project
In this year, the Key State Laboratory of Integrated Services Networks of Xi'an University jointly carried out joint research and project within the framework of the joint project "Development and Demonstration of Technology for Remote Monitoring and Prevention of Environmental Hazards of the Silk Road Based on Local Satellites". an offer to hold a discussion on implementation has been received.
It should be noted that it is implemented in cooperation with the Forestry Agency.
M. Tursunov, chief specialist of the Department of Information Communication Technologies and Digitization of the Forestry Agency, and other employees went to the People's Republic of China. During the visit, an event was organized regarding this project, which is being implemented for the purpose of remote control and satellite monitoring.
Within the framework of the event, in cooperation with the Chinese side, work on modeling of GIS technologies, satellite monitoring of desertification and drought-affected lands and research in this field, development of an early warning system for natural disasters and tasks such as analysis of satellite data were discussed, ideas were exchanged.