Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish mumkin
Insoniyat qadim-qadimdan buyon jaholatga, bid’at va xurofotga qarshi ma’rifat bilan kurashishga intilib keladi.
Din ishlari bo‘yicha qo‘mita va Adliya vazirligi bilan hamkorlikda “Jaholatga qarshi ma’rifat” shiori ostida mamlakatda ijtimoiy-manaviy muhit barqarorligini ta’minlash va diniy vaziyatni yanada sog‘lomlashtirishga bag‘ishlangan targ‘ibot-tashviqot tadbiri tashkil etildi.
Ta’kidlanganidek, hozirgi vaqtda ko‘z o‘ngimizda dunyoning turli joylarida ro‘y berayotgan iqtisodiy va ijtimoiy, axborot-kommunikatsiya manzarasidagi chuqur o‘zgarishlar, turli mafkuralar tortishuvi keskin tus olayotgan bir vaziyatda, barchamizga ayonki, fikrga qarshi fikr, g‘oyaga qarshig‘oya, jaholatgaqarshi ma’rifat bilan kurashish har qachongidan ko‘ra muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tadbir davomida so‘nggi yillarda tobora kuchayib, dunyo ahlini tashvishga solayotgan terrorizm va ekstremizm tahdidlari mohiyatini jaholat va murosasizlik tashkil etishi qayd etildi. Yurtimizdan yetishib chiqqan buyuk allomalar aynan ilimlari sababli o‘rta asrlar sharoitida ilmu ma’rifat va ma’naviyatda shu qadar beqiyos yutuqlarga erishganligini aytildi.
Bugun mamlakatimizda aholi, ayniqsa, yoshlarning intellektual salohiyati, tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuyg‘usi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda.

Ignorance can be fought with enlightenment
Since time immemorial, mankind has strived to fight ignorance, heresy and superstition with enlightenment.
In cooperation with the Committee on Religious Affairs and the Ministry of Justice, a propaganda event was organized under the slogan "Enlightenment against ignorance" dedicated to ensuring the stability of the social and spiritual environment in the country and improving the health of the religious situation.
As noted, in a situation where deep changes in the economic and social, information and communication landscape are taking place in different parts of the world, and in a situation where the conflict of different ideologies is becoming sharp, it is clear to all of us that opinion against opinion, idea against idea counter-idea, fighting ignorance with enlightenment is more important than ever.
During the event, it was noted that ignorance and intolerance are the essence of the threats of terrorism and extremism, which have become more and more intense in recent years and are worrying the people of the world. It was said that the great scientists who grew up in our country achieved such incomparable achievements in the field of science, enlightenment and spirituality in the conditions of the Middle Ages precisely because of their knowledge.
Today, in our country, special attention is being paid to raising the intellectual potential, thinking and worldview of the population, especially the youth, and raising a well-rounded generation that lives with a sense of patriotism, love and loyalty to the people.