Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish mumkin
Insoniyat qadim-qadimdan buyon jaholatga, bid’at va xurofotga qarshi ma’rifat bilan kurashishga intilib keladi.
Din ishlari bo‘yicha qo‘mita va Adliya vazirligi bilan hamkorlikda “Jaholatga qarshi ma’rifat” shiori ostida mamlakatda ijtimoiy-manaviy muhit barqarorligini ta’minlash va diniy vaziyatni yanada sog‘lomlashtirishga bag‘ishlangan targ‘ibot-tashviqot tadbiri tashkil etildi.
Ta’kidlanganidek, hozirgi vaqtda ko‘z o‘ngimizda dunyoning turli joylarida ro‘y berayotgan iqtisodiy va ijtimoiy, axborot-kommunikatsiya manzarasidagi chuqur o‘zgarishlar, turli mafkuralar tortishuvi keskin tus olayotgan bir vaziyatda, barchamizga ayonki, fikrga qarshi fikr, g‘oyaga qarshig‘oya, jaholatgaqarshi ma’rifat bilan kurashish har qachongidan ko‘ra muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tadbir davomida so‘nggi yillarda tobora kuchayib, dunyo ahlini tashvishga solayotgan terrorizm va ekstremizm tahdidlari mohiyatini jaholat va murosasizlik tashkil etishi qayd etildi. Yurtimizdan yetishib chiqqan buyuk allomalar aynan ilimlari sababli o‘rta asrlar sharoitida ilmu ma’rifat va ma’naviyatda shu qadar beqiyos yutuqlarga erishganligini aytildi.
Bugun mamlakatimizda aholi, ayniqsa, yoshlarning intellektual salohiyati, tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuyg‘usi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda.

С невежеством можно бороться с помощью просвещения
С незапамятных времен человечество стремилось бороться с невежеством, ересью и суевериями посредством просвещения.
В сотрудничестве с Комитетом по делам религии и Министерством юстиции было организовано пропагандистское мероприятие под лозунгом «Просвещение против невежества», посвященное обеспечению стабильности социальной и духовной среды в стране и оздоровлению религиозной ситуации.
Как отмечалось, в ситуации, когда в разных частях мира происходят глубокие изменения в экономическом и социальном, информационно-коммуникационном ландшафте, и в ситуации, когда конфликт различных идеологий обостряется, всем нам это ясно, что мнение против мнения, идея против идеи, борьба с невежеством посредством просвещения важнее, чем когда-либо.
В ходе мероприятия было отмечено, что невежество и нетерпимость составляют суть угрозы терроризма и экстремизма, которая в последние годы становится все сильнее и беспокоит народы мира. Говорили, что великие учёные, выросшие в нашей стране, добились таких несравненных достижений в области науки, просвещения и духовности в условиях Средневековья именно благодаря своим знаниям.
Сегодня в нашей стране особое внимание уделяется повышению интеллектуального потенциала, мышления и мировоззрения населения, особенно молодежи, воспитанию всесторонне развитого поколения, живущего с чувством патриотизма, любви и преданности народу.