Jizzaxda ihota daraxtzorlari barpo etilmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi O'rmon xo'jaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov Jizzax viloyatining Sh. Rashidov va Paxtakor tumanlari hududidan o'tuvchi M-39 va 4R-38 yo‘llarining ikki tomonida barpo etilayotgan ihota daraxtzorlari ekish tadbirida ishtirok etdi.
Jizzax shahrigacha bo'lgan masofa bo'ylab ekilayotgan ushbu ihotazorlar uchun o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 29 ming tup manzarali ko'chatlar yetkazib berilishi rejalashtirlgan. Ko'chat ekish ishlarida O'rmon xo'jaligi agentligi va viloyat hokimligi mas'ullari, ekologiya boshqarmasi hamda viloyat o'rmon xo'jaligi xodimlari faol qatnashmoqda.
Ta'kidlash joizki, barpo etilayotgan ushbu ihota daraxtzorlari hududlarda iqlim o'zgarishlarining oqibatlarini yumshatish, qum va chang bo'ronlarining oldini olish hamda atmosfera havosi tozaligini ta'minlashga xizmat qiladi.
O'rmon xo'jaligi agentligi direktori ko'chatlar ekilishini sifatli tashkil etish va parvarishlash yuzasidan mas'ullarga topshiriqlar berdi.

Environmental groves are being established in Jizzakh
Erkin Muhiddinov, Director of the Forestry Agency under the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, participated in the planting of landscape groves being established on both sides of the M-39 and 4R-38 roads passing through the Sh. Rashidov and Pakhtakor districts of Jizzakh region.
It is planned that 29 thousand ornamental seedlings will be delivered by forestry enterprises for these landscape groves, which are being planted along the distance to the city of Jizzakh. Officials of the Forestry Agency and the regional khokimiyat, the ecology department, and employees of the regional forestry are actively participating in the planting work.
It is worth noting that these landscape groves being established will serve to mitigate the effects of climate change in the regions, prevent sand and dust storms, and ensure clean air.
The Director of the Forestry Agency gave instructions to those responsible for the high-quality organization and maintenance of seedlings.