Joriy yilda O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida qanday chora-tadbirlar amalga oshiriladi?
Respublikada o‘rmon fondi yerlarining umumiy yer maydoni 11,8 mln gektarni, O‘zbekiston Respublikasi umumiy yer maydonining 26 foizini tashkil qiladi, o‘rmon bilan qoplangan yer maydonlari esa 3,4 mln gektarni, O‘zbekiston Respublikasi umumiy yer maydonining 7,7 foizini tashkil etadi. O‘rmon fondi yerlarining 82 foizi cho‘l, 14 foizi tog‘, 4 foizi to‘qay hududidan iborat.
O‘tgan 2023 yil o‘tgan davri davomida O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirildi. Xususan, ekologik vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida 235 ming gektar maydonda o‘rmon barpo qilish va qayta tiklash tadbirlari bajarildi. Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida qum ko‘chishi hamda atmosfera havosiga tuz-chang ko‘tarilishini bartaraf etish maqsadida jami 222 ming gektar jumladan, Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40,1 ming gektar, Navoiy viloyatida 43,8 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1100 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘arildi. Niholxona va ko‘chat xonalarning umumiy moydoni 1,3 ming gektarga yetkazilib, 120 mln dona tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning nihol va ko‘chatlari, shundan, 32 mln dona tut ko‘chatlari, 14 mln dona terak va pavlovniya ko‘chatlari yetishtirilishi ta'minlandi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida tuproq- iqlim sharoitiga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat va qalamchalari, shundan, 9443 ta mahallalarga 2 mln dona, 6739 ta maktabgacha ta'lim tashkilotlariga 813 ming dona ko‘chatlar bepul yetkazib berildi.
Loyiha hujjatlari asosida respublikamizning 134 ta tuman va shaharlarida 347,1 gektar hamda Zomin davlat o‘rmon fondi yerlarida 110 gektar jami 457,1 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo etish ishlari amalga oshirildi. Toshkent -Samarqand temir yo‘lining Sirdaryo viloyatidan o‘tuvchi qismida joylashgan 64,1 km hududda 90,9 ming dona, Jizzax viloyatidan o‘tuvchi 61,8 km hududda 127 ming jami 218 ming dona hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos ko‘chatlar ekildi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari tashkil etilib, 5 mln dona ko‘chatlar ekildi. Xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda mayda shoxli chorva mollari soni 170 ming boshga, parranda soni 1 mln 200 ming donaga, asalari oilasi soni 220 ming donaga yetkazildi.
O‘rmon fondidagi 7000 gektar foydalanilmayotgan yer maydoni o‘zlashtirildi. 5 ming 280 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyasi tashkil etilib, 9 062 tonna xomashyo yetishtirildi. Olinadigan yalpi daromad 320 mlrd so‘mga yetkaziladi. O‘rmon mahsulotlari bo‘yicha Yalpi ichki mahsulot ishlab chiqarish 8,8 trln so‘mga yetkazildi.
Shuningdek, joriy yilda ham bir qancha vazifalar belgilab olingan. O‘rmon fondining 7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, foydalanishga kiritiladi. 1150 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘ariladi. Hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos 122 mln. dona nihol va ko‘chatlar yetishtiriladi.
Respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 240 ming gektar o‘rmonzorlar, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yicha mintaqasida 226 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etiladi. Loyiha hujjatlari asosida 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar” hamda sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 500 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etiladi.
Xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda mayda shoxli chorva mollari soni 180 ming boshga, parranda soni 1 mln 300 ming donaga, asalari oilasi soni 230 ming donaga yetkaziladi. 30,6 ming gektar maydonda qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilib, 29,7 ming tonna mahsulotlar yetishtiriladi.5,6 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etilib, 9641 tonna xom ashyosi yetishtiriladi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan talab kelib chiqqan holda ko‘chat, nihol va qalamchalar yetkazib beriladi.O‘rmon fondi yer maydonlaridan yanada samarali foydalanish orqali 8,6 ming nafar yangi ish o‘rinlari yaratiladi.

Какие меры будут реализованы в системе агентства лесного хозяйства в текущем году?
Общая площадь земель лесного фонда в республике составляет 11,8 млн. га, что составляет 26% от общей земельной площади Республики Узбекистан, а площадь покрытых лесом земель - 3,4 млн. га, что составляет 7,7% от общей земельной площади Республики Узбекистан. 82% земель лесного фонда составляют степи, 14% - горы, 4% - тугайная местность.
За истекший период 2023 года в системе агентства лесного хозяйства был реализован ряд мер. В частности, в целях стабилизации экологической ситуации проведены мероприятия по лесонасаждению и восстановлению на площади 235 тысяч гектаров. В целях устранения переноса песка и солепыли в атмосферный воздух на высохшем дне Аральского моря и в приаральских районах в общей сложности 222 тыс. га, в том числе 128 тыс. га в Муйнакском районе, 40,1 тыс. га в Бухарской области, 43,8 тыс. га в Навоийской области и 10,6 тыс. га в Хорезмской области «зеленые насаждения» были построены из саксаула и других пустынных растений.
Лесхозами собрано 1100 тонн семян пустынных и других видов деревьев и кустарников. Общая площадь питомников достигла 1,3 тыс. га, обеспечено выращивание 120 млн саженцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев и кустарников, пригодных к почвенно-климатическим условиям, в том числе 32 млн саженцев шелковицы, 14 млн тополя и выращивание саженцев павловнии.
В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» были бесплатно доставлены саженцы и черенки декоративных, плодовых деревьев и кустарников, подходящих для почвенно-климатических условий, из них 2 млн. штук - в 9443 махалли, 813 тыс. штук - в 6739 дошкольных образовательных организаций.
На основании проектной документации в 134 районах и городах нашей республики на землях государственного лесного фонда на площади 347,1 га и 110 га на общей площади 457,1 га были проведены работы по созданию «зеленых садов». На участке 64,1 км железной дороги Ташкент-Самарканд, проходящем по Сырдарьинской области, высажено 90,9 тыс. штук, на участке 61,8 км, проходящем по Джизакской области - 127 тыс. штук, что соответствует почвенно-климатическим условиям 218 тыс. территорий.
Орошаемые сельскохозяйственные угодья на опушках полей на площади 2,5 тыс. га были созданы заградительные лесные насаждения, посажено 5 млн. саженцев. Вместе с субъектами частного сектора численность поголовья мелкого рогатого скота доведена до 170 тыс. голов, птицы-до 1 млн. 200 тыс. штук, пчелиных семей-до 220 тыс. штук.
Освоено 7000 га неиспользуемых земель лесного фонда. На площади 5 тыс. 280 га была создана плантация лекарственных и кормовых растений, произведено 9 062 тонны сырья. Валовой полученный доход будет доведен до 320 млрд. сумов. Производство валового внутреннего продукта по лесной продукции достигло 8,8 трлн сумов.
В этом году также поставлен ряд задач. Будет освоено и введено в эксплуатацию 7000 гектаров лесных угодий. Будет собрано 1150 тонн семян пустынных и других видов деревьев и кустарников. Выращиваются 122 миллиона ростков и рассады в зависимости от почвенно-климатических условий регионов.
В целях улучшения экологической обстановки в республике будет создано 240 тыс. га лесных массивов, в том числе 226 тыс. га «зеленых насаждений» на высохшем дне Аральского моря и в Приаральском районе. На основе проектной документации будут разбиты «зеленые сады» на площади 347 гектаров, а также заградительные насаждения на 2 500 гектарах на опушках полей орошаемых сельскохозяйственных угодий.
Вместе с субъектами частного сектора численность поголовья мелкого рогатого скота будет доведена до 180 тыс. голов, птицы-до 1 млн. 300 тыс. штук, пчелиных семей-до 230 тыс. штук. Посеяно сельскохозяйственных культур на площади 30,6 тыс. га, произведено 29,7 тыс. тонн продукции. На площади 5,6 тыс. га будут созданы плантации лекарственных и кормовых растений, на которых будет выращено 9641 т сырья.
В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» лесхозы будут поставлять саженцы, ростки и черенки по мере роста спроса. За счет более эффективного использования земельных участков лесного фонда будет создано 8,6 тыс. новых рабочих мест.