Joriy yilda O‘rmon xo‘jaligida amalga oshirilgan ishlar
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan o‘rmonlar maydonini kengaytirish, qayta tiklash, o‘rmonlarni muhofaza qilish, qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, o‘rmon fondining foydalanilmayotgan 3,5 ming gektar yer maydoni o‘zlashtirilib, foydalanishga kiritildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan jami 200 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar, Xorazm viloyatida 10 ming gektar va o‘rmon fondining boshqa hududlarida 5 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” - himoya o‘rmonzorlarni barpo qilish va qayta tiklash tadbirlari bajarildi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi. O‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 980 tonna urug‘lari jamg‘arildi.
Tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalar turlaridan 650 gektar maydonda niholxona, ko‘chatxonalar tashkil etildi. O‘rmon xo‘jaliklarida 70 turdagi iqlim sharoitiga mos daraxt va butalarning ko‘chatlarini yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan, shundan ignabarglilar 8 tur, tez o‘suvchi va yaproqbarglilar 25 tur, mevalilar 15 tur, yong‘oqmevalilar 4 tur, cho‘l o‘simliklari 6 tur, har xil turdagi manzarali butalar 13 turni tashkil etadi.
Shuningdek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida joriy yil bahor mavsumida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 21,8 mln. dona iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat va qalamchalari yetkazib berildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida jami 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar”ni barpo etish belgilangan.
- Bugungi kunga qadar mahalliy kengashlarning jami 134 ta “yashil bog‘lar” barpo etish uchun yer ajratish bo‘yicha tegishli qarorlari qabul qilingan.
Hududlarda barpo etiladigan “yashil bog‘lar”ni belgilangan talablar asosida tashkil etish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha “Yashilloyiha” loyihalash instituti bilan shartnomalar tuzildi.
Hozirda “Yashilloyiha” loyihalash instituti tomonidan Andijon, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyati tuman va shaharlarida “yashil bog‘lar” barpo etish bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilib, shaharsozlik ekspertizasidan o‘tkazildi. Shuningdek, hududlarda “yashil bog‘lar” barpo etish bo‘yicha ishlab chiqilgan loyiha-smeta hujjatlari ekspertizadan o‘tkazish uchun taqdim etildi.
Qayd etilishicha, “Yashil hudud” duk tomonidan Farg‘ona viloyatida 9,3 gektar maydonda “yashil bog‘lar” barpo qilingan bo‘lsa, Sirdaryo viloyatining Sayxunobod va Sirdaryo tumanlarida yer tayyorlash ishlari yakunlandi. Hozirgi kunda boshqa hududlarda ham yer tayyorlash ishlari boshlanmoqda. Bundan tashqari, Jizzax viloyatining Zomin tumanida Zomin davlat o‘rmon xo‘jaligida 110 gektar maydonda “yashil bog‘” tashkil etish maqsadida 44 ming dona daraxt ko‘chatlari ekish rejalashtirilgan. Hozirgi kunda loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilmoqda.
O‘rmon fondi yerlarida jami 356 km yong‘inga qarshi oraliq joylar, 659 km yo‘llar, 6426 km himoya chiziqlari hamda 16 508 m3 suv havzalari yangidan qurilib, 2367 km oraliq joylar, 3358 km yo‘llar, 2592 km yong‘inga qarshi himoya chiziqlari, 339 km zovurlar hamda 14 471 m3 suv havzalari ta'mirlandi. O‘rmon muhofazasi va o‘rmon yong‘iniga qarshi 2800 dan ziyod tushuntirish va ogohlantirish ishlari olib borilib, o‘rmon yong‘inlarini sodir etmaslik bo‘yicha yangi 1500 ga yaqin ogohlantiruvchi bannerlar joylashtirildi.
Shuningdek, 46586 gektar maydonda kasallik va zararkunandalarni aniqlash ishlari olib borilib, jami 21066 gektar, shundan 19315 gektar maydonda biologik usulda qarshi kurashish tadbirlari olib borildi.
Shu bilan birga, respublika aholisi sonining yuqori sur'atlar bilan o‘sib borishi, qishloq xo‘jaligi yerlarining boshqa toifaga o‘tkazilishi va global iqlim o‘zgarishi ta'sirining keskinlashuvi oqibatida oxirgi 15 yilda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan sug‘oriladigan yer maydonlari o‘lchami 24 foizga, o‘rtacha yillik suv ta'minoti darajasi esa 3 048 metr kubdan 158,9 metr kubgacha qisqardi.
Milliy daromadi O‘zbekiston bilan deyarli bir xil bo‘lgan mamlakatlarda qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun davlat byudjetining 4-5 foizi yo‘naltiriladi yoki YaIMga nisbatan rivojlanayotgan mamlakatlarda 1 foizdan ortiqroqni, daromadi yuqori bo‘lgan davlatlarda esa 1 foizdan kamroqni tashkil etadi.

The works carried out in Forestry this year
A number of works are being carried out by forestry enterprises in terms of expansion of the forest area, restoration, protection of forests, development of additional industries.
In particular, 3.5 thousand hectares of unused land of the forest fund were developed and put into use.
A total of 200,000 hectares by forestry companies, of which 128,000 hectares in Moynaq district of the Republic of Karakalpakstan, 40,000 hectares in Bukhara region, 17,000 hectares in Navoi region, 10,000 hectares in Khorezm region and 5,000 in other areas of the forest fund. "green covers" - protective forest groves were established and rehabilitated on the hectare area.
On the outskirts of irrigated agricultural land, 2,000 hectares of tree plantations were established. 980 tons of seeds of trees and shrubs were collected for forest establishment, establishment of nurseries and nurseries, and greening activities.
Nursery and nurseries were established on 650 hectares of landscape, fruit tree and shrub species suitable for soil and climate conditions. 70 species of trees and shrubs suitable for climatic conditions are cultivated in forestry farms, including 8 species of conifers, 25 species of fast-growing and deciduous species, 15 species of fruit trees, 4 species of nut-bearing trees, There are 6 types of plants, 13 types of ornamental shrubs.
21.8 mln. saplings and cuttings of ornamental and fruit trees and shrubs suitable for climatic conditions were delivered.
As part of the "Green Space" nationwide project, it is planned to establish "green parks" on a total area of 347 hectares.
- To date, local councils have taken appropriate decisions on allocating land for the establishment of a total of 134 "green parks".
Contracts were signed with the "Yashilloiha" design institute for the development of project documents in order to organize "green parks" to be established in the regions based on the specified requirements.
Currently, "Yashilloiha" design institute has developed project-estimate documents for the establishment of "green parks" in Andijan, Jizzakh, Syrdaryo, districts and cities of Tashkent region, and urban planning expertise has been passed. Also, project-estimate documents developed for the establishment of "green parks" in the regions were presented for examination.
It was noted that "Green Parks" were established on 9.3 hectares of land in Fergana region by "Yashil hudud" district, and land preparation works were completed in Saykhunabad and Syrdaryo districts of Syrdarya region. Currently, land preparation works are starting in other regions. In addition, it is planned to plant 44,000 tree saplings in order to create a "green garden" on an area of 110 hectares in Zomin district of Jizzakh region. Project-estimate documents are currently being developed.
A total of 356 km of fire-fighting intermediate areas, 659 km of roads, 6426 km of protective lines and 16,508 m3 water reservoirs were newly built on the lands of the Forest Fund, 2367 km of intermediate areas, 3358 km of roads, 2592 km of fire defense lines, 339 km of ditches and 14,471 m3 water reservoirs were repaired. More than 2,800 explanatory and warning works against forest protection and forest fire were carried out, and about 1,500 new warning banners were placed to prevent forest fires.
In addition, diseases and pests were identified on 46,586 hectares, and biological control measures were carried out on a total of 21,066 hectares, of which 19,315 hectares.
At the same time, due to the rapid growth of the republic's population, the transfer of agricultural land to another category, and the aggravation of the effects of global climate change, per capita in the last 15 years the size of irrigated land areas decreased by 24 percent, and the average annual water supply level decreased from 3,048 cubic meters to 158.9 cubic meters.
In countries whose national income is almost the same as that of Uzbekistan, 4-5 percent of the state budget is allocated for agricultural needs, or it is more than 1 percent in developing countries and less than 1 percent in countries with high income.