Kasallik bezovta qilsa farmatsevtik dorilardan foydalanib emas, dorivor o‘simliklar vositasida tez va oson davo topish mumkin
Mamlakatimizda dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishtirish hamda qayta ishlashni tashkil etish, madaniy plantatsiyalarini barpo etishni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kasalliklarning oldini olish va davolashda dorivor o‘simliklarni keng qo‘llash maqsadida bir qancha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, davlat rahbarining “Dorivor o‘simliklarni madaniy holda yetishitrish va qayta ishlash hamda davolashda ulardan keng foydalanishni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi Qarorida dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash bo‘yicha davlat-xususiy sheriklik va investitsiya loyihalari amalga oshirilishini tashkil etish choralarini ko‘rish kabi vazifalar belgilab qo‘yilgan.
Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash IIChM GIZ bilan hamkorlikda Xo‘jayli davlat o‘rmon xo‘jaligida dorivor o‘simliklarni yetishtirish va tayyorlash shuningdek, ularning foydali xususiyatlari to‘g‘risida seminar-trening tashkil qilindi. Seminarda xo‘jalik ishchilari hamda mahalliy ishsiz ayolar faol ishtirok etdi.
Mamlakatimiz turli xil kasalliklarni dorivor o‘simliklar asosida davolash bo‘yicha o‘zining ko‘p asrlik an'analariga egadir. Respublikada so‘nggi yillarda dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, dorivor o‘simliklar yetishtiriladigan plantatsiyalar tashkil etish va ularni qayta ishlash borasida izchil islohotlar amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, dorivor o‘simliklarni muhofaza qilish, ularning plantatsiyalarini tashkil etish, qayta ishlash orqali qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, dorivor o‘simlik yetishtiruvchilar bilan yetishtirilgan mahsulotni xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzish, ularni urug‘lik, mineral o‘g‘itlar, texnika, yoqilg‘i va boshqa vositalar bilan ta'minlash, ixtisoslashtirilgan hududlarda dorivor o‘simliklarni yetishtirish, urug‘liklar va ko‘chatlar tayyorlash, bosqichma-bosqich zamonaviy dorivor o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etish, dorivor o‘simliklarni yetishtirish va urug‘chiligini tashkil etishda ilg‘or ilm-fan yutuqlarini qo‘llash hamda dorivor o‘simliklar yetishtirish va ularni qayta ishlash bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro faol hamkorlik qilish va sohaga bosqichma-bosqich innovatsion yechimlar (nou-xau) joriy etish kabi masalalar dorivor o‘simliklar klasterining asosiy vazifalaridir.
Seminarda bugun odamlarni biror kasallik bezovta qilsa, o‘sha zahoti farmatsevtik dorilardan foydalanishga tushishi, aslida, ko‘plab kasalliklarga xalq tabobati orqali, dorivor o‘simliklar vositasida tez va oson, eng muhimi, zararsiz tarzda davo topish mumkinligi qayd etildi.

If the disease bothers you, you can find a quick and easy cure with the help of medicinal plants instead of using pharmaceutical drugs
In our country, a number of measures are being implemented in order to organize cultivation and processing of medicinal plants, to support the establishment of cultural plantations, as well as to widely use medicinal plants in the prevention and treatment of diseases.
In particular, in the Decision of the head of state "On measures to organize the cultivation and processing of medicinal plants and their wide use in treatment" public-private partnership and investment in the cultivation and processing of medicinal plants Tasks such as taking measures to organize the implementation of projects have been set.
Cultivation and processing of medicinal plants, in cooperation with GIZ, a seminar-training was organized at the Khojaly State Forestry on the cultivation and preparation of medicinal plants, as well as their useful properties. Farm workers and local unemployed women took an active part in the seminar.
Our country has centuries-old traditions of treating various diseases on the basis of medicinal plants. In recent years, consistent reforms have been implemented in the republic regarding the protection of medicinal plants, the rational use of natural resources, the establishment of plantations for the cultivation of medicinal plants and their processing. At the same time, it shows the need to protect medicinal plants, establish their plantations, and create an additional value chain through processing.
According to experts, concluding agreements with medicinal plant growers on the purchase of cultivated products, providing them with seeds, mineral fertilizers, machinery, fuel and other means, specialized cultivation of medicinal plants in the regions, preparation of seeds and seedlings, establishment of modern medicinal plant plantations step by step, application of advanced scientific achievements in cultivation and seed production of medicinal plants, and Issues such as mutual active cooperation with international organizations on the cultivation and processing of medicinal plants and the gradual introduction of innovative solutions (know-how) into the field are the main tasks of the cluster of medicinal plants.
At the seminar, it was noted that today, when people are bothered by a disease, they immediately resort to pharmaceutical drugs, in fact, many diseases can be quickly and easily, and most importantly, harmlessly treated with the help of folk medicine and medicinal plants.