Koʻchat ekish xayrli ish, biroq
Tayyorlangan chuqur (xandak)larga tanlangan koʻchatlarni agrotexnik qoidalar asosida (biogomus, mahalliy oʻgʻit, suv) ekish.
Daraxt koʻchatlarini turiga bogʻliq holda joylashtirish;
Ekiladigan koʻchatlarni, ayniqsa ignabrglilarni tuproq zamini (kom) bilan kovlash, oʻq ildizlarini shkastlanmasligini taʼminlash.
Daraxt koʻchatlarini hududlarning tuproq va tabiiy-iqlim sharoitidan kelib chiqqan holda tanlash;
Daraxtlar koʻchatlarini ekish sxemasini belgilash;
Har bir qazilgan chuqur (xandak)larga mahalliy oʻgʻit va unumdor tuproq aralashmasini tayyorlab qoʻyish;
Koʻchat ekish uchun diametri koʻchatni komi yoki ildiz hajmiga bogʻliq holda (1,0m chuqurligi 0,7m yoki 0,8x0,5m.) boʻlgan chuqurlar (xandak) qazish;
Yerni tekislash, yumshatish va ekishga tayyorlash:
bunda,joyning relyefi, tabiiy-iqlim va tuproq sharoitini birinchi navbatda inobatga olish:
-Daraxt ekish uchun maqbul boʻlgan joyni tanlash, yerni tayyorlash ishlarini amalga oshirish;
Ushbu holatdan kelib, olimlarning tavsiyalarini yana bir bor eslatib oʻtamiz:
Ertaga koʻkarmaydigan koʻchatlarni ekishni nima keragi bor? Nimaga va Biz kim uchun ekyapmiz koʻchatlarni?
Misol uchun: Quyidagi rasmlarda shunday holatlar mavjud, koʻchatning ildizi kesib tashlangan (oʻqildiz deyarli yoʻq) ekish oldi himoya qilinmagan, ignabarglilarning ildizi toʻliq ochiq holatda, chuqurlar maromida(koʻchat ildizining yoki tuproq zaminining hajmiga bogʻliq holda) qazilmagan.
Biroq, ayrim joylarda koʻchat ekish ishlari soha olimlarining tavsiyalari asosida olib borilmayapdi. Yaʼni, koʻchatning sifatiga, kovlab olishga, chuqur qazishga va hakazo eʼtibor berilmayapdi.
Koʻchat ekish – har bir insonning qatʼiy vazifasi hisoblanadi, shu bilan birga ham savobli va xayrli ishdir.
Barchaga maʼlumki, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida respublika boʻylab koʻchat ekish tadbirlari amalga oshirilmoqda.

Хотя сажать - это хорошо
Как всем известно, в рамках национального проекта «Зеленое пространство» по всей республике проводятся озеленительные работы.
Посадка саженцев – обязанность каждого человека и в то же время доброе и благоприятное дело.
Однако в некоторых местах посадка саженцев не осуществляется на основании рекомендаций полеводов. То есть не уделяется внимание качеству рассады, выкопке, глубокой перекопке и так далее.
Например: На следующих картинках показаны случаи, когда у саженца отрезан корень (саженца почти нет), растение не защищено перед посадкой, у хвойных полностью открыт корень, ямы не выкапываются( в зависимости от размера корня саженца или почвы).
Зачем сажать саженцы, которые завтра не вырастут? Зачем и для кого мы сажаем рассаду?
Исходя из этой ситуации, еще раз упомянем рекомендации ученых:
-Выбор подходящего места для посадки деревьев, проведение работ по подготовке земли;
с учетом рельефа, природного климата и почвенных условий места:
Планировка земли, смягчение и подготовка к посадке:
Выкапывание ям (траншей) диаметром 0,7м или 0,8х0,5м в зависимости от размера саженца или размера корня для посадки саженцев;
В каждой выкопанной яме (траншеях) подготовить смесь местных удобрений и плодородной почвы;
Определение схемы посадки саженцев деревьев;
Подбор саженцев деревьев с учетом почвенных и природно-климатических условий регионов;
Перекопку высаженных саженцев, особенно хвойных, с почвой (ком), следя за тем, чтобы не были повреждены корни стрелок.
Размещение саженцев деревьев в зависимости от вида;
Высадка отобранных саженцев в подготовленные ямы (траншеи) с соблюдением агротехнических правил (биогумус, местные удобрения, вода).