Korrupsiya jamiyatning ma’naviy ustunlarini va demokratiyani yemiradi
Korrupsiya bugungi kunda dunyo miqyosida hal etilishi lozim bo‘lgan global muammolardan biridir. Ushbu illat har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazib, inson huquq va erkinliklarining poymol bo‘lishiga olib keladi. Shu bois unga qarshi kurashish xalqaro ahamiyat kasb etib, jahon siyosatining muhim masalalari qatoridan joy olgan.
Shu jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish respublikamizda ham dolzarb muammolardan biri hisoblanadi. Korrupsiyaga qarshi muvaffaqiyatli kurashish tizimini yo‘lga qo‘yishda keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va xorijiy mamlakatlarning ilg‘or tajribasini o‘rganish, unga tanqidiy yondashgan holda milliy qonunchilik va amaliyotga tatbiq etish lozim bo‘ladi.
Mas’ullarning ta’kidlashicha, korrupsiya o‘ziga tamagirlikni qamrab olgan holda jamiyatning ma’naviy ustunlari hamda demokratiyani yemirib, mamlakatning iqtisodiy-ijtimoiy va siyosiy taraqqiy etishi uchun ulkan xavf tug‘diradi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatida va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida bir qator ijobiy va amaliy ishlar bajarib kelinmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-81-sonli qaroriga muvofiq, O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparati hamda tizim tashkilotlarining o‘tgan 2023 yilda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar tegishli tartibda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining maxsus elektron platformasiga kiritilib borilgan. Qarorga muvofiq, platformaga kiritilgan ma’lumotlar Agentlik hamda Ekspertlar tomonidan ijobiy baholanib, O‘rmon xo‘jaligi agentligining korrupsiyaga qarshi kurashishdagi samaradorligi 100 balldan 81 ballni tashkil etgan va “Yaxshi” toifaga kiritilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi majlisining 2024 yil 8-apreldagi 14-sonli yig‘ilish bayonida, “Yaxshi” deb baholangan davlat tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi ijobiy tajribalarini ommalashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan. Mazkur hujjat yuzasidan O‘rmon xo‘jaligi agentligida bugungi kunda chora-tadbirlar rejasi tasdiqlanib, tizimda ijrosini ta’minlash bo‘yicha ishlar tashkil etildi.

Коррупция разрушает духовные столпы общества и демократии
Коррупция-одна из глобальных проблем, которую сегодня необходимо решать в глобальном масштабе. Это зло наносит серьезный ущерб политико-экономическому развитию любого государства и общества, приводя к ущемлению прав и свобод человека. Поэтому борьба с ним приобрела международное значение и вошла в число важнейших вопросов мировой политики.
В том числе борьба с коррупцией является одной из актуальных проблем в нашей республике. При создании успешной системы противодействия коррупции необходимо наладить широкомасштабное международное сотрудничество и изучить передовой опыт зарубежных стран, критически подойти к нему и внедрить его в национальное законодательство и практику.
Ответственные лица заявляют, что коррупция, охватывая самообман, разрушает духовные столпы общества, а также демократию и представляет огромную угрозу для экономического, социального и политического прогресса страны.
В центральном аппарате Агентства лесного хозяйства и в системных организациях проводится ряд позитивных и практических работ в направлении борьбы с коррупцией. В частности, в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 года «О мерах по внедрению системы оценки эффективности антикоррупционной деятельности» № УП-81, центральный аппарат Лесного хозяйства Агентства и информация об антикоррупционной деятельности системных организаций в 2023 году внесена на специальную электронную платформу Антикоррупционного агентства. Согласно решению, внесенная в платформу информация получила положительную оценку Агентства и экспертов, а эффективность Агентства лесного хозяйства в борьбе с коррупцией составила 81 балл из 100 и вошла в категорию «Хорошо».
Также в протоколе заседания Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции от 8 апреля 2024 года № 14 утвержден план мероприятий по популяризации положительного опыта государственных организаций в области противодействия коррупции, оцененного как «хороший». По данному документу в агентстве лесного хозяйства на сегодняшний день утвержден план мероприятий и организована работа по обеспечению его исполнения в системе.