Korruptsiyaga qarshi kurashishda shafqatli bo‘lish kerak emas
Xalqaro korruptsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan e'lon qilingan “Korruptsiyaga qarshi kurashish oyligi” doirasida O‘rmon xo‘jaligi agentligiga qarashli Xorazm davlat o‘rmon xo‘jaligida “Ochiq eshiklar kuni” bo‘lib o‘tdi.
Xorazm davlat o‘rmon xo‘jaligi direktori X.Xudayberganov, xo‘jalikning tegishli bo‘linma rahbarlari hamda sohaning boshqa mas'ul xodimlari ishtirok etgan mazkur tadbirga Xorazm viloyat prokuraturasi mas'ul xodimi U.Abdullayev taklif etildi.
Bugungi kunda o‘rmon xo‘jaligi agentligi hamda uning tizim tashkilotlarida korruptsiyaning oldini olish, unga qarshi kurashish va chek qo‘yishga qaratilgan keng ko‘lamli amaliy tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 6 iyuldagi “Korruptsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korruptsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6257-son Farmoni hamda 2023 yil 27 noyabrdagi “Korruptsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-200-son Farmonining mazmun-mohiyati va ularda belgilangan vazifalar hususida tushuntirishlar berildi. Davlat va jamiyat rivojiga, xalqning adolatga bo‘lgan ishonchiga jiddiy putur yetkazadigan xavf – korruptsiya xavfining oldini olish va unga qarshi kurashish borasidagi ishlarni izchillik bilan amalga oshirib borish zarurligi qayd etildi.

Не нужно быть сострадательным в борьбе с коррупцией
Как известно, в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 21 ноября 2003 года, начиная с 2004 года, ежегодно отмечается «9 декабря – Всемирный день борьбы с коррупцией».
В рамках «Месяца борьбы с коррупцией», объявленного по случаю Международного дня борьбы с коррупцией, в Хорезмском государственном лесничестве, подведомственном агентству лесного хозяйства, прошел День открытых дверей.
В мероприятии приняли участие директор Хорезмского государственного лесного хозяйства Х.Худайберганов, руководители соответствующих подразделений хозяйства и другие ответственные работники отрасли.
Сегодня в агентстве лесного хозяйства и его системных организациях проводится широкий спектр практических мероприятий, направленных на предупреждение, противодействие и пресечение коррупции.
В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев, который подписал указ от 6 июля 2021 года «О создании атмосферы бескомпромиссного отношения к коррупции»., указ от 27 ноября 2023 года № ПФ-200 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью государственных органов и организаций», были даны разъяснения по содержанию указа и задачам, поставленным в них. Отмечена необходимость последовательного проведения работы по предупреждению и противодействию угрозе коррупции – опасности, серьезно подрывающей развитие государства и общества, доверие народа к справедливости.