M.Shojalilov: Yer va uning ekotizimi insoniyatning uyi ekanligini unatmasligimiz kerak!
Poytaxtda “Butun jahon yer kuni”ga bag‘ishlab tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish: muammolar va yechimlar” mavzusidagi xalqaro forumda qishloq xo‘jaligi yerlarining unumdorligini saqlash va oshirish, degradatsiyaga qarshi kurashish, eroziya, sho‘rlanish, botqoqlanish, cho‘llanish jarayonlarini oldini olish masalalari global miqyosda hal etilishi lozim bo‘lgan muammolar xususida so‘z bordi.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari M.Shojalilov, A.Zaxadullayev, X. Tolipov, A.Alimovlar o‘zlarining ma’ruza va prezentatsiyalari bilan ishtirok etdi.
Yer muammolariga insoniyatning e’tiborini qaratish maqsadida 1971 yildan boshlab har yili 22 aprel kuni jahondagi barcha mamlakatlarda turli tadbirlar va aktsiyalar o‘tkaziladi, deydi O‘rmon xo‘jaligi agentligi xodimi M.Shojalilov.- Shu bois, BMT Bosh Assambleyasi 22 aprel sanasini Butunjahon Yer kuni deb e’lon qilib, uni nishonlashga qaror qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasi qabul qilgan rezolyutsiyada Yer va uning ekotizimi insoniyatning uyi ekani, biz sayyoramizni avaylab-asrashimiz lozimligi belgilab qo‘yilgan. Chunki, hozirgi va kelgusi avlodlarning iqtisodiy, ijtimoiy hamda ekologik ehtiyojlari orasidagi adolatli mutanosiblikka erishish maqsadida ona zamin uyg‘unligini saqlab qolish har doimgidan ko‘ra, XXI asrda dolzarb muammoga aylanib borayapti.
Yuzaga kelayotgan global ekologik muammolarga butun insoniyatning e’tiborini jalb etish, tabiatga yetkazilayotgan salbiy ta’sirlarni kamaytirish va yer resurslaridan oqilona foydalanishni targ‘ib etish maqsadida har yili 22 aprel — Xalqaro Yerni muhofazalash kuni sifatida nishonlanadi. Bu oddiy bir sana bo‘lib qolmasdan, bu kunda yashab turgan atrof-muhit, birinchi navbatda, yerga bo‘lgan munosabatlarimizni tahlil etish, yuzaga kelgan muammolarni yechishda turli mamlakatlarning birgalikda harakat qilishi, yerlarni muhofaza etishga doir tadbirlarni ishlab chiqish va qo‘llashga imkon yaratish yuzasidan chuqur mulohaza yuritish zarur.
O‘zbekiston BMTning atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik barqarorlikni ta’minlash borasidagi konventsiyalari hamda boshqa xalqaro hujjatlarni ratifikatsiya qilib, zimmasiga olgan barcha majburiyatlarni bajarib kelmoqda. Mamlakatimizda iqtisodiy-ijtimoiy sohalarining barcha jabhalarida o‘tkazilayotgan islohotlar strategiyasida tabiiy resurslardan, shu jumladan o‘rmon fondi yerlaridan oqilona foydalanish va ularni muhofaza qilish dolzarb masalalardan biri hisoblanadi.

M.Shojalilov: We must not forget that the Earth and its ecosystem are the home of humanity
In the international forum organized in the capital dedicated to "World Earth Day" on the topic of "Combating land degradation in Central Asia: problems and solutions", the preservation and improvement of agricultural land productivity, combating degradation, erosion, salinization, waterlogging, the issues of prevention of desertification processes were discussed as problems that should be solved on a global scale.
Officials of the Forestry Agency under the Ministry of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan M. Shojalilov, A. Zakhadullayev, Kh. Tolipov, A. Alimov participated in the international conference with their reports and presentations.
In order to draw people's attention to earth problems, since 1971, every year on April 22, various events and actions are held in all countries of the world, says M. Shojalilov, an employee of the Forestry Agency. He decided to celebrate it by announcing it as World Earth Day.
In the resolution adopted by the General Assembly of the United Nations, it is determined that the Earth and its ecosystem are the home of humanity, and that we must carefully protect our planet. Because, in order to achieve a fair balance between the economic, social and ecological needs of the present and future generations, preserving the harmony of the mother earth is becoming an urgent problem in the 21st century.
In order to attract the attention of all mankind to the emerging global environmental problems, to reduce the negative effects on nature and to promote the rational use of land resources, April 22 is celebrated annually as the International Earth Day. It is not just an ordinary date, it is an opportunity to analyze the environment we live in today, first of all, our relationship with the earth, the joint action of different countries in solving the problems that have arisen, and the development and implementation of measures for the protection of the earth. it is necessary to think deeply about creation.
Uzbekistan has ratified UN conventions on environmental protection and ensuring ecological stability and other international documents and is fulfilling all its obligations. In the strategy of reforms carried out in all aspects of economic and social spheres in our country, rational use and protection of natural resources, including forest fund lands, is one of the urgent issues.