N.Bakirov: Bizning sharoitimizda o‘simlik dunyosiga avvalo o‘z vaqtida sun'iy usulda sug‘orish ishlarini o‘tkazmasdan ko‘chatxonalar barpo etib bo‘lmaydi
Foydalanilmayotgan o‘rmon fondi yerlarida yangi o‘rmonzorlar va dorivor o‘simliklar plantatsiyalarini barpo etish maqsadida foydalanish uchun yuridik va jismoniy shaxslarga investitsiyaviy shartnoma yoki davlat – xususiy sheriklik shartlari asosida O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tomonidan 49 yildan oshmagan muddatga ijaraga berish masalasining huquqiy asosi yaratilmoqda.
Shuningdek, davlat o‘rmon fondi yerlarida o‘rmonlardan foydalanish va ularni muhofaza qilish talablarini buzishga doir huquqbuzarliklarni aniqlash samaradorligi ortib borilishiga erishilgan.Davlat o‘rmon fondi yerlarida o‘rmonlardan foydalanish va ularni muhofaza qilish talablarini buzishga doir huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqishda o‘rmonlarni muhofaza qilishga qaratilgan mustahkam mexanizm yaratilgan.
Qayd etish lozimki, yer, suv, yer osti boyliklari va hayvonot dunyosidan foydalanish hamda ularni muhofaza qilish bilan bog‘liq o‘rmonlardan foydalanish sohasidagi munosabatlar tegishli qonun hujjatlari bilan tartibga solinadi.
O‘rmon xo‘jaligi davlat Qo‘mitasi raisi N.Bakirov Buxoro viloyatiga tashrif buyurib, Qoravulbozor, «Neftchi» davlat o‘rmon xo‘jaliklari hamda Qoravulbozor davlat o‘rmon ov xo‘jalikligining ko‘chatxona va niholxonalar parvarishini ko‘zdan kechirdi .
Bugungi kunda respublikada o‘rmon fondini muhofaza qilish, ko‘paytirish, undan oqilona foydalanish bo‘yicha qator tashkiliy va amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, yaxshi hosildorlikka erishish uchun, avvalo, yerga yaxshi ishlov berish, agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida bajarish talab etiladi. Ekiladigan har bir o‘simlik, daraxt ko‘chati muayyan agrotexnik bosqichlardan o‘tgach yaxshi o‘sishi va hosil berishi mumkin. Bundan tashqari, o‘simliklarni kasalliklar va zararkunandalardan himoya qilmay turib, ulardan sifatli va yuqori hosil olib bo‘lmaydi. Xususan, cho‘l-dasht hududlarida, og‘ir tuproqda ekiladigan ko‘chatlarning yuqori darajada o‘sib-rivojlanishiga erishida tuproqqa ishlov berish asosiy tadbir hisoblanadi. Bu ish joyning relьefiga va tuproqning yuvilish darajasiga qarab har xil bo‘ladi.
Qo‘mita raisi ko‘chatxona va niholxonada ekilgan ekinlarini mahalliy hamda mineral o‘g‘itlar bilan o‘g‘itlash me'yori va chorvachilik, parrandachilik, asalarichilikni rivojlantirish, har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida tegishli tavsiyalar berdi.
-Bizning sharoitimizda o‘simlik dunyosiga o‘z vaqtida sun'iy usulda sug‘orish ishlarini o‘tkazmasdan ko‘chatxonalar barpo etib bo‘lmaydi va sifatli ko‘chat ham yetishtirib bo‘lmaydi, deydi N.Bakirov. – Ko‘chatxona barpo etishdan oldin sug‘orishni yerni haydashdan avval tuproqqa asosiy ishlov berish zarur.Tuproq tarkibini doimo boyitib borish uni tarkibini har xil chirindilar bilan to‘ldirish, uni kasalliklardan himoyalash zarur bo‘ladi.
Ta'kidlanganidek, o‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning urug‘larini tayyorlash asosiy tadbirlardan biridir. Bugungi kunda 70 dan ortiq daraxt, butalarning turlaridan urug‘lar tayyorlanib kelinmoqda Daraxt va butalar urug‘larini tayyorlashda ko‘kalamzorlashtirish maqsadlarida ekiladigan manzarali yaproqbargli va ignabargli daraxt va butalarning urug‘larini jamg‘arishga aloxida e'tibor qaratildi.
Har bir daraxt urug‘larini pishib yetilish muddatlari ishlab chiqilgan va shu muddatlarda urug‘lar tayyorlanadi. Ushbu urug‘lar niholxonalarga ekilib, nihollar yetishtiriladi. Noyob turdagi urug‘larni o‘stirish bo‘yicha Xitoy, Turkiya va Janubiy Koreya kabi chet davlatlar bilan hamkorlik qilinmoqda, tajribalar almashinib, o‘rmon xo‘jaliklarida joriy etilmoqda. Buning natijasi sifatida aytishim mumkinki, o‘rmon xo‘jaliklarida intensiv usulda niholxonalar tashkil etilmoqda.

Н. Бакиров: В наших условиях невозможно создать питомники без своевременного искусственного полива флоры.
Сдается в аренду Госкомлесхозом на срок не более 49 лет на основе инвестиционного контракта или государственно-частного партнерства юридическим и физическим лицам с целью создания новых лесов и плантаций лекарственных растений на неиспользуемых землях лесного фонда. создается правовая база вопроса.
Кроме того, достигнута оперативность выявления нарушений требований использования и охраны лесов на землях государственного лесного фонда, в результате проверки создан надежный механизм охраны лесов.
Следует отметить, что отношения в сфере лесопользования, связанные с использованием земли, воды, недр и животного мира и их охраной, регулируются соответствующими правовыми документами.
Председатель Государственного комитета лесного хозяйства Н.Бакиров посетил Бухарскую область и проинспектировал питомники и питомники Каравулбазарского, Нефтчинского государственного лесного хозяйства и Каравулбазарского государственного лесного хозяйства.
Сегодня в республике проводится ряд организационных и практических работ по охране, увеличению и рациональному использованию лесного фонда.
Специалисты утверждают, что для достижения хорошего урожая, прежде всего, необходимо хорошо обрабатывать землю и вовремя выполнять агротехнические мероприятия. Каждое посаженное растение и саженец дерева после определенных агротехнических этапов могут хорошо расти и давать урожай. Кроме того, без защиты растений от болезней и вредителей невозможно получить от них качественный и качественный урожай. В частности, обработка почвы является основным мероприятием для быстрого роста и развития сеянцев, высаженных на тяжелых почвах в пустынно-степных районах. Это будет зависеть от топографии места проведения работ и степени выщелачивания почвы.
Председатель комитета дал соответствующие рекомендации по нормам подкормки посаженных в питомниках и питомниках культур местными и минеральными удобрениями, а также развитию животноводства, птицеводства, пчеловодства, всесторонней поддержке.
- В наших условиях невозможно построить питомники и вырастить качественную рассаду без своевременного искусственного орошения флоры, - говорит Н. Бакиров. - Перед посадкой саженца необходимо поливать почву перед вспашкой земли.Необходимо постоянно обогащать почву, наполнять ее различным перегноем, защищать от болезней.
Как отмечается, одним из основных направлений деятельности является заготовка семян деревьев и кустарников для лесовосстановления, создание питомников и питомников, озеленение. Сегодня заготавливают семена более чем 70 видов деревьев и кустарников.При заготовке семян деревьев и кустарников особое внимание уделялось сбору семян декоративных лиственных и хвойных деревьев и кустарников, высаживаемых в целях озеленения.
Разработаны сроки созревания семян каждого дерева и согласно этим срокам готовятся семена. Эти семена высевают в питомниках и выращивают рассаду. Сотрудничают с зарубежными странами, такими как Китай, Турция, Южная Корея по выращиванию уникальных видов семян, происходит обмен опытом, их внедрение в лесное хозяйство. В результате этого могу сказать, что в лесном хозяйстве интенсивно создаются питомники.