Noto‘g‘ri ovqatlanish va yashillik olamining keskin kamayib ketishi insonda allergik xastaliklarini ko‘payib ketishiga sabab bo‘ladi
Ma’lumki, allergiyaning asl sababi immunitetning genetik darajada buzilishi hisoblanib, u nasl suradi yoki favqulodda paydo bo‘ladi. Shuningdek, allergiya kasalligi chang-to‘zon oqibatida ham paydo bo‘ladi.
Yashillik olamini kengaytirish, daraxtlarni asrash bejizga inson hayoti va salomatligi uchun muhim sanalmaydi.
Respublika ilmiy ixtisoslashtirilgan allergologiya markazi direktori Ilmira Razikovaning so‘zlariga ko‘ra, bug‘doy va soya ham ba’zida allergik reaktsiyalarni keltirib chiqaradi. Masalan, soya tarkibini molekulyar darajada o‘rganish natijasida uning tarkibida Gly m 1, Gly m 5, Gly m 6 allergenlari mavjudligi aniqlandi.
Sitrus mevalar, qulupnay va yertut ham ko‘proq allergiya qo‘zg‘aydi. Yong‘oqqa allergiyasi bo‘lganlarning aksariyati esa ushbu meva daraxti changiga ham ta’sirchan bo‘ladi. Kattalarda allergiya rivojlanishiga sabab bo‘luvchi oziq-ovqat mahsulotlaridan birinchisi yeryong‘oqdir. Bu mahsulot ko‘p hollarda anafilaktik reaktsiyani keltirib chiqaradi. Undan so‘ng turli xil yong‘oqlar, kunjut, asal, shaftoli, uzum, malina, sabzi, shokolad, kofe va kakao allergiya chiqaruvchi mahsulotlar ro‘yxatidan joy olgan.

Неправильное питание и резкое уменьшение количества зелени вызывают рост аллергических заболеваний у человека.
Известно, что первопричиной аллергии является генетическое нарушение иммунитета, передающееся по наследству или возникающее внезапно. Аллергию также вызывает пыль.
Недаром расширение зеленого мира и сохранение деревьев считаются важными для жизни и здоровья человека.
По словам директора Республиканского центра аллергологии Ильмиры Разиковой, пшеница и соя иногда вызывают аллергические реакции. Например, в результате изучения состава сои на молекулярном уровне было установлено, что она содержит аллергены Gly m 1, Gly m 5, Gly m 6.
Цитрусовые, клубника и черника также вызывают повышенную аллергию. Большинство людей с аллергией на арахис также чувствительны к пыли этого фруктового дерева. Арахис – первый пищевой продукт, вызывающий аллергию у взрослых. Этот продукт часто вызывает анафилактическую реакцию. После этого в список аллергенных продуктов входят различные орехи, кунжут, мед, персики, виноград, малина, морковь, шоколад, кофе и какао.