O‘rmon fondi yerlaridan yaylov maqsadida keragidan ortiq foydalanilsa yerlar eroziyaga va degradatsiyaga uchrashi mumkin
Yaponiyaning “Asia Survey LTD” kompaniyasi vakillari (Takaki Tayodo hamda Jannalar)dan iborat delegatsiya mamlakatimizga tashrifi davomida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Xalqaro yer kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan anjumanda ham ishtirok etdi. Shuningdek, Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligiga tashrif buyurib, xo‘jalikning Lashkarak bo‘limida degradatsiyaga uchragan hamda ko‘chki va sel xavflari mavjud bo‘lgan hududlar bilan hamda Chorvoq suv ombori atrofi va unga tutash hududlarda bo‘ldi hamda eroziyaga uchragan yo‘l qirg‘oqlari bilan tanishdi.
Delegatsiyaga Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi JAYKA orqali O‘rmon xo‘jaligi agentligiga xalqaro ekspert maslahatchi sifatida jalb etilgan Takeda Yusuke hamda uning assistenti Aralova Dildora hamda Agentlik Xalqaro aloqalar va ekoturizmni rivojlantirish boshqarmasi boshliq o‘rinbosari hamrohlik qildi.
Delegatsiyaning Jizzax viloyatiga tashrifi davomida Forish davlat o‘rmon xo‘jaligi hududi faoliyati ham o‘rganib chiqildi. Forish davlat o‘rmon xo‘jaligiga tutash qishloqlarda sel oqibatida talofat ko‘rgan qishloqlar bilan tanishib, talofat sabablari va kelgusida shu kabi talofat ro‘y bermasligi uchun zarur choralar ko‘rish bo‘yicha rejalar belgilab olindi.
Joriy yil 2 may kuni delegatsiya O‘rmon xo‘jaligi agentligida Tabiat resurlari vazirligi hamda agentlik xodimlari qabul qildi.
Uchrashuv davomida vakillar o‘rmon fondi yerlarida olib borilgan o‘rganish ishlari yuzasidan batafsil hisobot berdi. Hisobot yuzasidan xulosalar tinglanib, tegishli takliflar olindi. Xususan, o‘rganish ishlari olib borilgan hududlarining barchasida yetarli darajada o‘rmon fondi yerlarining yaylov maqsadida keragidan ortiq foydalanilishi oqibatida eroziyaga va degradatsiyaga uchrashi aniqlanganligi hamda bu salbiy oqibatlar hududlar va unga tutash joylarda yashovchi mahalliy aholiga tabiy ofatlar ko‘rinishida zarar yetkazishi mumkinligi Forish davlat o‘rmon xo‘jaligi ro‘y bergan toshqin misolida keltirildi. O‘z navbatida O‘zbekiston tomoni mazkur xulosalarni inobatga olib, birgalikda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi JAYKAning xalqaro grand loyihalarini jalb qilgan holda amaliy loyihalarni amalga oshirish choralarni ko‘rishga kelishildi.

мIf the lands of the forest fund are used excessively for grazing purposes, the lands may be subject to erosion and degradation
During the visit to our country, a delegation consisting of representatives of the Japanese company "Asia Survey LTD" (Takaki Tayodo and Jannalar) also participated in the conference dedicated to the International Earth Day held in Tashkent. Ohangaron also visited the State Forestry and visited the degraded areas in the Lashkarak section of the farm, where there are landslides and flood hazards, and the areas around and adjacent to the Charvoq reservoir and where erosion is occurring. got acquainted with the roadsides.
The delegation was accompanied by Yusuke Takeda, who was involved as an international expert consultant to the Forestry Agency through Japan's international cooperation agency JAYKA, and his assistant Aralova Dildora, as well as the deputy head of the Agency's International Relations and Ecotourism Development Department.
During the visit of the delegation to the Jizzakh region, the activities of the Forish State Forestry Region were studied. In the villages adjacent to the Forish State Forestry, they got acquainted with the villages that were damaged by the flood, the reasons for the damage and the plans for taking necessary measures to prevent such damage from happening in the future were determined.
On May 2 of this year, the delegation was received by the Ministry of Natural Resources and agency employees at the Forestry Agency
During the meeting, the representatives gave a detailed report on the research conducted on the lands of the forest fund. Conclusions on the report were heard and relevant proposals were received. In particular, it has been determined that in all the areas where the study was carried out, sufficient forest fund lands are exposed to erosion and degradation due to excessive use for grazing purposes, and that these negative consequences may harm the local population living in the areas and adjacent areas in the form of natural disasters. Forestry was cited as an example of a flood. In turn, the Uzbek side, taking these conclusions into account, agreed to jointly take measures to implement practical projects involving the international grand projects of the Japan International Cooperation Agency JAYKA.