O‘rmon resurslaridan oqilona foydalanish bugunning dolzarb talabi!
O‘rmon xo‘jaligi agentligida “O‘rmon resurslaridan oqilona foydalanish bugunning dolzarb talabi” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda sohaga tegishli ma’lumotlar taqdim etildi.
Yerlardan oqilona foydalanmaslik va qurigan Orol dengiz hududidan esadigan qumli-tuzli chang bo‘ronlari mamlakatimizning ayrim mintaqalarida yerlarning tanazullga uchrashiga va muhim ijtimoiy muammolarni yuzaga kelishiga olib keldi. Xususan, nafaqat Qoraqalpog‘iston Respublikasi, balki Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlarida 2000-2018 yillarda 8 million gektar yerlar turli darajada sho‘rlanishiga va 1 million gektardan ortiq yerlar eroziyaga uchradi. Bu ushbu hududlarning umumiy maydonining 96 foizini tashkil etadi.
Yana shuni alohida qayd etish lozimki, keyingi yillarda respublikamizda tez-tez kuchli shamol va qum bo‘ronlari kuzatilmoqda. Shu o‘rinda, cho‘l hududlarida qum ko‘chish ofatlarini oldini oluvchi ihota daraxtzorlari va o‘rmonzorlarini yanada ko‘paytirish eng muhim dolzarb masalalardan hisoblanadi. Ba’zi hududlarda bemalol yomg‘ir suvlarini to‘plab, bog‘lar, daraxtzorlar barpo etish uchun foydalanish imkoniyatlari bor.
Xabaringiz bor, yurtimizda ekologik holatni yaxshilash, hududlarni yanada ko‘kalamzorlashtirishga qaratilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilib kelinmoqda. Ushbu tadbirlar doirasida 2022 yil bahor va kuz mavsumlarida Respublikamiz hududlarida jami 200 mln dan ortiq manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat hamda qalamchalari ekildi.
Shuningdek, loyiha doirasida ko‘chat ekish tadbirlari joriy yilda ham davom ettirilmoqda. Buning natijasida joriy yil 29 mart holatiga respublika bo‘yicha 115 mln. dona ko‘chat va qalamchalar (rejaga nisbatan 92 foiz) ekildi va “Yashil makon” elektron platformasiga kiritildi.
Bundan tashqari, “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikda “yashil bog‘lar” va “yashil jamoat parklari” tashkil etilishi bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Buning natijasida, 2022 yilda 588,4 gektar maydonda (rejaga nisbatan 101 foiz) “yashil bog‘lar” va 662,3 gektar maydonda (rejaga nisbatan 61 foiz) “yashil jamoat parklari” tashkil etildi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida viloyatlar bo‘yicha yetishtirilgan nihol va ko‘chatlar, quyosh, iqlim va tuproq sharoitiga qarab ko‘chat ekish amaliyoti muntazam o‘rganildi.
2022 yil davomida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan qator o‘rmonchilik tadbirlari amalga oshirildi. Jumladan, o‘rmon fondining cho‘l hududlarida, ya’ni Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasida bugungi kungacha jami 176,6 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 110 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 16 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi.
Ushbu tadbirlar uchun jami 856 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan iqlim sharoitga mos daraxt va butalar turlaridan 220 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi. Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 1000 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
Soha rivoji uchun 2017 - 2022 yillarda o‘rmon xo‘jaligi sohasiga oid 43 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining 2 ta qonuni, 3 ta O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni, 8 ta O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori va Vazirlar Mahkamasining 30 ta qarori qabul qilindi. Mazkur normativ-huquqiy hujjatlarda O‘zbekiston Respublikasida o‘rmon xo‘jaligi tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini amalga oshirish, o‘rmon xo‘jaligida ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish hamda xalqaro standartlar darajasiga mos ilg‘or xorijiy tajribaga ega bo‘lgan kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish nazarda tutilgan.
“Manzilli reja” bo‘yicha 2021 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 6433 nafar reja olingan bo‘lib, 2022 yilda 9472 nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi. 2022 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 10 054 nafar reja olingan bo‘lib, 31 dekabr holatiga 11 166 (yoshlar 3414, xotin-qizlar 1626) nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi.

Разумное использование лесных ресурсов – сегодня насущная потребность!
В Агентстве лесного хозяйства прошла пресс-конференция на тему «Рациональное использование лесных ресурсов – насущная потребность современности».
На мероприятии была представлена ​​информация, касающаяся отрасли.
Неправильное использование земель и песчано-соляные пыльные бури, дующие из засушливого региона Арольского моря, привели к деградации земель и важным социальным проблемам в некоторых регионах нашей страны. В частности, не только в Республике Каракалпакстан, но и в Бухарской, Навоийской и Хорезмской областях в 2000-2018 годах 8 млн га земель подверглись разной степени засолению и более 1 млн га земель оказались эродированными. Это 96% от общей площади этих регионов.
Следует также отметить, что в нашей республике в последние годы часто наблюдаются сильные ветры и песчаные бури. На данный момент одним из наиболее важных неотложных вопросов является увеличение окружающих деревьев и лесов, которые предотвращают катастрофическую миграцию песка в пустынные районы. В некоторых районах есть возможности легко собирать дождевую воду и использовать ее для строительства садов и рощ.
Как известно, в нашей стране реализуется общенациональный проект «Зеленое пространство», направленный на улучшение экологической ситуации и озеленение регионов. В рамках этих мероприятий в весенний и осенний сезоны 2022 года на территории нашей Республики высажено более 200 миллионов саженцев и черенков декоративных и плодовых деревьев и кустарников.
В этом году продолжаются и посадочные работы в рамках проекта. В результате по состоянию на 29 марта текущего года 115 млн. руб. высажены и внесены в электронную платформу «Зеленое пространство» саженцы и черенки (92 процента от плана).
Кроме того, в сотрудничестве с ДУК «Яшиль худуд» и его региональными предприятиями и органами местного самоуправления проводится практическая работа по созданию «зеленых садов» и «зеленых общественных парков». В результате в 2022 году были созданы «зеленые парки» на площади 588,4 га (101% к плану) и «зеленые общественные парки» на площади 662,3 га (61% к плану). план).
В рамках проекта «Зеленое пространство» регулярно изучались рассада и рассада, выращенная в регионах, а также практика посадки рассады в зависимости от солнца, климата и почвенных условий.
В течение 2022 года лесохозяйственными предприятиями был проведен ряд лесохозяйственных мероприятий. В частности, в пустынных участках лесного фонда, т.е. сухом дне Аральского моря и районе Аральского залива, всего 176,6 тыс. га, из них 110 тыс. га - в Мойнакском районе Республики Каракалпакстан, 40 тыс. га - в В Бухарской области созданы «зеленые покровы», 16 000 га в Навоийской области и 10 600 га в Хорезмской области.
Всего за эти мероприятия было собрано 856 тонн семян пустынных растений. Лесным управлением на площади 220 га созданы питомники и питомники пригодных для климата деревьев и кустарников. На 1000 гектарах орошаемых сельскохозяйственных угодий по краям полей заложены древесные насаждения.
В 2017-2022 годах в целях развития отрасли принято 43 нормативно-правовых документа лесной отрасли.
В частности, приняты 2 закона Республики Узбекистан, 3 указа Президента Республики Узбекистан, 8 постановлений Президента Республики Узбекистан и 30 постановлений Кабинета Министров. В данных нормативно-правовых документах реализована Концепция развития лесной системы Республики Узбекистан до 2030 года, обеспечивающая интеграцию науки и производства в лесном хозяйстве, стимулирование научных исследований и разработок и международных стандартов. Предусмотрено усовершенствование системы подготовки кадров. кадров с передовым зарубежным опытом, соответствующим уровню.
В 2021 году по «Адресному плану» поступило 6 433 плана по обеспечению занятости безработных и созданию рабочих мест, а в 2022 году трудоустроено 9 472 безработных. В 2022 году поступило 10 054 плана по обеспечению занятости безработных и созданию рабочих мест, по состоянию на 31 декабря трудоустроено 11 166 безработных (3 414 молодежи, 1 626 женщин).