O‘rmon resurslaridan oqilona foydalanish bugunning dolzarb talabi!
O‘rmon xo‘jaligi agentligida “O‘rmon resurslaridan oqilona foydalanish bugunning dolzarb talabi” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda sohaga tegishli ma’lumotlar taqdim etildi.
Yerlardan oqilona foydalanmaslik va qurigan Orol dengiz hududidan esadigan qumli-tuzli chang bo‘ronlari mamlakatimizning ayrim mintaqalarida yerlarning tanazullga uchrashiga va muhim ijtimoiy muammolarni yuzaga kelishiga olib keldi. Xususan, nafaqat Qoraqalpog‘iston Respublikasi, balki Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlarida 2000-2018 yillarda 8 million gektar yerlar turli darajada sho‘rlanishiga va 1 million gektardan ortiq yerlar eroziyaga uchradi. Bu ushbu hududlarning umumiy maydonining 96 foizini tashkil etadi.
Yana shuni alohida qayd etish lozimki, keyingi yillarda respublikamizda tez-tez kuchli shamol va qum bo‘ronlari kuzatilmoqda. Shu o‘rinda, cho‘l hududlarida qum ko‘chish ofatlarini oldini oluvchi ihota daraxtzorlari va o‘rmonzorlarini yanada ko‘paytirish eng muhim dolzarb masalalardan hisoblanadi. Ba’zi hududlarda bemalol yomg‘ir suvlarini to‘plab, bog‘lar, daraxtzorlar barpo etish uchun foydalanish imkoniyatlari bor.
Xabaringiz bor, yurtimizda ekologik holatni yaxshilash, hududlarni yanada ko‘kalamzorlashtirishga qaratilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilib kelinmoqda. Ushbu tadbirlar doirasida 2022 yil bahor va kuz mavsumlarida Respublikamiz hududlarida jami 200 mln dan ortiq manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat hamda qalamchalari ekildi.
Shuningdek, loyiha doirasida ko‘chat ekish tadbirlari joriy yilda ham davom ettirilmoqda. Buning natijasida joriy yil 29 mart holatiga respublika bo‘yicha 115 mln. dona ko‘chat va qalamchalar (rejaga nisbatan 92 foiz) ekildi va “Yashil makon” elektron platformasiga kiritildi.
Bundan tashqari, “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikda “yashil bog‘lar” va “yashil jamoat parklari” tashkil etilishi bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda. Buning natijasida, 2022 yilda 588,4 gektar maydonda (rejaga nisbatan 101 foiz) “yashil bog‘lar” va 662,3 gektar maydonda (rejaga nisbatan 61 foiz) “yashil jamoat parklari” tashkil etildi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida viloyatlar bo‘yicha yetishtirilgan nihol va ko‘chatlar, quyosh, iqlim va tuproq sharoitiga qarab ko‘chat ekish amaliyoti muntazam o‘rganildi.
2022 yil davomida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan qator o‘rmonchilik tadbirlari amalga oshirildi. Jumladan, o‘rmon fondining cho‘l hududlarida, ya’ni Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasida bugungi kungacha jami 176,6 ming gektar, shundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 110 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 16 ming gektar va Xorazm viloyatida 10,6 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi.
Ushbu tadbirlar uchun jami 856 tonna cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi. O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan iqlim sharoitga mos daraxt va butalar turlaridan 220 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi. Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 1000 gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
Soha rivoji uchun 2017 - 2022 yillarda o‘rmon xo‘jaligi sohasiga oid 43 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasining 2 ta qonuni, 3 ta O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni, 8 ta O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori va Vazirlar Mahkamasining 30 ta qarori qabul qilindi. Mazkur normativ-huquqiy hujjatlarda O‘zbekiston Respublikasida o‘rmon xo‘jaligi tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini amalga oshirish, o‘rmon xo‘jaligida ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash, ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish hamda xalqaro standartlar darajasiga mos ilg‘or xorijiy tajribaga ega bo‘lgan kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish nazarda tutilgan.
“Manzilli reja” bo‘yicha 2021 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 6433 nafar reja olingan bo‘lib, 2022 yilda 9472 nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi. 2022 yilda band bo‘lmagan aholi bandligini ta’minlash va ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha 10 054 nafar reja olingan bo‘lib, 31 dekabr holatiga 11 166 (yoshlar 3414, xotin-qizlar 1626) nafar ishsiz aholi bandligi ta’minlandi.

Reasonable use of forest resources is an urgent demand today!
A press conference was held at the Forestry Agency on the topic "The rational use of forest resources is today's urgent demand".
Information related to the industry was presented at the event.
Improper use of land and sand-salt dust storms blowing from the dry Arol Sea region have led to degradation of land and important social problems in some regions of our country. In particular, not only in the Republic of Karakalpakstan, but also in Bukhara, Navoi and Khorezm regions, in 2000-2018, 8 million hectares of land were subjected to various levels of salinization and more than 1 million hectares of land were eroded. This is 96% of the total area of these regions.
It should also be noted that strong winds and sandstorms are often observed in our republic in recent years. At this point, one of the most important urgent issues is to increase the surrounding trees and forests, which prevent sand migration disasters in desert areas. In some areas, there are opportunities to easily collect rainwater and use it to build gardens and groves.
As you know, the nationwide project "Green Space" is being implemented in our country, aimed at improving the ecological situation and greening the regions. Within the framework of these activities, in the spring and autumn seasons of 2022, a total of more than 200 million ornamental and fruit tree and shrub seedlings and cuttings were planted in the territory of our Republic.
Planting activities within the project are also being continued this year. As a result, as of March 29 of this year, 115 mln. seedlings and cuttings (92 percent compared to the plan) were planted and entered into the "Green Space" electronic platform.
In additin, in cooperation with "Yashil hudud" DUK and its regional enterprises and local governments, practical work is being carried out on the establishment of "green gardens" and "green public parks". As a result, in 2022, "green parks" were established on an area of 588.4 hectares (101% compared to the plan) and "green public parks" were established on an area of 662.3 hectares (61% compared to the plan).
As part of the "Green Space" project, seedlings and seedlings grown in the regions, as well as the practice of planting seedlings depending on the sun, climate and soil conditions, were regularly studied.
During 2022, a number of forestry activities were carried out by forestry companies. In particular, a total of 176,600 hectares in the desert areas of the forest fund, i.e., the dry bottom of the Aral Sea and the Aral Bay region, of which 110,000 hectares are in the Moynaq district of the Republic of Karakalpakstan, 40,000 hectares in the Bukhara region. hectares, 16,000 hectares in Navoi region and 10,600 hectares in Khorezm region, "green covers" were established.
A total of 856 tons of seeds of desert plants were collected for these activities. The forestry department established nurseries and nurseries on an area of 220 hectares of trees and shrubs suitable for the climate. On 1,000 hectares of irrigated agricultural land, tree plantations were established on the edges of the fields.
In 2017-2022, 43 normative legal documents related to the forestry sector were adopted for the development of the sector.
In particular, 2 laws of the Republic of Uzbekistan, 3 Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, 8 decisions of the President of the Republic of Uzbekistan and 30 decisions of the Cabinet of Ministers were adopted. In these normative legal documents, implementation of the concept of development of the forestry system in the Republic of Uzbekistan until 2030, ensuring the integration of science and production in forestry, stimulating research and development and international standards It is envisaged to improve the system of training of personnel with advanced foreign experience corresponding to the level.
In 2021, 6,433 plans were received to ensure the employment of unemployed people and create jobs under the "Address Plan", and in 2022, 9,472 unemployed people were provided with employment. In 2022, 10,054 plans were received to ensure the employment of unemployed people and create jobs, and as of December 31, 11,166 unemployed people (3414 youth, 1626 women) were provided with employment. .