O‘rmon resusrlarining kamayib ketish sabablari tabiiy iqlim keskin o‘zgarishidir!
Mamlakatimizda ekologik barqarorlikni ta’minlash, tabiiy resurslardan oqilona va samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yishga katta e’tibor qaratilmoqda. Prezident raisligida ekologik holatni yaxshilash va “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ushbu yo‘nalishda mavjud holat tanqidiy tahlil qilinib, ustuvor vazifalar aniq belgilab berildi. Loyiha doirasida 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlar ekish, shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshirish ko‘zda tutilgan.
Belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadida O‘rmon xo‘jaligi agentligi mutasaddilari tomonidan tizimdagi barcha o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlariga bir qator vazifalar yuklatilgan. Xususan, tashkil etilayotgan onalik plantatsiyalarda ekiladigan daraxtlar va butalarning ko‘chatlari genetik jihatdan tozaligi hamda sofligi bo‘yicha soha olimlarining tavsiyalarini inobatga olinadi. O‘z muddatlarida urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan maydonlarning davriy aprobatsiyadan o‘tkazilishi ta’minlanadi.
Shu maqsadda Buxoro, Navoiy o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari bilan birgalikda o‘rmon fondi yer maydonlarida daraxt va butalarning selektsion urug‘chilik bazasini yaratish hamda sifatli urug‘ olish maqsadida daraxt va butalar urug‘larining onalik plantatsiyalarini tashkil etish borasida seminar bo‘lib o‘tdi. Seminar davomida urug‘liklarni yetishtirish sxemalarining texnologik talablariga, ularni saqlash hamda realizatsiya qilish qoidalariga rioya etishiga, shuningdek urug‘liklarning sifat va miqdor jihatidan saqlanishiga alohida e’tibor qaratilishi haqida ham so‘z bordi.
Soha olimlari tomonidan yangi va istiqbolli navlarni joriy etishga doir tavsiyalarni innovatsion texnologiyalarni va yuqori sifatli urug‘liklar yetishtirish samaradorligini oshirish usullari bo‘yicha qo‘llanmalar asosida tushunchalar berildi.

The reasons for the decline of forest resources are natural climate change!
In our country, great attention is paid to ensuring ecological stability, rational and effective use of natural resources. At the meeting of video selectors on the improvement of the ecological situation and the implementation of the nationwide project "Green Space" held under the chairmanship of the President, the current situation in this direction was critically analyzed and priorities were clearly defined. As part of the project, it is planned to plant 200 million trees and shrubs, thereby increasing the green areas in cities from the current 8% to 30%.
In order to implement the specified measures, the officials of the Forestry Agency assigned a number of tasks to the heads of all forest farms in the system. In particular, the recommendations of scientists in the field are taken into account regarding the genetic purity and purity of seedlings of trees and shrubs planted in the established mother plantations. Periodic approval of the areas used for seed cultivation is ensured.
For this purpose, together with the leaders of Bukhara and Navoi forestry, a seminar was held on the creation of a selective breeding base of trees and shrubs on the land areas of the forest fund, as well as on the organization of mother plantations of tree and shrub seeds in order to obtain quality seeds. passed. During the seminar, it was also discussed that special attention should be paid to the technological requirements of seed production schemes, the rules of their storage and implementation, as well as to the preservation of seeds in terms of quality and quantity.
The scientists of the field gave recommendations on the introduction of new and promising varieties based on innovative technologies and guidelines on methods of increasing the efficiency of high-quality seed production.