O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
Ma'lumki, O‘rmon fondining 81,8 foizi (9 mln 701 ming gektar) cho‘l hududi, 13,7 foizi (1 mln 618 ming gektar) tog‘ hududi, 0,3 foizi (34 ming gektar) vodiy hududi, 4,2 foizi  (503 ming gektar) to‘qay hududidan iborat.
Davlatimiz rahbarining  2020 yil 6 oktyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida O‘rmon xo‘jaligi tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta'minlash bo‘yicha tizim tashkilotlari tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida qum ko‘chishi hamda atmosfera havosiga tuz-chang ko‘tarilishini bartaraf etish maqsadida jami 195 ming gektar, shundan Mo‘ynoq tumanida 128 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 17 ming gektar va Xorazm viloyatida 10 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan jami 941 tonna cho‘l va boshqa turdagi daraxt va butalarning urug‘lari jamg‘arildi.
Tuproq-iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalar turlaridan 546 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida joriy yil bahor mavsumida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 21,8 mln. dona iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning ko‘chat va qalamchalarini yetkazib berilishi ta'minlandi. Shuningdek, loyiha hujjatlari asosida 347 gektar maydonda “yashil bog‘lar” tashkil etish belgilangan bo‘lib, bugungi kunga qadar jami 126 ta mahalliy kengashlarning “yashil bog‘lar” barpo etish bo‘yicha yer ajratish to‘g‘risidagi tegishli qarorlari qabul qilindi.
Hududlarda barpo etiladigan “yashil bog‘lar”ni belgilangan talablar asosida tashkil etish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha mahalliy hokimliklar va “O‘rmonloyiha” loyihalash instituti o‘rtasida shartnomalar imzolandi.
Sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etilib, 4 mln dona ko‘chatlar ekildi. Nukus shahri atrofida 5 km masofada 3590 dona, Urganch shahri va Urganch-Gurlan avtomobilь yo‘li atrofiga 5 km masofada 2500 dona katalьpa, qayrog‘och, yapon saforasi kabi tuproq-iqlim sharoitga mos daraxtlar ko‘chatlari ekilib, “yashil belbog‘lar” barpo etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2026 yillarda Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni tasdiqlangan davlat dasturi bo‘yicha respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida 200 ming gektar o‘rmon barpo qilish va qayta tiklash tadbirlari amalga oshirildi.
O‘tgan davrda tizim tashkilotlari tomonidan jami 37 788 gektar maydonda o‘rmon zararkunanda va kasalliklariga qarshi joriy tekshirish ishlarini amalga oshirish, 13 506 gektar maydonda aniqlangan zararkunanda yoki kasallikka qarshi kurashish bo‘yicha tadbirlar olib borildi. 9 772 gektar maydonda aniqlangan kasalliklarga qarshi hamda 11 549 gektar maydonda zararkunandalarga qarshi tadbirlar olib borilib, mavjud biolaboratoriyalarda yetishtirilgan entomofaglardan (oltinko‘z, trixogramma, brokan) foydalanib, biologik kurash tadbirlari olib borilmoqda.
Qayd etish lozimki, O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 2023 yil davomida 165 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar va 290 km minerallashtirilgan polasalar (shudgorlangan yo‘laklar) qurilishi 78 km yangi himoya liniyalari yaratilishi hamda 1720 km maydonda minerallashtirilgan polasalar va 1730 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega yo‘llar ta'mirlanishi rejalashtirilgan.
Joriy yilning bugungi kuniga qadar agentlikning tizim tashkilotlari tomonidan jami 303 km yong‘inga qarshi oraliq joylar, 590 km yo‘llar, 568 km himoya chiziqlari hamda 14 880 m3 suv havzalari yangidan qurilib, 2236 km oraliq joylar, 3231 km yo‘llar, 2518 km yong‘inga qarshi himoya chiziqlari, 260 km zovurlar hamda 14 893 m³ suv havzalari ta'mirlandi.

Какую работу выполняет Агентство лесного хозяйства?
Известно, что 81,8 % лесного фонда (9 млн 701 тыс. га) составляют пустынные территории, 13,7 % (1 млн 618 тыс. га) — горные территории, 0,3 % (34 тыс. га) состоит из лесных массивов.
Системными организациями проводится ряд мероприятий по обеспечению реализации постановления главы нашего государства от 6 октября 2020 года «Об утверждении Концепции развития системы лесного хозяйства Республики Узбекистан до 2030 года».
В частности, сухое дно Аральского моря и всего 195 000 га с целью ликвидации миграции песка и соленой пыли в атмосферу в районах Аральского залива, из них 128 000 га в Мойнакском районе, 40 000 га в Бухарской области, 17 000 га в Навоийской области и 10 000 га в Хорезмской области на площади в тысячу гектаров были созданы «зеленые покровы» из саксовола и других пустынных растений. Всего 941 тонна отходов лесхозов собраны семена других видов деревьев и кустарников.
Питомник 546 га ландшафтных, плодовых деревьев и кустарников, подходящих для почвенных и климатических условий и были созданы детские сады.
В рамках общенационального проекта «Зеленый простор» в этом году лесхозами в весенний сезон 21,8 млн. обеспечена поставка саженцев и черенков декоративных и плодовых деревьев и кустарников, подходящих для климатических условий. Также на основании проектных документов определено создание «зеленых парков» на площади 347 га, и на сегодняшний день в общей сложности 126 местных советов приняли соответствующие решения о выделении земель под создание "зеленых парков".
Подписаны договоры между органами местного самоуправления и проектным институтом «Лесной проект» о разработке проектной документации для организации «зеленых парков», которые будут созданы в регионах на основе заданных требований.
На 2000 га орошаемых сельскохозяйственных угодий саженцами деревьев высажено 4 млн саженцев. Высажено 3 590 саженцев деревьев на расстоянии 5 км вокруг города Нукус, а также 2 500 деревьев на расстоянии 5 км вокруг города Ургенч и трассы Ургенч-Гурлан, таких как катальпа, кипарис, сафлор японский, создание «зеленых поясов».
Постановление Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана в Год внимания к гуманизму и качественному образованию на 2022-2026 годы». были созданы и восстановлены леса.
Итого по организациям системы за прошедший период на площади 37 788 га проведены мероприятия по борьбе с вредителями и болезнями леса, на 13 506 га проведены мероприятия по борьбе с вредителями и болезнями. Принимаются меры против выявленных болезней на 9 772 га и против вредителей на 11 549 га.
Следует отметить, что в течение 2023 года со строительством 165 км противопожарных дорог и 290 км минерализованных полос (паханых полос) Лесхозом будет создано 78 км новых защитных полос и 1720 км минерализованных полос и 1730 км лесохозяйственных дорог. планируется ремонт.
На сегодняшний день системными организациями ведомства вновь построено 303 км противопожарных промежуточных пунктов, 590 км дорог, 568 км защитных полос и 14 880 м3 водохранилищ, 2 236 км промежуточных пунктов. , 3 231 км дорог, 2 518 км противопожарных линий, 260 км рвов и отремонтировано водохранилища объемом 14 893 м³.