O‘rmonlarni asrash - inson salomatligiga zamin yaratish demakdir!
Dunyo bo‘yicha aholi turmush darajasini yanada yaxshilash, aholi yashash joylarining ekologik tozaliligi va manzaraliligini oshirish, tez tiklanuvchi va arzon tabiiy-o‘rmon resurslari hajmini tubdan oshirish jamiyatni barqaror rivojlantirishning muhim masalalaridan biri bo‘lib, hozirgi kunda yer yuzining -31% o‘rmon hududlari hisoblanadi. Dunyo o‘rmon hududlarning 50 % 5 ta gigant davlatlarga, jumladan Kanada, AQSh, Rossiya, Braziliya va Xitoyga tegishli.
Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi 25 yilda 129 mln. ga o‘rmonlar qisqargan. 2010-2015 yillarda 5 yilda 7,6 mln.ga o‘rmon yo‘qotildi va 4,3 mln. ga qayta tiklangan.
Respublikamiz bo‘yicha O‘rmon fondi yerlari maydoni 12 milion gektardan oshiq maydonni tashkil etsa, shuning 10 % qismi (1,2 mln) urug‘ terib olinadigan maxsus urug‘chilik plantatsiyasi bo‘lishi kerak. Bugungi kunda respublikamiz o‘rmon fondida maxsus bo‘lmagan Mavjud doimiy o‘rmon urug‘chiligi uchastkalari urug‘ terib olinadi.
Joriy yilning 23-mart kuni O‘rmon xo‘jaligi agentligining tashabbusi bilan hududlarda urug‘ tayorlash va urug‘ teriladigan onalik plantatsiyalarini tashkil etish bo‘yicha seminarlar tashkil etish topshirig‘i berildi.
Eng katta o‘rmonlarni yo‘qotish tropik davlatlarda Janubiy Amerika va Afrika qit’alarida kuzatilgan, ammo oxirgi 5 yilda ushbu hududlarda o‘rmonlar qisqarish darajasi keskin kamaygan.
Soha mutasaddilarining so‘zlariga ko‘ra, o‘rmon resusrlarining kamayib ketish sabablari o‘rganib chiqilgan va tahlil qilingan. O‘rganishlarga asosan, tabiiy - iqlim keskin o‘zgarishi, turli eroziyalar, yer kuchishi, suv bosishi, qurg‘oqchilik, tabiiy yong‘inlar, kasalliklar tarqalishi, hayvonlar va hashoratlar tomonidan payxon qilinishi va h.q, antropogen- o‘rmon yong‘inlari, daraxt kesish, qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish maqsadida yerlarni o‘zlashtirish , xo‘jalik faoliyati - yer yuzida aholining soni oshib borishi, yog‘och tayyorlash miqdori keskin oshishi aniqlangan.
Mamlakatimizda o‘rmonlarni asrash, yashillik olamini kengaytirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar belgilab olingan. Har bir o‘rmon xo‘jaligida o‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutining olimlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Shulardan kelib chiqib olimlar tomonidan ilmiy tadqiqotlar asosidagi tavsiyalarga asosan o‘rmon xo‘jaliklarida ko‘chatxonalarni tashkil etish rejalashtirilgan.
Yosh doktorontlarga ilmiy tadqiqot ishlarini o‘tqizishga sharoitlar yaratib berilgan.Shu bilan birgalikda yangi introduktsiya qilingan manzarali va o‘rmon daraxtlarini yetishtirish usullari bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Bugun Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ ixtisoslashtirilgan davlat o‘rmon xo‘jaliklari rahbarlari bilan birgalikda o‘rmon fondi yer maydonlarida daraxt va butalarning selektsion urug‘chilik bazasini yaratish hamda sifatli urug‘ olish maqsadida daraxt va butalar urug‘larining onalik plantatsiyalarini tashkil etish borasida seminar tashkil etildi.
Tashkil etilayotgan onalik plantatsiyalarda ekiladigan daraxtlar va butalarning ko‘chatlari genetik jihatdan tozaligi hamda sofligi bo‘yicha soha olimlarining tavsiyalarini inobatga olinib,
o‘z muddatlarida urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan maydonlarning davriy aprobatsiyadan o‘tkazilishini ta’minlanishi kerakligi aytib o‘tildi.

Improving the standard of living of the population around the world, increasing the environmental cleanliness and scenic beauty of people's habitats, and radically increasing the volume of rapidly renewable and inexpensive natural forest resources is one of the important issues of sustainable development of society. are forest areas. 50% of the world's forest areas belong to 5 giant countries, including Canada, USA, Russia, Brazil and China.
According to the data, in the last 25 years, 129 mln. forests have shrunk. In 2010-2015, 7.6 million worth of forests were lost in 5 years, and 4.3 million restored to
If the area of Forest Fund lands in our republic is more than 12 million hectares, then 10% (1.2 million) should be a special seed plantation where seeds are collected. Today, in the forest fund of our republic, non-special existing plots of permanent forest seeding are harvested.
On March 23 of this year, at the initiative of the Forestry Agency, an order was given to organize seminars on the preparation of seeds and the organization of seed plantations in the regions.
The greatest loss of forests was observed in the tropical countries of South America and Africa, but in the last 5 years the rate of forest reduction in these regions has decreased dramatically.
According to officials of the field, the reasons for the decrease of forest resources have been studied and analyzed. Based on the studies, natural - abrupt climate change, various erosions, landslides, flooding, drought, natural fires, spread of diseases, detection by animals and insects, etc., anthropogenic - forest fire dens, felling of trees, development of land for the purpose of planting agricultural crops, economic activities - increase in the number of people on the earth, a sharp increase in the amount of wood production has been determined.
In our country, a number of measures have been determined to protect forests and expand the world of greenery. Cooperation with scientists of the Research Institute of Forestry has been established in each forestry. Based on these, it is planned to establish nurseries in forestry farms based on the recommendations of scientists based on scientific research.
Conditions have been created for young doctoral students to conduct scientific research. At the same time, it is planned to conduct scientific research on newly introduced methods of growing ornamental and forest trees.
Today, together with the heads of specialized state forestry enterprises of Yakkabog, Kashkadarya region, a seminar was organized on the creation of a selective breeding base of trees and shrubs on the land areas of the forest fund and the organization of mother plantations of tree and shrub seeds in order to obtain quality seeds. done.
Taking into account the recommendations of scientists in the field regarding the genetic purity and purity of seedlings of trees and shrubs planted in the established mother plantations,
it was mentioned that the areas used for seed cultivation should be periodically approved.
During the seminar, the works organized in the region were studied, relevant instructions were given.