O‘zbekiston bo‘ylab minglab daraxtlar kesib yuborilganining oqibati bugungi jazirama kunlarda bilinmoqda
Qadim tabobatning barcha namoyondalari uzoq va baxtli hayot kechirishning sirlari – inson tabiat unsurlaridan nechog‘lik to‘liq foydalana olishida, deya hisoblaydi.
Ko‘chada harorat yuqori! Bu issiqdan saqlanishda eng yaxshi himoya esa daraxtlardir.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, daraxtlar nafaqat salqin beradi, balki atmosferaga chiqariladigan zaharli tashlamalar kamayishiga, shovqinlar pasayishiga xizmat qilib, bundan tashqari noyob va mahalliy qushlarning in qurib ko‘payishlari uchun boshpana vazifasini o‘taydi. Daraxtlar karbonat angidridni biz nafas oluvchi kislorodga aylantirib beradi, issiq kunda salqinlikni hadya etadi, ba'zi daraxtlarning salomatlik uchun foydali bo‘lgan shirin mevalari iste'mol qilinadi.
Bejiz yurtimizda qadimdan daraxt ekkan inson ulug‘lanmagan. Biroq afsuski, so‘nggi yillarda O‘zbekiston bo‘ylab minglab daraxtlar kesib yuborilganining oqibati hozirgidek jazirama kunlarda ayniqsa bilinyapti. Daraxtlar, boshqa o‘simliklarning barglari va shohlari yoz oylarida quyoshdan kelayotgan issiqlik quvvatining faqat 10-30 foizini pastga o‘tkazar ekan. Natijada yer ustida harorat mo‘'tadil bo‘lar ekan. Shunday foydali bo‘lgan ne'matni asraylik, asraylik…
Ma'lumki, O‘zbekistonda manzarali ko‘chatlarni ekish bo‘yicha har yili ekologik aktsiyalar o‘tkaziladi.Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad – ta'lim muassasalarida ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, yashil hududlar maydonini kengaytirish, yoshlarni atrof-muhit barqarorligini ta'minlashda faolligi va mas'uliyatini yanada oshirish, mahallalar hududlarini, aholi turar-joylari atrofini bundan-da ko‘rkam ko‘rinishga keltirishdan iborat.
Amalga oshirilayotgan katta loyiha «Yashil makon» yurtimizning obod bo‘lishi, ekologik toza hududga aylanishi uchun, albatta, o‘z hissasini qo‘shmay qolmaydi. Ammo sohani yanada rivojlantirish va bu borada kerak bo‘lsa xorijiy tajribani ham o‘rganish maqsadga muvofiq bo‘ladi.

The consequences of cutting down thousands of trees across Uzbekistan are becoming known in today's hot days
All manifestations of ancient medicine believe that the secret of a long and happy life is how well a person can fully use the elements of nature.
The temperature is high on the street! The best protection against this heat is trees.
According to experts, trees not only provide coolness, but also serve to reduce toxic emissions into the atmosphere, reduce noise, and also serve as a shelter for the breeding of rare and local birds. Trees convert carbon dioxide into oxygen that we breathe, cool us on a hot day, and some trees have sweet fruits that are good for our health.
It is not for nothing that a person who planted a tree in our country has not been glorified since ancient times. Unfortunately, the consequences of cutting thousands of trees across Uzbekistan in recent years are especially noticeable on hot days like now. Trees, leaves and roots of other plants transmit only 10-30% of the heat coming from the sun downwards during the summer months. As a result, the temperature on the ground will be moderate. Let's protect such a useful blessing, let's protect it...
It is known that in Uzbekistan every year environmental actions are held to plant decorative seedlings. The main goal of the event is to accelerate greening in educational institutions, expand the area of green areas, teach young people about environmental sustainability. It is to further increase the activity and responsibility in providing, to make the territories of the neighborhoods, the surroundings of the residential areas more attractive.
The ongoing big project "Green Space" will definitely contribute to the prosperity of our country and its transformation into an ecologically clean region. However, it would be appropriate to further develop the industry and, if necessary, study foreign experience.