Ona tabiatga e’tiborsiz bo‘lmang!
Insoniyat hayotini yer, suv, tabiat va undagi o‘simlik va hayvonot dunyosidan ayro holda tasavvur etish mumkin emas. Ona tabiat shunchalar mehribonki, artofimizni o‘rab turgan butun borliq tiriklik manbaigina bo‘lib qolmay, bizga go‘zallik, yashash va huzurlanish zavqini ham beradi.
O‘rmonlar bizga toza havo, musaffo hayot baxshida etadi. Ammo statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 99 foiz holatlarda bevosita insoniyat tufayli, qolgan 1 foiz holatda tabiiy ofatlar sababli o‘rmonlarda o‘rmon yong‘inining kelib chiqishi qayd qilingan.
Aynan tabiatga, yashillikka bo‘lgan munosabati tufayli bugun insoniyat ko‘plab umumbashariy muammolarga duch kelmoqda.
Aynan mamlakatimizda ham iqlim keskin va tez quruqlashib bormoqda. Kuzda yomg‘ir, qishda esa qor yog‘ishi sezilarli darajada kamaygan. Yoz oylarida anomal issiq kuzatilmoqda. Yil davomida yurtimiz hududiga kirib keladigan sovuq havo oqimi ikki barobargacha qisqardi. Bularning barchasi global iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq.
Davlatimiz rahbari bejizga “Shuncha yillarda “qog‘ozda” ekilgan daraxtlarni hisoblasa, O‘zbekistonda bo‘sh joy qolmasligi kerak edi. Tizim, qarov bo‘lmagani uchun ekilganining ham ko‘pi qurib ketdi. Bugungi va kelgusidagi ekologik vaziyatni inobatga olib, daraxt ekishni davlat siyosati darajasiga ko‘taryapmiz. Shuning uchun bu umummilliy loyihani puxta tayyorgarlik bilan, puli, egasi, sug‘orish tizimi bilan amalga oshirish kerak”, deya qayd etmagan.
Respublikamiz miqyosida daraxtzorlarni ko‘paytirishga qaratilgan «Yashil makon» umummilliy loyihasi tatbiq etilmoqda.
Unutmaylik, o‘rmonlar - yurt boyligidir. Tabiatning shifobaxsh ne’matlarini asrab-avaylash, o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish farovonlik oshishiga, yangi ish o‘rinlari ko‘payishiga keng yo‘l ochadi. Zero, boy zaminning xalqi ham boy bo‘lishi kerak. Yashillikni asrab avlodlarga yetkazish uchun esa har birimiz mas’ulmiz!

Не игнорируйте Мать Природу!
Жизнь человека невозможно представить без земли, воды, природы и ее флоры и фауны. Мать-природа так добра, что все, что нас окружает, является не только источником жизни, но и дарит нам красоту, удовольствие от жизни и отдыха.
Леса обеспечивают нам чистый воздух и чистую жизнь. Однако по статистике в 99 процентах случаев возникновение лесных пожаров в лесах фиксируется непосредственно по вине человека, а в оставшемся 1 проценте - по вине стихийных бедствий.
Сегодня человечество сталкивается со многими общечеловеческими проблемами из-за своего отношения к природе и зелени.
Именно в нашей стране климат стремительно высыхает. Количество осадков осенью и снегопадов зимой значительно уменьшилось. Аномальная жара наблюдается в летние месяцы. За год поток холодного воздуха, поступающий на территорию нашей страны, сократился вдвое. Все это связано с глобальными изменениями климата.
Глава нашего государства сказал: «Если посчитать количество деревьев, посаженных на бумаге за эти годы, в Узбекистане не должно остаться пустого места». Многое из того, что было посажено, засохло из-за отсутствия системы и ухода. Учитывая текущую и будущую экологическую ситуацию, мы поднимаем посадку деревьев на уровень государственной политики. Поэтому реализовывать этот национальный проект необходимо с тщательной подготовкой, деньгами, собственником, ирригационной системой.
В нашей республике реализуется общенациональный проект «Зеленое пространство», направленный на увеличение древесных насаждений.
Не будем забывать, что леса – это богатство страны. Сохранение целебных даров природы, развитие лесного хозяйства открывают широкий путь к повышению благосостояния и увеличению количества новых рабочих мест. В конце концов, люди богатой страны тоже должны быть богатыми. Каждый из нас несет ответственность за сохранение зелени и передачу ее будущим поколениям!