Ona tabiatga e’tiborsiz bo‘lmang!
Insoniyat hayotini yer, suv, tabiat va undagi o‘simlik va hayvonot dunyosidan ayro holda tasavvur etish mumkin emas. Ona tabiat shunchalar mehribonki, artofimizni o‘rab turgan butun borliq tiriklik manbaigina bo‘lib qolmay, bizga go‘zallik, yashash va huzurlanish zavqini ham beradi.
O‘rmonlar bizga toza havo, musaffo hayot baxshida etadi. Ammo statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 99 foiz holatlarda bevosita insoniyat tufayli, qolgan 1 foiz holatda tabiiy ofatlar sababli o‘rmonlarda o‘rmon yong‘inining kelib chiqishi qayd qilingan.
Aynan tabiatga, yashillikka bo‘lgan munosabati tufayli bugun insoniyat ko‘plab umumbashariy muammolarga duch kelmoqda.
Aynan mamlakatimizda ham iqlim keskin va tez quruqlashib bormoqda. Kuzda yomg‘ir, qishda esa qor yog‘ishi sezilarli darajada kamaygan. Yoz oylarida anomal issiq kuzatilmoqda. Yil davomida yurtimiz hududiga kirib keladigan sovuq havo oqimi ikki barobargacha qisqardi. Bularning barchasi global iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq.
Davlatimiz rahbari bejizga “Shuncha yillarda “qog‘ozda” ekilgan daraxtlarni hisoblasa, O‘zbekistonda bo‘sh joy qolmasligi kerak edi. Tizim, qarov bo‘lmagani uchun ekilganining ham ko‘pi qurib ketdi. Bugungi va kelgusidagi ekologik vaziyatni inobatga olib, daraxt ekishni davlat siyosati darajasiga ko‘taryapmiz. Shuning uchun bu umummilliy loyihani puxta tayyorgarlik bilan, puli, egasi, sug‘orish tizimi bilan amalga oshirish kerak”, deya qayd etmagan.
Respublikamiz miqyosida daraxtzorlarni ko‘paytirishga qaratilgan «Yashil makon» umummilliy loyihasi tatbiq etilmoqda.
Unutmaylik, o‘rmonlar - yurt boyligidir. Tabiatning shifobaxsh ne’matlarini asrab-avaylash, o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish farovonlik oshishiga, yangi ish o‘rinlari ko‘payishiga keng yo‘l ochadi. Zero, boy zaminning xalqi ham boy bo‘lishi kerak. Yashillikni asrab avlodlarga yetkazish uchun esa har birimiz mas’ulmiz!

Don't ignore Mother Nature!
Human life cannot be imagined without the earth, water, nature and its flora and fauna. Mother nature is so kind that all the things that surround us are not only a source of life, but also give us beauty, pleasure of living and recreation.
Forests provide us with clean air and clean life. However, according to statistics, in 99 percent of cases, the origin of forest fires in forests is recorded directly due to human beings, and in the remaining 1 percent, due to natural disasters.
Today, humanity is facing many universal problems due to its attitude towards nature and greenness.
It is precisely in our country that the climate is rapidly drying up. Rainfall in autumn and snowfall in winter have decreased significantly. Anomalous heat is observed in the summer months. During the year, the flow of cold air entering the territory of our country has halved. All this is related to global climate changes.
The head of our state said, "If you count the number of trees planted on paper over the years, there should not be any empty space in Uzbekistan." Much of what was planted has withered due to lack of system and care. Taking into account the current and future ecological situation, we are raising tree planting to the level of state policy. Therefore, it is necessary to implement this national project with careful preparation, money, owner, irrigation system.
The nationwide project "Green Space" aimed at increasing tree plantations is being implemented in our republic.
Let's not forget that forests are the country's wealth. Preservation of healing gifts of nature, development of forestry opens a wide way to increase prosperity and increase new jobs. After all, the people of a rich land must also be rich. Each of us is responsible for preserving greenery and passing it on to future generations!