O‘rmon fondi yaylovlaridan foydalanuvchilarga yaylovlardan mavsumiy almashib foydalanish.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 506, 278-sonli qarorlarida ko‘rsatib o‘tilgan topshiriqlarga asosan O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimidagi xo‘jaliklarning o‘rmon fondi yer maydonlari hududida jami 2 mln 230 ming gektar yaylov yer maydonlari mavjud bo‘lib, shundan joriy yilning 20-iyun holatiga 214,3 ming gektariga yuridik va jismoniy shaxslar chorva mollari joylashtirilgan.
Ushbu yaylov yer maydonlarida 1948 ta foydalanuvchilarning  396 ming 421 bosh chorva mollari boqish uchun joylashtirilgan bo‘lib, shundan 229 ming 245 bosh mayda shoxli, 103 ming 959 bosh qo‘zi va uloqlar, 5 ming 776 bosh yirik shoxli mollar, 11 ming 278 bosh yosh tana va buzoqlar, 1 ming 595 bosh yilqilarni tashkil etadi.
Jumladan: Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 271 ming 817 ga bo‘lib, 2 ming 576 ga yer maydoniga 152 ta foydalanuvchilar tomonidan 4 ming 387 bosh har xil turdagi  chorva mollari joylashtirilgan.
Buxoro viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 81 ming 571 ga bo‘lib, shundan 19 ming 078 ga yer maydoniga 85 ta foydalanuvchilar tomonidan 10 ming 522 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Jizzax viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 82 ming 578 ga bo‘lib, shundan 15 ming 881 ga yer maydoniga 232 ta foydalanuvchilar tomonidan 37 ming 723 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Qashqadaryo viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 79 ming 467 ga bo‘lib, shundan 18 ming 878 ga yer maydoniga 352 ta foydalanuvchilar tomonidan 62 ming 661 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Navoiy viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 1 mln 300 ming 958 ga bo‘lib, shundan 27 ming 277 ga yer maydoniga 229 ta foydalanuvchi tomonidan 27 ming 277 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Namangan viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 93 ming 880 ga bo‘lib, shundan 42 ming 369 ga yer maydoniga 236 ta foydalanuvchi tomonidan 81 ming 161 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Samarqand viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 35 ming 713 ga bo‘lib, shundan 3 ming 715 ga yer maydoniga 25 ta foydalanuvchi tomonidan 1 ming 118 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.
Surxondaryo viloyati bo‘yicha jami yaylov yer maydonlari 71 ming 481 ga bo‘lib, shundan 48 ming 935 ga yer maydoniga 374 ta foydalanuvchilar tomonidan 78 ming 946 bosh har xil turdagi chorva mollari joylashtirilgan.

Seasonal exchange of pastures for users of forest fund pastures.
Based on the tasks specified in the decisions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 506, 278, there are a total of 2 million 230 thousand hectares of pasture land in the territory of the forest fund land areas of farms in the system of the Forestry Agency. lib, of which, as of June 20 of this year, legal entities and individuals have livestock on 214.3 thousand hectares.
396 thousand 421 head of livestock of 1948 users are placed for grazing on this pasture land, of which 229 thousand 245 head of small horned cattle, 103 thousand 959 head of lambs and goats, 5 thousand 776 head of large horned cattle, 11 thousand 278 head of young carcasses and calves, 1 thousand 595 head.
In particular: the total pasture land area in the Republic of Karakalpakstan is 271 thousand 817 ha, and 4 thousand 387 different types of livestock are placed on 2 thousand 576 ha by 152 users.
The total pasture land area of ​​Bukhara region is 81 thousand 571 ha, of which 19 thousand 078 ha are occupied by 85 users with 10 thousand 522 heads of various types of livestock.
The total pasture land area in Jizzakh region is 82 thousand 578 ha, of which 37 thousand 723 heads of various types of livestock are placed by 232 users on 15 thousand 881 ha land area.
The total pasture land area in Kashkadarya region is 79 thousand 467 ha, of which 62 thousand 661 heads of various types of livestock are placed by 352 users on 18 thousand 878 ha land area.
The total pasture land area of ​​Navoi region is 1 million 300 thousand 958 ha, of which 27 thousand 277 heads of various types of livestock are placed by 229 users on 27 thousand 277 ha land area.
The total pasture land area in Namangan region is 93 thousand 880 ha, of which 81 thousand 161 heads of various types of livestock are placed by 236 users on 42 thousand 369 ha land area.
The total pasture land area in Samarkand region is 35 thousand 713 ha, of which 1 thousand 118 heads of various types of livestock are placed by 25 users on 3 thousand 715 ha land area.
The total pasture land area in Surkhandarya region is 71 thousand 481 ha, of which 78 thousand 946 heads of various types of livestock are placed by 374 users on 48 thousand 935 ha land area.