O‘rmon fondi yerlarida dorivor o‘simliklarni yetishtirish borasida bir qator ilmiy-amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda dunyo aholisi tomonidan dorivor o‘simliklardan tayyorlanadigan tabiiy mahsulotlarga talab ortib bormoqda, natijada dorivor o‘simliklarni yetishtirish va xom-ashyo hajmini oshirish dolzarb muammolardan biri bo‘lib hisoblanadi. Dorivor o‘simliklar (lot. Plantae medicinalis) – o‘simlikshunoslik fanida katta guruhni o‘z ichiga olgan bo‘lib, dorivor o‘simliklarning vegetativ va generativ organlaridan xalq tabobatida va ananaviy tibbiyotda hamda veterinariya sohalarida kasalliklarni davolash yoki profilaktika qilishda keng qo‘llanilib kelinadi.
Xalqaro tabiatni asrash tashkilotining (IUCN) ma'lumotiga ko‘ra, tashkilot tomonidan 320 mingga yaqin o‘simlik turi qayd etilgan bo‘lib, shundan 21 ming turdagisi tibbiyotda qo‘llanilmoqda.
Mamlakatimizda ham dorivor o‘simlik turlarini ilmiy asosda yetishtirish hamda qayta ishlashni tashkil etish, madaniy plantatsiyalarini barpo etishni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kasalliklarni oldini olish va davolashda dorivor o‘simliklarni keng qo‘llash maqsadida O‘rmon xo‘jaligi agentligi huzuridagi Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy ishlab chiqarish markazi olim va mutaxasisslari tomonidan bir qator ilmiy-amaliy ishlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda Markaz olim va mutaxassislari ishtirokida dorivor o‘simliklarning tabiiy holda tarqalgan areallari, zaxiralarini tadqiq etish hamda aniqlash maqsadida, Jizzax viloyatining Forish, Baxmal, Zomin, Xo‘jamushkent davlat o‘rmon ov xo‘jaliklari hamda G‘allaorol ixtisoslashtirilgan davlat o‘rmon xo‘jaliklari o‘rmon fondi yerlarida ekspeditsiya amalga oshirildi. Natijada, 2226,4 gektar tabiiy holda taraqalgan 46 turdagi dorivor o‘simliklar (buxoro bodomi, kiyik o‘t, qizil do‘lana, yovvoyi nok, kuchala, yelena kovragi, qora zira va shu kabilar) aniqlandi, elektron xaritalari yaratildi, gerbariy namunalari tayyorlandi, dorivorlar o‘sayotgan hududdan laboratoriya tahlillari uchun tuproq namunalari olindi.
O‘rmon fondi yerlaridan tabiiy holda o‘suvchi dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarni xom-ashyosini yig‘ish uchun Ekologiya, atrof-muhitni mohofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan 1648,6 tonna kvota ajratildi. Tabiiy holda o‘suvchi dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklarni xom-ashyosini yig‘ish uchun Davlat xizmatlari markazlari orqali kelib tushgan murojaatlarga asosan 14 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklariga 374,8 tonnaga Ruxsatnomalar rasmiylashtirib berilgan.
Markaz mutaxassislarining tavsiyalariga ko‘ra, hududlarning tuproq-iqlim sharoitini inobatga olgan holda, 20170 gektar tojik kovrak, 946.5 gektar achchiq bodom, 597.0 gektar isiriq, 416.9 gektar na'matak, 336.8 gektar qizilmiya, 329.6 gektar oshqavoq, 200.0 gektar sassiq kovrak, 163.0 gektar makka popugi, 54.4 gektar dalachoy, 40.0 gektar moychechak, 30.5 gektar tog‘rayhon va boshqa turdagi dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklari plantatsiyalari barpo etilgan.
Ma'lumot o‘rnida ta'kidlash lozimki, 2022−2026 yillarda 36 000 gektar maydonda qizilmiya, za'faron, kavrak, lavanda, steviya, moychechak, na'matak, ravoch, mavrak, dalachoy, tog‘rayhon, bo‘ymadaron, kiyik o‘ti, kovul, qalampir yalpiz va boshqa dorivor o‘simliklar yetishtirish bo‘yicha plantatsiyalari tashkil etiladi. Dorivor o‘simliklarning asosiy turlarini yetishtirishga ixtisoslashgan tumanlar ro‘yxati 2020 yilda tasdiqlangan. Har 10 gektar yer maydonidagi dorivor o‘simliklarning madaniy plantatsiyalariga suv chiqarish uchun burg‘ilangan quduq qazish, shuningdek, daryolar, kanallar hamda boshqa suv havzalaridan suvni tortish maqsadida nasos stantsiyasini qurishga suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash sharti bilan har bir metri uchun 600 ming so‘mdan, ammo 120 million so‘mdan oshmaydigan miqdorda subsidiya ajratiladi. 2025 yil 1 yanvarga qadar dorivor o‘simliklarni yetishtirishdan olgan daromadlari joriy hisobot (soliq) davri yakunlari bo‘yicha jami daromadning kamida 80 foizini tashkil etadigan tadbirkorlik sub'ektlaridan olinadigan yer solig‘i, foyda solig‘i va mol-mulk solig‘i stavkalari 50 foizga kamaytiriladi.
Sohada ilmiy tadqiqot turlarini kengaytirish maqsadida, Markazning Dorivor o‘simliklar fitokimyosi va standartizatsiyasi laboratoriyasi uchun 500 mln.so‘mlik laboratoriya uskunalari va 40 mln.so‘mlik jixozlar xaridi amalga oshirildi hamda mahalliy va xalqaro jurnallar, anjumanlar hamda simpoziumlarda ilmiy maqolalar nashr etildi, shuningdek, Davlat ilmiy-texnik dasturlari doirasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan ilmiy loyihalar tanlovlari uchun 1. “Andijon viloyati o‘rmon fondi yerlarida dorivor lavanda (Lavandula) va kovul (Cāpparis) o‘simliklarini yetishtirish hamda qo‘shimcha qiymat mahsulotlarini yaratish”, 2. “Toshkent va Navoiy viloyati o‘rmon fondi yerlarida dorivor godji LYCIUM L. o‘simligining qalamcha va urug‘dan ekish usullaridan foydalanib ko‘chat yetishtirish agrotexnologiyasini ishlab chiqish va ko‘chatchilikda utilizatsiyani qo‘llab funktsional qo‘shimcha qiymat mahsulotlari yaratish.” mavzusidagi amaliy loyihalar tayyorlanib Innovatsion rivojlanish agentligiga yuborilgan.

Ведется ряд научных и практических работ по выращиванию лекарственных растений на землях Лесного фонда.
Сегодня спрос на натуральные продукты, изготовленные из лекарственных растений, населением мира увеличивается, в результате чего выращивание лекарственных растений и увеличение объемов сырья считается одной из актуальных проблем. Лекарственные растения (лат. Plantae healthis) — включает в науку растениеводства большую группу, вегетативные и генеративные органы лекарственных растений широко используются в народной и традиционной медицине, а также в области ветеринарии при лечении или профилактике. заболеваний.
По данным Международной организации охраны природы (МСОП), организацией зарегистрировано около 320 000 видов растений, из них 21 000 видов используются в медицине.
В целях организации выращивания и переработки видов лекарственных растений на научной основе в нашей стране, поддержки создания культурных плантаций, а также широкого использования лекарственных растений в профилактике и лечении заболеваний при Агентстве лесного хозяйства Ряд научные и практические работы выполняются учеными и специалистами научно-производственного центра по выращиванию и переработке лекарственных растений.
В этом году с участием ученых и специалистов Центра в целях исследования и определения естественно распространенных площадей и запасов лекарственных растений были созданы государственные лесоохотничьи хозяйства «Фориш», «Бахмаль», «Зомин», «Ходжамушкент» и Джизакский специализированный государственный лес «Галаорол». области посетили, провели экспедицию на землях лесного фонда. В результате выявлено 46 видов лекарственных растений (миндаль бухарский, олень трава, боярышник красный, груша дикая, кучала, одеяло Еленово, тмин черный и др.), распространенные на площади 2226,4 га, созданы электронные карты, подготовлены образцы гербария. Для лабораторного анализа были взяты пробы почвы с территории произрастания лекарственных растений.
На сбор сырья лекарственных и съедобных растений, произрастающих естественным путем с земель Лесного фонда, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата выделена квота в 1648,6 тонны. Разрешения на 374,8 тонны выданы 14 государственным лесхозам на основании заявок, поступивших через Центры госуслуг по сбору сырья естественных лекарственных и пищевых растений.
По рекомендациям специалистов центра, с учетом почвенно-климатических условий регионов, таджикского ковра - 20 170 га, горького миндаля - 946,5 га, ладана - 597,0 га, фенхеля - 416,9 га, солодки - 336,8 га. Заложено 329,6 га тыквы, 200,0 га ковра сассика, 163,0 га кукурузы-попуги, плантации 54,4 га полей, 40,0 га ромашки, 30,5 га очитка и других видов лекарственных и пищевых растений.
Для информации следует отметить, что в 2022-2026 годах на площади 36 000 га выращивают солодку, шафран, каварку, лаванду, стевию, ромашку, наматак, равоч, маврак, далачой, тограйхон, боймадаран, оленью траву, шафран. будут выращиваться мята перечная и другие лекарственные растения, заложены плантации. В 2020 году утвержден перечень районов, специализирующихся на выращивании основных видов лекарственных растений. 600 000 сумов за метр, но не более 120 миллионов сумов за метр, с условием использования водосберегающих технологий для строительства скважины, пробуренной для подачи воды в культурные насаждения лекарственных растений на каждые 10 га земли, а также На строительство насосной станции для забора воды из рек, каналов и других водоемов будет выделена сумма субсидии. До 1 января 2025 года будут снижены ставки земельного налога, налога на прибыль и налога на имущество, взимаемые с субъектов предпринимательства, доходы которых от выращивания лекарственных растений составляют не менее 80% совокупного дохода на конец текущего отчетного (налогового) периода. сократиться на 50%.
В целях расширения видов научных исследований в данной области для Лаборатории фитохимии и стандартизации лекарственных растений Центра закуплено лабораторное оборудование на сумму 500 миллионов сумов и оборудование на сумму 40 миллионов сумов, а также опубликованы научные статьи в местных и международных журналах. , конференции и симпозиумы, а также Государственные научно-технические 1. «Выращивание растений лаванды лекарственной (лаванды) и каппариса и создание продукции с добавленной стоимостью на землях лесного фонда Андижанской области», 2. «Лекарственные годжи ЛИЦИУМ Л». на землях лесного фонда Ташкента и Навоийской области» разработка агротехнологии выращивания саженцев черенково-семенным способом растения и создание функциональной продукции с добавленной стоимостью с использованием использования в питомниках». Практические проекты по теме подготовлены и направлены в Агентство инновационного развития.