O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori o‘rinbosari G‘.Qurbonov O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayni fakulteti talabalari bilan uchrashdi
Ma’lumki, Toshkent davlat agrar universitetining O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayn fakulteti negizida universitet tarkibidagi O‘rmon xo‘jaligi institutini tashkil etilgan bo‘lib, bir qancha vazifalar belgilab berilgan.
Xususan, o'rmon xo‘jaligi yerlaridan samarali foydalanish, o‘rmon seleksiyasi va urug‘chiligi, ko‘chatchiligini rivojlantirish, ko‘paytirish, o‘rmonlarni muhofaza qilish, foydalanish borasida ilmiy-tadqiqot va tajriba-sinovlari o‘tkazish hamda oliy malakali kadrlar tayyorlash ishlarini amalga oshirish, ilg‘or xorijiy tajribalar asosida Institut tarkibidagi ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarining o‘quv rejalarini ta’limning kredit-modul tizimiga bosqichma-bosqich o‘tkazish, o‘quv-laboratoriya bazasini modernizatsiyalash, fan dasturlarida soha bo‘yicha zamonaviy ishlab chiqarish jarayonlari, yuqori unumli va resurs tejamkor ilg‘or texnologiyalar bo‘yicha bilimlarni aks ettirish, talabalarning o‘quv mashg‘ulotlari, malakaviy amaliyotlarni o‘tishda innovatsion va yangicha fikrlashga yo‘naltiradigan yangi interfaol uslublarni, shu jumladan, talabalarning mustaqil izlanishini ta’minlovchi mexanizmlarni keng joriy etish hamda rivojlangan xorijiy ilmiy-tadqiqot va oliy ta’lim muassasalarida professor-o‘qituvchilar, ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarning malakasini oshirish va stajirovkalarini tashkil etish institutning asosiy vazifalaridir.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori o‘rinbosari G‘ Qurbonov Toshkent davlat agrar universiteti O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayni fakulteti talabalari bilan suhbatlashdi. Muloqot jarayonida talabalarning qiziqishlari, soha borasidagi kelgusidagi rejalari xususida tinglandi. Ularning qiziqishlari va ishlab chiqarish texnologik amaliyoti o‘rganildi.
Qayd etish lozimki, Toshkent davlat agrar universitetining O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayn fakultetida kadrlar tayyorlashni mazmun jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, ilg‘or xorijiy tajribalar asosida fakultet tarkibidagi ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarining o‘quv rejalarini ta’limning kredit-modul tizimiga bosqichma-bosqich o‘tkazish, soha va ishlab chiqarish talablaridan kelib chiqib, kelgusida yangi ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarini ochish rejalashtirilmoqda.

Заместитель директора агентства лесного хозяйства Г. Курбанов встретился со студентами факультета лесного хозяйства и ландшафтного дизайна
Известно, что на базе факультета лесного хозяйства и ландшафтного дизайна Ташкентского государственного аграрного университета был создан институт лесного хозяйства в составе университета, которому был поставлен ряд задач.
В частности, провести научные исследования и экспериментальные испытания по эффективному использованию земель лесного фонда, развитию и воспроизводству лесной селекции и семеноводства, посадке, охране и использованию лесов, а также осуществлять более высокую подготовку квалифицированных кадров, поэтапную передачу перевода учебных программ образовательных направлений и специальностей института на кредитно-модульную систему обучения на основе передового зарубежного опыта, модернизации учебно-лабораторной базы, науки, отражающей знания о современных производственных процессах в отрасли, высокопроизводительных и ресурсосберегающих передовые технологии в программах, новые интерактивные методы, направляющие студентов к инновационному и новому мышлению во время обучения, профессиональные практики, в том числе широкое внедрение механизмов, обеспечивающих самостоятельные исследования студентов и организацию обучения и стажировок профессоров-преподавателей, научных и научно-педагогические кадры в развитых зарубежных научно-исследовательских и высших учебных заведениях.
Заместитель директора агентства лесного хозяйства Г. Курбанов пообщался со студентами факультета лесного хозяйства и ландшафтного дизайна Ташкентского государственного аграрного университета. В ходе общения были заслушаны интересы студентов, их дальнейшие планы в этой области. Были изучены их интересы и производственная технологическая практика.
Следует отметить, что на факультете лесного хозяйства и ландшафтного дизайна Ташкентского государственного аграрного университета планируется вывести подготовку кадров на новый в содержательном плане уровень, на основе передового зарубежного опыта поэтапно перевести учебные планы образовательных направлений и специальностей в составе факультета на кредитно-модульную систему образования, исходя из отраслевых и производственных требований, в дальнейшем открывать новые образовательные направления и специальности.