O‘rmon xo‘jaligi agentligida Konstitutsiya kuni munosabati bilan tadbir o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan O‘rmon xo‘jaligi agentligi qoshidagi Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash ilmiy-ishlab chiqarish markazida tadbir tashkil etildi.
Tadbirda markazning barcha ishchi-xodimlari va ilmiy xodimlari ishtirok etishdi. Unda O‘rmon xo‘jaligi agentligining mas’ul xodimi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasining yangilangan konstitutsiyasiga kiritilgan asosiy o‘zgarishlar” mavzusida ma’ruza qilindi.
Ishtirokchilarga Konstitutsiyaga kiritilgan “O‘zbekiston – huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat”, “Konstitutsiya to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiladi”, “Imtiyozlar qonunda yozib qo‘yilishi shart emas”, “Barcha noaniqliklar – inson foydasiga” kabi asosiy 10 ta o‘zgarishlar batafsil tushuntirildi.
Shuningdek, “Davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun mazmun-mohiyati ham ishtirokchilarga atroflicha yoritildi.

В агентстве лесного хозяйства провели мероприятие по случаю Дня Конституции
В честь Дня принятия Конституции Республики Узбекистан в научно-производственном центре по выращиванию и переработке лекарственных растений при агентстве лесного хозяйства было организовано мероприятие.
В мероприятии приняли участие все сотрудники центра. На нем представитель агентства лесного хозяйства выступил с докладом на тему «Основные изменения, внесенные в обновленную Конституцию Республики Узбекистан».
Слушателям были подробно разъяснены 10 основных изменений, внесенных в Конституцию: «Узбекистан – правовое, социальное и светское государство», «Конституция имеет прямое действие», «Привилегии не нужно прописывать в законе», «Все неопределенности в пользу народа».
Также участникам было подробно освещено содержание закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием сферы управления государственным имуществом».