O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti ishlanmalari amaliyotga tadbiq etiladi
Qoraqalpog‘istonda davlat rahbarining 2023 yil 31 maydagi “Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish univeristeti (Green University) faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorning 2-ilovasi bilan tasdiqlangan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish univeristetining faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha “YO‘LXARITASI”ning tegishli bandida Ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish va marketingini tashkil etish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Jizzax viloyatlarida ko‘rgazmali yarmarkalarni tashkil etish vazifasi ijrosini ta’minlash maqsadida o‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti ishlanmalarini amaliyotga tadbiq etishga oid ko‘rgazmali yarmarka tashkil etildi.
Mutaxassislar tomonidan o‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutida ishlab chiqilgan ilmiy ishlanmalar (patentlar, innovasion texnologiyalar, jadal usullarda yetishtirilgan daraxt-buta ko‘chatlari)ni ishlab chiqaruvchi korxonalar va fermer xo‘jaliklarga shartnoma asosida tijoratlashtirish va marketiningini yo‘lga qo‘yish kabi masalalar qayd etildi.
Mazkur yarmarkada O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutida so‘nggi 5 yil davomida ishlab chiqilgan ilmiy ishlanmalar (yangi pista navlari va resurstejamkor ko‘chat ekish o‘rmon agregat moshinalariga olingan patentlar, innovasion usulda ekilgan noyob va qimmatli daraxt-buta ko‘chatlari, urug‘lari, dorivor o‘simliklar, duragayterak navlari va h.k) nomoyish etiladi. Viloyatda ko‘chatchilik, yong‘oqchilik (pista, bodom plantatsiyalari) hamda dorivor o‘simliklarni yetishtirish bilan shug‘ullanuvchi sub’yektlar (fermer xo‘jaliklari, tadbirkorlar, ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirish korxonlari)ga yaratilgan ilmiy ishlanmalarning afzalliklari, ustunliklari, ularning iqtisodiy samaradorliklari tushintiriladi. Yarmarka yakunida ishlab chiqaruvchi sub’yektlar o‘rtasida ilmiy ishlanmalarni shartnoma asosida tijoratlashtirish amalga oshiriladi.

Разработки научно-исследовательского института лесного хозяйства будут внедрены в практику
В Каракалпакстане в соответствующем пункте «дорожной карты» по налаживанию деятельности Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University), утвержденной приложением 2 к постановлению главы государства от 31 мая 2023 года «О мерах по организации деятельности Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University)» Республики Каракалпакстан и Джизакской области для обеспечения выполнения задач по организации выставочных ярмарок в республике Каракалпакстан и Джизакской области с целью внедрения в практику разработок Научно-исследовательского института лесного хозяйства была организована выставочная ярмарка.
Специалистами отмечены такие вопросы, как налаживание договорной коммерциализации и сбыта предприятиям и хозяйствам научных разработок, разработанных в НИИ лесного хозяйства (патенты, инновационные технологии, интенсивно выращиваемая древесно-кустарниковая рассада).
Научные разработки, разработанные за последние 5 лет в Научно-исследовательском институте лесного хозяйства на этой ярмарке (новые сорта фисташек и посадка ресурсоёмких саженцев, полученные патенты на лесозаготовительные машины, редкие и ценные саженцы деревьев и кустарников, посаженные инновационным способом, семена, лекарственные растения, гибридные сорта и т.д.) представлены неуместно. В регионе разъясняются преимущества, выгодоприобретатели, экономическая эффективность научных разработок, созданных субъектам, занимающимся посадкой орехов (фисташковые, миндальные плантации) и выращиванием лекарственных растений (фермерские хозяйства, предприниматели, предприятия по озеленению и благоустройству территории). По окончании ярмарки между производящими организациями заключается контракт на коммерциализацию научных разработок.