O‘rmon xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan xodimlar talabalikka tavsiya etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 noyabrdagi “Iqtisodiyot tarmoqlarida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan fuqarolarni sirtqi va kechki ta'lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 675-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida o‘rmon xo‘jaligi sohasida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan xodimlarni Toshkent davlat agrar universitetining O‘rmonchilik va aholi yashash joylarini ko‘kalamzorlashtirish ta'lim yo‘nalishi sirtqi ta'lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish uchun tavsiyanomalar berildi hamda ushbu xodimlar suhbatdan o‘tib, talabalikka qabul qilindi.
Bu esa o‘rmon xo‘jaligi sohasiga berilayotgan topshiriqlarni belgilangan muddatlarda bajarilishini ta'minlash, joylarda o‘rmon barpo qilish, o‘rmon fondi yerlaridan maqsadli va samarali foydalanish, yordamchi tarmoqlar faoliyatini yanada rivojlantirish, mahsulot ishlab chiqarish hajmlarini ko‘paytirishda, ayniqsa sohaning quyi tizimida malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirishda hamda sohada ko‘p yillardan buyon ishlab kelayotgan o‘rta va o‘rta maxsus ma'lumotga ega bo‘lgan xodimlarni malakasini oshirish, sohani mutaxassis kadrlar bilan ta'minlashda poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Shuningdek, o‘rmon xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan xodimlarning talabalikka tavsiya etilishi sohada ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini amalga oshirishga xizmat qiladi.

Сотрудники, работающие в лесном хозяйстве, рекомендованы в студенты
На основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 ноября 2021 года № 675 «Об утверждении Положения о порядке приема граждан, имеющих стаж работы в отраслях экономики не менее пяти лет на основе дифференцированного платежно-контрактного обучения по результатам собеседования на заочную и вечернюю форму образования», в целях обеспечения исполнения которого имеет стаж работы в области лесного хозяйства не менее пяти лет. По итогам собеседования были даны рекомендации по приему работников на обучение по дифференцированной платежно-контрактной основе в образовательную форму направления заочного образования «Лесничество и озеленение населенных пунктов» Ташкентского государственного аграрного университета, которые прошли собеседование и были приняты в студенты.
Это необходимо для обеспечения выполнения в установленные сроки поставленных задач в области лесного хозяйства, создания лесов на местах, целенаправленного и эффективного использования земель лесного фонда, дальнейшего развития деятельности вспомогательных отраслей, увеличения объемов производства продукции, особенно в подсистеме отрасли, удовлетворения потребности в квалифицированных кадрах, а также для обеспечения многолетней работы в отрасли специалистов со средним и средним специальным образованием. Повышение квалификации персонала служит основой для обеспечения отрасли квалифицированными кадрами.
Кроме того, рекомендация студентам сотрудников, работающих в лесном хозяйстве, способствует интеграции образования и производства в этой области.