O‘rmon xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan xodimlar talabalikka tavsiya etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 noyabrdagi “Iqtisodiyot tarmoqlarida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan fuqarolarni sirtqi va kechki ta'lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 675-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida o‘rmon xo‘jaligi sohasida kamida besh yil ish stajiga ega bo‘lgan xodimlarni Toshkent davlat agrar universitetining O‘rmonchilik va aholi yashash joylarini ko‘kalamzorlashtirish ta'lim yo‘nalishi sirtqi ta'lim shakliga suhbat natijalariga ko‘ra tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilish uchun tavsiyanomalar berildi hamda ushbu xodimlar suhbatdan o‘tib, talabalikka qabul qilindi.
Bu esa o‘rmon xo‘jaligi sohasiga berilayotgan topshiriqlarni belgilangan muddatlarda bajarilishini ta'minlash, joylarda o‘rmon barpo qilish, o‘rmon fondi yerlaridan maqsadli va samarali foydalanish, yordamchi tarmoqlar faoliyatini yanada rivojlantirish, mahsulot ishlab chiqarish hajmlarini ko‘paytirishda, ayniqsa sohaning quyi tizimida malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirishda hamda sohada ko‘p yillardan buyon ishlab kelayotgan o‘rta va o‘rta maxsus ma'lumotga ega bo‘lgan xodimlarni malakasini oshirish, sohani mutaxassis kadrlar bilan ta'minlashda poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Shuningdek, o‘rmon xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan xodimlarning talabalikka tavsiya etilishi sohada ta'lim va ishlab chiqarish integratsiyasini amalga oshirishga xizmat qiladi.

Employees working in forestry are recommended as students
Based on the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 4, 2021 No. 675 “On approval of the Regulations on the procedure for admitting citizens who have worked in sectors of the economy for at least five years on the basis of differentiated payment-contractual training based on the results of an interview for part-time and evening education” , in order to ensure the implementation of which he has at least five years of experience in the field of forestry. Based on the results of the interview, recommendations were given for accepting workers for training on a differentiated payment-contract basis in the educational form of correspondence education “Forestry and landscaping of populated areas” of the Tashkent State Agrarian University, who passed the interview and were accepted as students.
This is necessary to ensure the fulfillment of assigned tasks in the field of forestry, the creation of local forests, the targeted and effective use of forest fund lands, the further development of the activities of auxiliary industries, increasing production volumes, especially in the industry subsystem, meeting the need for qualified personnel, as well as to ensure long-term work in the industry for specialists with secondary and secondary specialized education. Personnel training serves as the basis for providing the industry with qualified personnel.
In addition, recommending employees working in forestry to students promotes the integration of education and industry in this field.