Oʻrmon xoʻjaligi sohasida ilk bor fuqarolar uchun ochiq qabul oʻtkazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov tomonidan Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyati haqida qilingan murojaat yuzasidan fuqarolar qabuli oʻtkazildi.
Yigʻilishda Ekologiya vazirligi masʼullari, Oʻrmon xoʻjaligi agentligi rahbar va mutaxassislari, Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi xodimlari, murojaatchi fuqarolar hamda blogerlar ishtirok etdi.
Erkin Muhiddinov yigʻilishni kirish soʻzi bilan ochib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bevosita tashabbusi bilan mamlakatimizda yashillik darajasini oshirish, hududlarda oʻrmonlashtirish ishlarini yanada kengaytirish masalalariga jiddiy eʼtibor qaratilayotgani, bu esa yurtimizda ekotizimlarni mustahkamlash, iqlim oʻzgarishlari oqibatlarini yumshatish hamda aholi farovonligini yaxshilashga xizmat qilishini taʼkidladi.
“Bundan keyin Oʻrmon xoʻjaligi agentligi faoliyati ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida tashkil etiladi, har bitta murojaat tegishli tartibda toʻliq oʻrganiladi va adolatli qarorlar qabul qilinadi. Bugungi qabul mana shu fikrlarning amaliy tasdigʻidir", – dedi E.Muhiddinov.
Aytish joizki, joriy yilning 10-yanvar kuni bir nechta fuqarolar Agentlikka Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyatida yoʻl qoʻyilgan xato va kamchiliklar yuzasidan shikoyat arizasi yoʻllagan edi. Shundan soʻng Ekologiya vazirligi va Agentlik masʼullaridan iborat ishchi guruh tuzilib, murojaatda keltirilgan holatlar belgilangan tartibda oʻrganilgan.
Yigʻilishda navbati bilan har ikki tomonning shikoyat va vajlari toʻliq tinglandi. Qabul davomidagi murojaatlar asosan ijara shartnomasi asosida yer maydonlaridan maqsadli foydalanish, hududdagi noqonuniy qurilishlar hamda koʻchatchilikni rivojlantirish kabi masalalardan iborat boʻldi.
Tadbir soʻngida Erkin Muhiddinov har bitta murojaat xolislik bilan oʻrganilishi, holatlar boʻyicha toʻplangan materiallar tegishli tartibda huquq tartibot organlariga taqdim etilishini bildirdi. Shuningdek, joriy yildan boshlab, Davlat rahbarining tegishli topshirigʻiga muvofiq kambagʻallikni qisqartirish maqsadida oʻrmon xoʻjaligi hududidagi maydonlardan mahalliy aholi uchun tegishli tartibda yerlar berilishini taʼkidladi.
Oʻz navbatida yishilishda qatnashgan fuqarolar ham oʻtkazilgan qabul ochiq va xolis tashkil etilganligi, tomonlardan har birining muammolari toʻliq eshitilib, ijroga qaratilayotgani uchun Oʻrmon xoʻjaligi agentligi rahbariyatiga minnatdorligini bildirishdi.
Maʼlumot oʻrnida, 2025-yilning 10-yanvar kuni Agentlikka Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyatidagi kamchiliklar yuzasidan kelib tushgan shikoyat arizasi ishchi guruh tomonidan oʻrganilgan. Toʻplangan hujjatlar huquqiy baho berish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborilgan.

For the first time, an open reception for citizens was held in the forestry sector
A reception of citizens was held by Erkin Muhiddinov, Director of the Forestry Agency under the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change, regarding the appeal made by the Kokand State Forestry Agency regarding its activities.
The meeting was attended by officials of the Ministry of Ecology, heads and specialists of the Forestry Agency, employees of the Kokand State Forestry Agency, citizens who appealed, and bloggers.
Opening the meeting, Erkin Muhiddinov noted that, at the direct initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, serious attention is being paid to increasing the level of greenery in our country and further expanding afforestation in the regions, which will serve to strengthen ecosystems in our country, mitigate the effects of climate change, and improve the well-being of the population.
"From now on, the activities of the Forestry Agency will be organized on the principles of openness and transparency, each appeal will be fully investigated in due course, and fair decisions will be made." "Today's reception is a practical confirmation of these thoughts," said E. Muhiddinov.
It should be noted that on January 10 of this year, several citizens sent a complaint to the Agency regarding errors and shortcomings in the activities of the Kokand State Forestry. After that, a working group consisting of officials from the Ministry of Ecology and the Agency was formed, and the cases presented in the appeal were studied in the prescribed manner.
The complaints and arguments of both parties were heard in full at the meeting. The appeals during the reception mainly concerned issues such as the targeted use of land plots based on a lease agreement, illegal construction in the area, and the development of seedlings.
At the end of the event, Erkin Muhiddinov stated that each appeal would be studied impartially, and the materials collected on the cases would be submitted to law enforcement agencies in the appropriate manner. Also, starting this year, in accordance with the relevant instructions of the Head of State, in order to reduce poverty, noted that land will be allocated to local residents in the appropriate manner from the areas.
In turn, the citizens who participated in the meeting also expressed their gratitude to the leadership of the Forestry Agency for the open and impartial organization of the meeting, for the fact that the problems of each party were fully heard and addressed.
For information, on January 10, 2025, the Agency received a complaint regarding shortcomings in the activities of the Kokand State Forestry Agency, which was studied by the working group. The collected documents were sent to the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan for legal assessment.