Oʻrmon xoʻjaligi sohasida ilk bor fuqarolar uchun ochiq qabul oʻtkazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori Erkin Muhiddinov tomonidan Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyati haqida qilingan murojaat yuzasidan fuqarolar qabuli oʻtkazildi.
Yigʻilishda Ekologiya vazirligi masʼullari, Oʻrmon xoʻjaligi agentligi rahbar va mutaxassislari, Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi xodimlari, murojaatchi fuqarolar hamda blogerlar ishtirok etdi.
Erkin Muhiddinov yigʻilishni kirish soʻzi bilan ochib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bevosita tashabbusi bilan mamlakatimizda yashillik darajasini oshirish, hududlarda oʻrmonlashtirish ishlarini yanada kengaytirish masalalariga jiddiy eʼtibor qaratilayotgani, bu esa yurtimizda ekotizimlarni mustahkamlash, iqlim oʻzgarishlari oqibatlarini yumshatish hamda aholi farovonligini yaxshilashga xizmat qilishini taʼkidladi.
“Bundan keyin Oʻrmon xoʻjaligi agentligi faoliyati ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida tashkil etiladi, har bitta murojaat tegishli tartibda toʻliq oʻrganiladi va adolatli qarorlar qabul qilinadi. Bugungi qabul mana shu fikrlarning amaliy tasdigʻidir", – dedi E.Muhiddinov.
Aytish joizki, joriy yilning 10-yanvar kuni bir nechta fuqarolar Agentlikka Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyatida yoʻl qoʻyilgan xato va kamchiliklar yuzasidan shikoyat arizasi yoʻllagan edi. Shundan soʻng Ekologiya vazirligi va Agentlik masʼullaridan iborat ishchi guruh tuzilib, murojaatda keltirilgan holatlar belgilangan tartibda oʻrganilgan.
Yigʻilishda navbati bilan har ikki tomonning shikoyat va vajlari toʻliq tinglandi. Qabul davomidagi murojaatlar asosan ijara shartnomasi asosida yer maydonlaridan maqsadli foydalanish, hududdagi noqonuniy qurilishlar hamda koʻchatchilikni rivojlantirish kabi masalalardan iborat boʻldi.
Tadbir soʻngida Erkin Muhiddinov har bitta murojaat xolislik bilan oʻrganilishi, holatlar boʻyicha toʻplangan materiallar tegishli tartibda huquq tartibot organlariga taqdim etilishini bildirdi. Shuningdek, joriy yildan boshlab, Davlat rahbarining tegishli topshirigʻiga muvofiq kambagʻallikni qisqartirish maqsadida oʻrmon xoʻjaligi hududidagi maydonlardan mahalliy aholi uchun tegishli tartibda yerlar berilishini taʼkidladi.
Oʻz navbatida yishilishda qatnashgan fuqarolar ham oʻtkazilgan qabul ochiq va xolis tashkil etilganligi, tomonlardan har birining muammolari toʻliq eshitilib, ijroga qaratilayotgani uchun Oʻrmon xoʻjaligi agentligi rahbariyatiga minnatdorligini bildirishdi.
Maʼlumot oʻrnida, 2025-yilning 10-yanvar kuni Agentlikka Qoʻqon davlat oʻrmon xoʻjaligi faoliyatidagi kamchiliklar yuzasidan kelib tushgan shikoyat arizasi ishchi guruh tomonidan oʻrganilgan. Toʻplangan hujjatlar huquqiy baho berish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuborilgan.

Впервые в сфере лесного хозяйства состоялся открытый прием для граждан
Директором агентства лесного хозяйства при министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Эркином Мухиддиновым был проведен прием граждан по обращению о деятельности Кокандского государственного лесного хозяйства.
В совещании приняли участие ответственные лица Министерства экологии, руководители и специалисты агентства лесного хозяйства, работники Кокандского государственного лесного хозяйства, обратившиеся граждане, а также блогеры.
Эркин Мухиддинов, открывая встречу с вступительным словом, отметил, что по прямой инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева в нашей стране уделяется серьезное внимание вопросам повышения уровня зеленых насаждений, дальнейшего расширения работы по лесовосстановлению в регионах, что способствует укреплению экосистем, смягчению последствий изменения климата и улучшению благосостояния населения.
«После этого деятельность агентства лесного хозяйства будет организована на принципах открытости и прозрачности, каждая заявка будет тщательно изучена в надлежащем порядке, и будут приняты справедливые решения. Сегодняшний приём – это практическое подтверждение этих идей», - сказал Э.Мухиддинов.
Стоит отметить, что 10 января текущего года несколько граждан направили в Агентство жалобы на допущенные ошибки и недочеты в деятельности Кокандского государственного лесхоза. После этого была сформирована рабочая группа, состоящая из ответственных лиц Министерства экологии и агентства, и в установленном порядке были изучены обстоятельства, изложенные в обращении.
На заседании были полностью заслушаны жалобы и возражения обеих сторон соответственно. В ходе приема были рассмотрены такие вопросы, как целевое использование земельных участков на основе договора аренды, незаконное строительство на территории, а также развитие питомников.
В завершение мероприятия Эркин Мухиддинов заявил, что каждое обращение будет рассмотрено беспристрастно, а собранные по делам материалы будут представлены в правоохранительные органы в соответствующем порядке. Он также отметил, что, начиная с этого года согласно соответствующему поручению Главы государства в целях сокращения бедности местному населению будут выделены земли лесных массивов.
В свою очередь, граждане, присутствовавшие на собрании, также выразили благодарность руководству агентства лесного хозяйства за открытую и беспристрастную организацию проведенного приема, за то, что проблемы каждой из сторон были полностью заслушаны и направлены на исполнение.
Для информации, 10 января 2025 года рабочая группа изучила поступившую в Агентство жалобу на недостатки в деятельности Кокандского государственного лесного хозяйства. Собранные документы направлены в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан для юридической экспертизы.